Eesti Arhitektide Liit
Uudised
Eesti arhitektuur
Dokumendid
Võistlused
Publikatsioonid
Arhitektuuripoliitika
Kutsekoda
Lingid
Kuulutused
Foorum
Kalender
Kontakt
Muuda profiili
Muuda loominguid
Liikmele

Foorum

EAL Forum :: Foorum :: Tallinn, mu Tallinn!
Tallinn, mu Tallinn!
Postitaja: Margit Mutso (IP Logitud)
Kuupäev: 21.06.2004 12:04

Kolmapäeval, 16 juunil organiseeris Tallinna aselinnapea Peep Aaviksoo Tallinna SAPA-, suuremate investorite esindajate- ja Tallinna Arhitektuurinõukogu liikmete kokkusaamise Tallinna linnavalitsuse Särgava residentsis. Ettevõtmise mõte oli tuua ühe laua taha inimesed, kellest ehk kõige enam sõltub Tallinna uuenev väljanägemine ning arutada , mis tehtud- mis teoksil ja mis muret teeb. Kui Ike Volkovi poolt ettekantu TSAPA tegemistest oli täis positiivset lootust, et linnaehitus Tallinnas järjest paraneb - detailplaneeringute käsitlus lihtsustub, suured linnaehitust suunavad planeeringud ja ehitusmäärused on linna poolt tellitud - siis Tallinna Arhitektuurinõukogu liige Jüri Soolep ütles välja selle, mida me kõik teame ja millest rääkida ei taheta: Tallinna Arhitektuurinõukogu tegeleb pinnakihi viimistluse küsimustega samal ajal kui suured linnaehituslikud otsused tehakse ära kõrgel meie peade kohal. Nende otsuste juurde ei kutsuta ei arhitekte ega linnaplaneerijaid, ka mitte planeerimisameti esindajaid, nende taga on kokkulepped ja rahanumbrid, mis paiknevad väljaspool linnaehituse ja ruumi küsimusi. Vaid asjