Eesti Arhitektide Liit
Uudised
Eesti arhitektuur
Dokumendid
Võistlused
Publikatsioonid
Arhitektuuripoliitika
Kutsekoda
Lingid
Kuulutused
Foorum
Kalender
Kontakt
Muuda profiili
Muuda loominguid
Liikmele

Foorum

EAL Forum :: Foorum :: Arhitektuurikaraoke vastakuti arhitektuuripoliitikaga?
Arhitektuurikaraoke vastakuti arhitektuuripoliitikaga?
Postitaja: Tõnu Laigu (IP Logitud)
Kuupäev: 26.04.2004 13:09

Iga elukutse algab õppest. Arhitektiõpe kuulub seitsme reguleeritud elukutse hulka Euroopas ja kohe varsti ka Eestis. Nõuded seatakse nendele kutsetele, millel tegutsejad võivad oma oskamatusega kahjustada inimese olemist ja keskkonda. Esmapilgul on võõrastav, et arhitektid on pandud ühte kokku arstide, loomaarstide, proviisorite, hambaarstide, ämmaemandate ja õdedega. Eestis on sellesse seltskonda liidetud ka insenerid.

Küsida võib, et mis seos on näiteks ämmaemandal ja arhitektil? Seoseks on tehtava töö kvaliteet. Kvaliteedi eelduseks peetakse haridust. See, kes magistrikraadi ja piisavat praktikat ei oma, ei oma ka ühiskonna reeglite kohaselt moraalset õigust vastaval alal tegutseda. Arhitekti tiitli saab ainult see, kes käib vähemalt viis aastat ülikoolis, loeb läbi hulga raamatuid, omandab vajaliku väljendusoskuse ja oskab oma võimeid rakendada sellisel tasemel, et kõik oleks rahul.

Vastupidiselt eelnevale loogikale on Corc’i maakonnas Iirimaal, sealse arhitekti Billy Houlihani sõnul, ainult 15% hoonetest kavandatud arhitektide poolt. Küsida ju võib, et mis siis sellest? Majad on ju ehitatud ja need kaela ei kuku, ehitame nii, nagu alati on ehitatud ja ongi hästi. Ehitamise kunst kandub isadelt poegadele ja kui oskad ehitada, milleks on veel vaja mingit arhitekti, kes tuleb õpetama, kuidas oma maja teha. Selline arusaam ehituskultuurist toimib kuidagi veel eramajade puhul, kuid mis saab siis, kui tegemist on suuremate projektidega? Suuremad hooned linnas ja maal on ju kõikide asi. See, kes oskab ehitada, ei pruugi osata teha seda vastavalt sootsiumi kultuurinõuetele.

Võrdleks taolist iseehitamist karaokega. Karaokes on tegijatel suur tahtmine ennast väljendada laulus, häält on, aga teadmisi ja oskusi pole. Publikuks on enamasti samasugused entusiastid, kes arvavad, et on ise ka kõvad laulumehed. Samadel põhimõtetel toimib ka arhitektuurikaraoke erinevatel ühiskonna tasanditel. Arhitektuurikaraokega tegelevad Peeter või Ivan. Kord olin Maardu taga aiamajade rajoonis ühe tunni, et jälgida kuidas sünnib maja. See on imelihtne. Alustamiseks on vaja kaheksat prussi ja kahte taburetti. Neli prussi uuristad maasse maja nurkadesse. Taburette läheb vaja aga selleks, et ulataks kahe mehega ülejäänud nelja prussi toetada nurgapostidele.

See näide iseloomustab kaudselt arhitektuurikaraoket, mis on oma sofistlikus vormis populaarseks saanud samuti suurehitajate, arendajate ja poliitikute hulgas. Peetakse ju enne ehitamist või arendamist kõvasti plaani. Tehakse kalkulatsioone, arutatakse läbi nii poliitiline, kui ka majanduslik kasumlikkus ning vastav tegevuskava. Samuti peavad plaani köögilaua ääres maardutagused asukad, mitu prussi osta ja mitu taburetti kaasa võtta. Kuid kõik kukub välja kuidagi vildakas ja algeline. Rahulolu tulemusest on tegijale ennastimetlev. Saadakse heal juhul kiire kasu, kuid harilikult järgneb sellele avalikkuse halvakspanu, sest ürituses puudub visioon.

Arhitektuuripoliitika eesmärk on korda seada just ülal kirjeldatud suhted arhitektuuri ja ühiskonna, ehitamise ja keskkonna vahel. Ühtlasi otsib arhitektuuripoliitika teed, kuidas saavutada sama ressursi ja rahaga kvaliteetsemaid tulemusi. Arhitektuuripoliitika püüab arvestada põhimõtet, et ehitatud keskkonna muutmine on pikk protsess ja see muutub koos põlvkondadega. Selleks üritatakse luua püsivaid struktuure ja tegevusi, mis on soodsaks taustaks hea ehitatud keskkonna tekkimisel ja mis rahuldavad suurema osa inimeste vajadusi ja kultuurijanu.

Arhitektuuripoliitika pall on käima lükatud kogu Euroopas. Aprilli keskel toimus Dublinis arhitektuuripoliitika foorum teema all “Arhitektuuripoliitika ja kvaliteedi saavutamine”. Nimetatud foorum on koostöövõrgustik riikide tasemel. Selles osalesid kõik Euroopa Liidu maad ja kutsutud olid ka kõik tulevased euroliitu astujad. Viimastest olid esindatud Eesti, Poola ja Ungari. Avaldati imestust, et tulevasi liikmeid oli tulnud foorumile väga vähe. Kahe päeva jooksul õnnestus juttu ajada juhtivate arhitektuuripoliitikutega Iirimaalt, Hollandist, Šotimaalt, Saksamaalt, Soomest. Selgub, et hool ja vastutustunne ehitatud keskkonna pärast on Euroopas ühine ja sellest on hakatud aru saama riikide valitsustes. Kuid on maid, kus sellest alles mõeldakse. Näiteks Ungari esindaja kurtis, et arengud linnades toimuvad poolmetsikult, rahaseaduste järgi ja et kindlasti alustavad nad rahvusliku arhitektuuripoliitika koostamist juba täna. Arhitektuuripoliitika foorumil esindasid Eestit Anton Pärn, Veljo Kaasik ja Tõnu Laigu.

Eestis on arhitektide arhitektuuripoliitiline initsiatiiv saavutanud edu. Protsess on olnud pikk ja vaevaline. Esimestest ümarlaudadest kuus aastat tagasi kuni tänaseni on jõutud tekstini “Eesti arhitektuuripoliitika” ja kohe on valmimas “Eesti arhitektuurivaldkonna tegevuskava 2004-2008”. Et aga jõuda reaalsete tegudeni, tuleb kulutada veel tublisti energiat ja vaimujõudu.

Arhitektuuripoliitikaga oleks justkui õige riiklik suund kätte näidatud. Eemalseisja võib aga küsida, kas siis arhitektid tahavad ära võtta võimaluse igaühel ise teha ja otsustada, ehitada omale meelepärane maja? Kus on piir regulatsiooni ja loomulike arengute vahel? Kui kaugele saab riikliku arhitektuuripoliitikaga minna, et säiliks veel asjade loomupära? Kas vabad majandusseadused ning eraomand siis enam ei kehti? Kas arhitektid tahavad kehtestada oma võimu? Mida teha siis, kui vaatamata kõigele mõnele meeldib “laulda” arhitektuurikaraoket? See ongi foorumi arutluse teema.

Vt. www.architecture-forum.net
Vt. EAL-I kodulehelt: Seadus-Arhitektuuripoliitika-Eesti arhitektuuripoliitikaHäälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: Kaur (IP Logitud)
Kuupäev: 08.06.2004 17:45

>ma vist olen midagi vahele jätnud, aga imelik vast on rääkida eesti mastaabis üldse mingitest arhitektuuri koolkondadest..<

Kahe kooli vahel on päris kindlasti piir olemas - kuidas suhtutakse arhitektuuri. Kindlasti see hägustub ja lõpuks kaob pärast kooli lõpetamist

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: tom (IP Logitud)
Kuupäev: 10.05.2004 14:17

ma vist olen midagi vahele jätnud, aga imelik vast on rääkida eesti mastaabis üldse mingitest arhitektuuri koolkondadest..
ja ei mõista ma milleks selline diskuteerimine koolihariduse üle üldse tekkinud on...kas kadedus võis miski muu.
parem võiks keskenduda töödele ja seal oma vaimsed tarkusi ära kasutada.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: fritz (vale nimi, õige mees) (IP Logitud)
Kuupäev: 09.05.2004 10:43

jolllleeerihiiiioii ... wenn ich nur joodeln kann

mnjah ... karaoke ju siuke võõramaa värk ja baaris suht väikese purjus seltskonnaga üritus ... eesti puhul võiks rääkida pigem pikast, fanaatilisest ja massidele suunatud laulupidude traditsioonist

(arhitektuuri)laulupeole saadab kõva käega (arhitektuuri)poliitik märulipolitsei ja mõneks ajaks on kord jälle majas

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: Kaur Talpsep (IP Logitud)
Kuupäev: 05.05.2004 14:29

ma ei tea, kas see on nüüd õige koht selle välja ütlemiseks, kuid see, et kahe eestis, pealegi tallinnas asuva arhitektuuri kooli vahel pole õpilasvahetus programmi, ka see teeb kurvaks..

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: Kaur Talpsep (IP Logitud)
Kuupäev: 05.05.2004 14:13

Olgugi et eesti on väike riik ei tohiks nentimata jätta, et ühe koolkonnaga ilmnevad vaid ühesugused maailmavaated ja ühekülgsem arhitektuur kui kahe koolkonnaga. Mõte selline, et isegi nii väiksel riigil on kahte arhitektuuri kooli tarvis. Kui on hirm arhitektide üle produtseerimises, siis tuleks vähendada mõlema kooli riigitellimust, mitte kaotada üht kooli. Pealegi, hetke seisuga pean ma kindlasti tööturul kõvemateks tegijateks neid, kes on saanud osa mitmest koolist - olgu see siis eesti mastaabis näiteks tktk 4a + 2 eka aastat. Kaks maailma vaadet ühe eka 5a vastu.. Kui nüüd saaks veel vabariigist väljast ka hariduse lisa siis see vaid tõstaks vekslite hinda.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: hüljes-jänku (IP Logitud)
Kuupäev: 04.05.2004 18:53

no aga küsimus ongi tööturus. turg on lihtsalt nii ära solgitud, et ära elamiseks peab palju ja kiiresti igasugu saasta produtseerima. hea arhitektuuri tegemiseks on teatavasti aega tarvis, praegune olukord seda ei soodusta. ja milleks oli tarvis tktk-s arhitekte üleüldse koolitama hakata? kas olemasolevate ressurside baasilt ei oleks riiklikku tellimust laiendada saanud kui selleks üldse vajadus on olnud, loomulikult on inimesed nüüd vihma kätte jäätud, kes tegelikult ei ole selles ise üldse süüdi. ja see pingutamise jutt ei kõlba üldse kuhugi...

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: Aleksander Skolimowski (IP Logitud)
Kuupäev: 04.05.2004 10:35

OLEN NÕUS, ET TTK LÕPETAJATE SEAS ON VÄGA TUGEVAID TEGIJAID, KUID SEE POLE SIISKI VALDAV. JA OLEN NÕUS, ET AKADEEMIA ANNAB VÄLJA KA KOBAKÄPPI, AGA SEE ON HARULDUS. See on Sulle meeldetuletuseks, Margit. Kas tõesti arvad, et see üks aasta (40 ainepunkti, millest 10 on lõputöö ning pooled loengutunnid jäävad ära) teevad kohe nii suure vahe sisse.
Nii Tiina Skolimowski, kes istub koos Jüri Soolepi ja Tõnu Laiguga kutsekojas arhitekti kutsestandardi väljatöötamisel kui ka mina oleme alati olnud viieaastase arhitektikoolituse poolt. Seetõttu olemegi väljas selle eest, et meie lõpetanutel oleks inimväärne (loe: riigieelarveline) võimalus saavutada magistritasand. SEE EI OLE TTK JUHTKONNA AMBITSIOON, KALLE, vaid inimlik mure, mis otsib väljundit. Tegelikult ju kedagi see probleem peale meid ei huvita – ei EKA-t ega EAL-i.
Miskipärast mul on tunne, et kogu selle jutu taga on hirm tööturu pärast. Et tuleb hakata pingutama. Paraku olen sügavalt veendunud, et kui aastas lõpetab 3-4 EKA magistandi ja meie teaduskonda poleks, tekiks palju suurem kaos kui see praegu on. Sest siga-hunte tuleks sellisel juhul siia hulgi.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: margit mutso (IP Logitud)
Kuupäev: 03.05.2004 20:15

Olen TTK kooli tugev pooldaja ja arvan, et selle lõpetanud arhitektuuritudengid on suurepärane tööjõud arhitektuuribüroodesse. On ka neid, kes on hiljem võimelised iseseisvalt hakkama saama ning neid, keda EKA kahel käel oma kooli vastu võtab. Samas ei saa seda kaugeltki kõigi kohta väita. Kui TTK otsustab hakata andma arhitektiõppele vastavat magistrikraadi, siis ei saa kellelgi midagi selle vastu olla. Iseküsimus ainult, kui suurt hulka arhitekte meil vaja on. Aga eks elu paneb selle paika. Samas olen aga vastu hetkeseisule, kus iseseisvaks praktiseerimiseks piisab RETTERile 4-aastasest õppest. See ei ole piisav, või oled Sa- A.S.- teist meelt?. Ma ei liigita lõpetanuid mitte kooli järgi, aga ma ei usu, et TTK üliõpilased nii palju tugevamad on , et nad EKA 5 aastat 4-ga ära teevad.
Olen öelnud välja oma mõtte, et lisaks arhitekt V kvalifikatsioonile võiks eksisteeruda ka arhitekt IV, kes võiks iseseisvalt teostada väiksemaid projekte ning kellele piisaks 4-aastasest õppest. Isiklikult ei kuulu sellesse töögruppi, mis tegeleb kutsestandarditega, neile küsimustele oskavad vastata selle töögrupi liikmed- Tõnu Laigu, Jüri Soolep, näiteks.
Seda, et TTK lõpetajad ikka ei saa tasuta magistrikohtadele, ei ole keegi EAL-i poolt heaks kiitnud. Kui see probleem on kuskile vaibunud, siis tuleks see teema uuesti päevakorda võtta ja uued taotlused teha.
Paraku on aga minuni jõudnud konkreetsed kaebused TTK lõpetanute aadressil , mille põhjal ka foorumisse kirjutasin. Arvan, et foorum on see koht, kus me ilma kohtukutset kartmata võime öelda, mis meil mureks on, ilma , et sellele peaks nii valuliselt reageerima. Seda juhul, kui ei minda isiklikuks, seetõttu ei räägigi siin konkreetsetest nimedest.
Minu ametipost ei anna mulle suuremaid õigusi kui teistele, aga see ei tohiks ka mu sõnavabadust piirata. Olen selle vastu, et esineda siin hülge või jänku nime all ja rääkida ümber nurga või pori pritsida. See ei vii kuhugi. Rohkem konstruktiivsust !ootaks.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: kalle vellevoog (IP Logitud)
Kuupäev: 03.05.2004 17:44

Aleksander Skolimowskile. Mind siiralt hämmastab, kui leiad minu kommentaaris vaenulikkust TTK suhtes. Sellisel juhul soovitan see sul uuesti ja rahulikult läbi lugeda. Nii kui siis, kui sõlmisime kõrgkoolide vahelist lepet, mille üks osapool oli EAL, kui nüüd on minu ainus huvi olnud aidata korrastada arhitektuuriõppe maastikku ja leida kõiki osapooli rahuldav lahendus võimalikult ressursisäästvaks magistriõppe korraldamiseks. Samas jään kindlalt seisukoha juurde, et iseseisva arhitektuurse projekteerimise eelduseks saab olla vaid magistriõppe tasemele vastav haridus.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: Aleksander Skolimowski (IP Logitud)
Kuupäev: 03.05.2004 14:16

Head kolleegid Kalle Vellevoog ja Margit Mutso
Lausa imestan kui palju vaenulikkust TTK suhtes teis pesitseb. Olin ka mina TTK ja EKA koostööleppe sõlmimise juures. TTK soovis ja soovib magistriõpet sisse viia vaid õigluse nimel, kuna EKA võtab meie lõpetajaid vastu vaid tasulisse magistrantuuri isegi vabade kohtade olemasolul. Käesoleval ajal jätkab EKA magistriõppes 25 TTK lõpetanud arhitekti ning tänavu on ligi pooled EKA lõpetavatest arhitektuurimagistritest saanud diplomi TTK-st. Kui raha tuleb nii kergelt, siis kas EKA ise on üldse huvitatud riigieelarvelistest lisakohtadest?

Aga Sina, Margit, oled ülekohtune küll. Kas tõesti annab praegune ametipost Sulle õiguse lahterdada tugevad ja andekad noored vaid selle järgi kus koolist nad pärit on. Millise kontrolli all on arhitektuur Tallinnas ja mujal suuremates linnades? Tööde suunamisega koolikaaslastele pingutasid Sa aga küll üle. Sellised süüdistused peavad baseeruma ümberlükkamatutel faktidel. Planeeringute nõrkus ei tulene sellest, et neid teevad TTK lõpetanud vaid sellest, et planeerida võivad suvalised soovijad (maamõõtjad ja teedeinsenerid kaasaarvatud). Olen nõus, et kiiresti on vaja korda seada arhitekti kutsekvalifikatsioon. Kuid seda siiski mitte üle jala. Täna hommikul võrdlesin VV määruse eelnõud arhitektiõppe raamnõudeid kutsestandardiga ja enam ei viitsi vihastada – imestan. Kas need kaks dokumenti ei peaks mitte kattuvad olema. Minu teada osalevad mõlema väljatöötamisel enam-vähem ühed ja samad võtmekujud.

Ja veel. Milliste meetmetega kavatsed Sa takistada kolmeaastase Fachhochschule lõpetanud arhitekti (Veljo Kaasiku määratluse järgi siga-hunt) tegutsemist Tallinnas?

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: kalle vellevoog (IP Logitud)
Kuupäev: 01.05.2004 21:06

Olin mõned aastad tagasi juures, kui sõlmiti koostöölepe TTK ja Kunstiakadeemia vahel, et võimekamad TTK lõpetajad võiksid oma magistri teha Kunstiakadeemia juures taotledes selleks ühiselt riigilt lisa üliõpilaskohti. Paraku ei ole sellest kokkuleppest siiski midagi märgatavat sündinud. Siin on ühelt poolt ilmselt taga TTK juhtide ambitsioonid ise magistriõpet korraldada. Selline tegevus oleks küll arulage ressursi raiskamine- kaks arhitektuuriharidust andvat kõrgkooli pealegi veel ühes linnas. Teisalt tundub, et ka Kunstiakadeemia pole olnud päris valmis teisest kõrgkoolist teistsuguse vaimsusega tudengeid oma üliõpilaste sekka sulatama. Siiski olen seda meelt, et isesseisvaks arhitektuurseks projekteerimiseks on tarvilik magistri tasemele vastav haridus ja seda peaks andma Eesti piiratud oludes üks kõrgkool. Samas tuleb tagada võimekamatele TTK üliõpilastele võimalus oma õpinguid Kunstiakadeemias magistrikraadini jätkata.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: margit mutso (IP Logitud)
Kuupäev: 01.05.2004 17:59

Paar päeva tagasi küsiti meilt, et kas on soovi osaleda kutsutud konkursil. Töö oli huvipakkuv ja miks siis mitte. Kõik oli kena seni kuni sai küsitud, et mis siis konkursil osalejatele ka makstakse. Seepeale tegi tellija-pool suured silmad: mis, te tahate raha selle eest? Kaks eelmist bürood, ühed noored vihased, teised juba kogenud tegijad , küll rahast ei rääkinud. Konkursivõiduks on ju tellimus! Nii käib see igal elualal: pakud oma lahenduse ja ootad kas läks õnneks või ei.
Siin on tegemist arhitekti enesehinnangu küsimusega. Kas ilma rahata antakse ära see kõige väärtuslikum oma loomingust- idee. Juba mõnda aega polnud ma sellistest ilma rahata eskiisi tegemistest kuulnud; tõsi see oli levinud mõned aastad tagasi. Nüüd tuleb välja , et nii tehakse ja mitte vähe. Ei taha olla küll ülekohtune , aga taolised ilmingud on tõusnud päevakorda pärast seda, kui RETTER hakkas tunnustama TTK kooli lõpetanute diplomit. Kui Tallinnas ja mõnes suuremas linnas veel on arhitektuur mingil määral kontrolli all, siis väikestes kohtades, nagu mulle on kirjeldatud, on kohalikele ametipostidele läinud TTK lõpetanud, kes suunavad töid oma koolikaaslastele. Sellega seoses on täheldatud projekteerimishindade langust ning eeskätt planeeringute allakäiku. Olen nõus, et TTK lõpetajate seas on väga tugevaid tegijaid, kuid see pole siiski valdav. Ja olen nõus, et Akadeemia annab välja ka kobakäppi, aga see on haruldus. Siit minu järeldus: kiiresti on vaja korda seada arhitekti kutsekvalifikatsioon ja sellega ka aktiivselt EAL tegeleb hetkel. Küsimus ei ole kellegi egos vaid kujunevas keskkonnas ja arhitekti maines.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: Kadri (IP Logitud)
Kuupäev: 30.04.2004 14:10

Mis rahulduse te saate, et peate üht kool pahaks ja teist heaks? Kummaski koolis on tegijaid ja mittetegijaid, ega see ei tähenda, et tuleb üldistama hakata. Või on mõnede materdajate-tegijate ego´d veel väga rahuldamata (kui oled tegija, siis peaks ju piisavalt saama ennast teostada ja näidata)? Kas siis tekib ego´l rahuldustunne, kui emma-kumma kooli (TTK või EKA) kohta midagi (negatiivset) suust või käest välja ajada?

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: jaanus (IP Logitud)
Kuupäev: 30.04.2004 09:50

to loona: või ion viga nn. lugupeetud arhitektides?

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: loona (IP Logitud)
Kuupäev: 29.04.2004 13:31

nüüd paistab, et TTK on lausa kuritegelik organisatsioon - koolitab joonetõmbajaid, kes täidavad mingite firmade käske ja seetõttu sünnivad koledad majad! Kas tõesti TTK haridusega joonetõmbaja on nii mõjuvõimas dzinn, et tema tõmmatud joonetega kolemaja läbib mängleva kergusega kõik lugupeetud arhitektidest koosnavad komisjonid?

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: Kogenud tegija (IP Logitud)
Kuupäev: 29.04.2004 08:47

to trek: Olen juba ära näinud, et projektijuhtimise-järelvalve firmad võtavad tööle ainult üliõpilasi ja TTK lõpetanuid, kes väheste kogemuste, nõrga teoreetilise ettevalmistusega täidavad kuulekalt tellijate ja projektijuhtide käske: ei mingit arhitekti positsiooni ja peavadki seda arhitektuuri tegemiseks. Loodan, et tulevikus vahetavad minusugused tegijad välja EKA lõpetanud ja välismaal täiendanud noored arhitektid. Kui ütlen, et tõeline arhitekti ja ruumikujundaja haridus tuleb siiski EKA-st, siis vastatakse, et sinna on raske sisse saada. Tule taevas appi! Kui Sa sisse ei saa, siis oled selle elukutse jaoks lihtsalt nõrk ja peadki tehnikuks jääma. Ega minu kursuseltki kõik täna arhitektid pole. Elu sõelub võimekamad välja.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: Paul (IP Logitud)
Kuupäev: 28.04.2004 09:41

to tl: loomulikult võib antud võrdlustega sügavale detailidesse minna, millest mul ei ole isegi au midagi teada. Ma üritasin lihtsalt välja tuua kahte olulist erinevust. Üks oleks püüdlikult, hoolega ja iseendale (naivism). Teine võiks olle räigelt, valesti ja korraks (nimetagem seda karaokeks või millekski muuks). Ja oma võrdlustes pidasin ma eelkõige silmas ka Eestit, mis ei ole teatavasti eriline karaokemaa (arhitektuuris võibolla küll on).

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: emil urbel (IP Logitud)
Kuupäev: 27.04.2004 23:59

Teen ettepaneku FOORUM is sõnajatel esineda oma nime all.

rahulikku und
soovib Emil


Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: tl (IP Logitud)
Kuupäev: 27.04.2004 11:26

Paul, mulle ka meeldib art brut või outsider art, mida on ka eksentriliseks stiiliks kutsutud. Selles on loovust, mängulisust ja rõõmu. See on kui mingi ehitamise geen, või tarve ennast teostada ja nii see sünnib.
Mis puutub karaoke hetkelisusesse, siis minu teada on arenenud karaokemaades karaokega tegelemine pikem tegevus, korraldatrakse isegi karaoke lauluvõistluseid, toimivad klubid jne.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: tl (IP Logitud)
Kuupäev: 27.04.2004 11:13

Viis.
Seos on see, et Volodja, mõni poliitik või arendaja saavad arhitektuuriasjadest ühtmoodi aru.
Häma kestab aga seni kui arhitektuurihariduse lugu Eestis paika ei loksu, arhitekti kutsestandart valmis pole, riik arhitektuuri ja planeerimise väljakujunenud head tava ei arvesta jne.
Mängus lepitakse kokku reeglid, mis kahjuks meil ei toimi. Tegelikult on see igav teema, aga ilma sellest rääkimata on ka häda.
Mõnusates linnades ringi jalutades saab aga rääkida nende hea tasemega keskmisest, mitte aga 100% ideaalsest.
Regulatsioon tagab eelkõige hea keskmise, mis aga ei välista geniaalseid lahendusi.
Üldine taseme tõstmine on ka arhitektuuripoliitika eesmärk.
Ja endiselt ma ei saa aru, mis kamm selle TTK arhitektuuriõppega siis on?

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: Paul (IP Logitud)
Kuupäev: 27.04.2004 10:40

Täpselt samamoodi nagu naivism maalikunstis, nõnda on vahest ka naivism arhitektuuris mõnikord päris meeleolukaid lahendusi pakkunud. Enamasti tuleb see esile suvila- ja eramupiirkondades, kus inimesed on oma elamist aja jooksul pidevalt ümber kujundanud. Selline keskkond on enamasti üsna meeleolukas ja üldjuhul meeldiv. Ridakülad Venemaal on selle kõige selgem väljendus. Samas ei ole naivism arhitektuuris ja karaoke laulmises vist teps mitte võrdsed asjad. Naivism eeldab siiski püsivat huvi ja pidevat tegelemist antud alal akadeemilise hariduse saamata jäänud inimese poolt. Naivismis peitub puhta stiili taotlus ja püsiv iha ruumi või objektiga tegelemise järele. Samas on karaoke pigem hetkeline eneserahuldamine ja käe proovimine. Seda tuleks pea ükskõik milliste majade puhul vältida. Eriti viimasel ajal tundub valitsevat ajutine lähenemine. Perspektiiv ja silmavaade on järjest lühenemas. Täna hoitakse plastakna ja plekkvoodri panekuga kokku mõned tuhanded kroonid, mõtlemata et see aken ja see vooder "ilmestavad" keskkonda võibolla järgmised viiskümmend aastat. Majadest on saamas ajutised odavasse plasti ja plekki mähitud kuurid, mis tõmbavad alla ka ümbritseva keskkonna kvaliteedi. Praegu valitseb näiteks sajandi algusega võrreldes suur vabadus. Samas on hetkel üldse popp muudkui kesti vahetada. Täna olen soliidne ärimees, homme hüppan benjiga. Täna olen Paul, homme Grigori. Aina suurenevast ebakindlusest ja identiteedi kadumisest on kirjutatud üsna palju. Minu meelest on "karaoke" arhitektuuris selle üks kehastusi. Samas väljendab see ka avaliku huvi ja avaliku ruumi kärbumist erahuvi ja privaatsete reeglitega ruumi ees. Võrdleksin seda olukorraga, kus riigis valitseb igameheseadus üldiste reeglite üle. Avalik ruum ja -huvi on seadustes minu teada üsna nõrgalt esindatud. Seetõttu ongi võim koondumas üksikute kõvahäälsete karaokelauljate kätte, kellel on juba sünnist antud vali lauluhääl. Igas seltskonnas on ju oma "rahvamees". Vaid vähestel on julgust korra mikrofoni ette asuda. Sügav kummardus oma- ja välismaiste rahameeste ees, kes toovad meile nii ihaldatud investeeringuid. Lubagem siis teha neil kõike või muidu viivad nad oma raha mujale...

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: loona (IP Logitud)
Kuupäev: 27.04.2004 10:26

mida rohkem reglementeeritakse arhitekti tööd (nõutav magistriõpe, hinnatabelid, tööde kohustuslik miinimumkoosseis jne) - ühesõnaga arhitekti teenus on kallis ja eksklusiivne - seda enam vohab karaoke. Loogiline et, sauna ehitaja ei lähe tellima sauna projekti 100 000 eest (mis oleks 10% miljoniobjektist). Kui ta aga saab arhitektilt tellida lihtsa skitsi, kus antud ruumide jaotus ja vaated - siis ta sellise tellib päris meelsasti umbes 5000..15000(?) eest. Usutavasti saab saun paremad proportsioonid, kui on siiski professionaali ga koos läbi mõeldud ja arvutispildil kontrollitud. Selleks aga tõesti ei ole vaja magistriõpet. See oleks sobiv töö arhitektibüroos töötavale abilisele-tehnikule-üliõpilasele. Vajadusel võib ju vastutav arhitekt ka korra pilgu peale visata. Hea oleks, kui tulevikus oleks inimestel mingi võimalus ka selliseid töid tellida kusagilt

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: trek (IP Logitud)
Kuupäev: 27.04.2004 09:26

mitu aastat arhitektuuri "tipp laulja" Tõnu Laigu omal ajal ERKIs õppis?
Mis seos on sellel, kui keegi Volodja sõbraga aiamaja ehitab sellega, kui mitu aastat arhitektiks õpitakse?
See, et lõpuks kehtestatakse, et ainult EKAst tulnud lõpetajad on täisväärtuslikud arhitektid, ei tähenda, et eesti linnaruum hakkab 100% hea maitse piirides olema.
Selline segane häma...

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: Arhitektuurikaraoke vastakuti arhitektuuripoliitikaga?
Postitaja: HYst (IP Logitud)
Kuupäev: 04.05.2017 05:45

Father Succi adidas outlet still lay Ugg boots Sale on his Adidas Originals Stan Smith stone bed. He lay Boutique Ugg there dark and TOMS OUTLET hard, new pandora charms as zapatos de futbol nike he Doudoune Moncler Femme Pas Cher had canada goose jacket outlet been nike air in life; and Uggs Pas Cher Soldes one Doudoune Moncler Pas Cher could Air Max Sneakers almost believe Timberland Outlet that Air max dam he Pandora Store was Original Ugg Boots still alive. Discount Air Max Had suivre un envoi there longchamp bags on sale been doctors ugg factory outlet and Ugg Outlet Online Store tables pandora jewelry store with medicine-bottles and Nike Soccer Cleats Boots burning nike sportschuhe candles beside TOMS For Sale the bed, one Nike Roshe Run Sale would Stone Island Outlet have new yeezy shoes believed that Father Succi converse store lay Jordan Sneakers For Sale sick zapatillas nike baratas in the Adidas Neo Discount Sale choir Cheap Michael Kors Tote Bag of his Doudoune Moncler Site Officiel church, nike sneakers waiting Nike Pas Cher Femme for 23 IS BACK Store his Descuentos Nike last Vans Black Sneakers hour.


The blind sat Pandora Store round Nike Shoes Online about him, cheap uggs for women like official NHL jerseys members Nike Factory Store of Uggs For Cheap the Moncler Jackets Discount Marketplace family who gather Michael Kors round prada outlet a Moncler Sale dying nfl store man, and[234] nike mercurial soccer cleats rocked their Toms Factory Outlet bodies Nike Shox discount Sale in chaussures nike pas cher silent grief. There pandora outlet store were both Pandora Store Sale the Scarpe Air Max women moncler jacket sale from Yeezy Shoes Discount Marketplace the Nike Air Sneakers hotel Yeezy Black court-yard, nike sb stefan janoski Donna Discount TOMS Pepa Nike Air Damen and Adidas Originals Superstar Donna fitflops sale uk Tura; there Boost Yeezy Sale On Line was Michael Kors Outlet old Mother huarache sneakers Saraedda, nike air jordan pas cher who ate the bread Air Jordan Retro Sale of charity at the Cheap Nike Huarache house of the Jordan Store Syndic Voltaro; Nike Store there Air Max Pas Cher were Yeezy Men blind beggars, Oakley Sunglasses Cheap blind Nike Shoes Sale Store singers, blind of all nike jordan shoes ages and Kobe Shoes Nike conditions. Chaussure Nike Air Max Pas Cher All the toms sale blind günstige nike schuhe of chaussure basket homme Diamante vans shoe store were scarpe hogan outlet there, Nike Online Store and Adidas Soccer Cleats Cheap in nike tn pas cher Diamante there Cheap Toms Outlet Store is an incredible number cheap uggs who Cheap Air Max Trainers no Soccer Boots Outlet nike longer Ray Ban Sunglasses Online see toms shoes outlet the coach factory outlet online light Nike Air Women of the sun.


“I knew Adidas Superstar nothing pandora beads when I UGG BOOTS FOR WOMEN came, Air Max Femme Donna Elisa,” said womens nike air max the New Air Max 2017 old Jordan Shoes Air woman. nike shoes “I Cheap Air Max left my dog outside on Pandora Official Website the steps and Nike Shox Cheap went Nike Air Max Goedkoop in Cheap Toms Shoes Outlet through Air Nike the Jordan Schoenen church door. Then Michael Kors Clearance I stretched out Moncler Outlet Online my ugg clearance arm to push newest lebron shoes aside goedkope nike air max the Nike Air Pas Cher curtain Canada Goose Outlet over Canada Goose Womens Coats the door, Nike Air Max Cheap but Chaussure Air Max the Nike Air Jordan 11 curtain was gone. I reebok running shoes put Air Max 90 my foot down canada goose jackets on sale as Adidas Superstar Sale Online if there Moncler Outlet Store were Air Max Kopen a Official Toms Shoes Outlet step new jordan releases to Yeezy Boost Sale Online mount Michael Kors Handbags Discount before Ugg Pas Cher En France the Nike Zapatos threshold, Adidas Shoes Discount Marketplace but Negozi Pandora there nike schuhe günstig was no step. I stretched[235] out my hand ugg store to billige nike sko take TOMS SHOES OUTLET the holy water; Canada Goose Outlet I hogan scontate courtesied Hugo Boss Sale as adidas store I nike air max running shoes went botas de futbol by Hogan Outlet the chaussure Nike homme high altar; and I listened for ADIDAS NMD SALE ON LINE the little Nike Air Huarache For Sale bell Nike Shoes Discount Marketplace that always abercrombie and fitch store rings Nike Tn Requin Pas Cher when louboutin heels Father Ugg Pas Cher Femme Rossi christian louboutin outlet comes retro jordans for cheap to scarpe nike the Cheap Michael Kors mass. zapatilla adidas Donna cheap nike air max Elisa, Canada goose dam there was air force one pas cher no holy water, Coach Bags On Sale no zapatillas running altar, no Nike Outlet bell; Boty Nike Air there Nike Air 90 was nothing!”

Air max levně

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet


Teie Nimi: 
Teie Emailiaadress: 
Teema: 
CAPTCHA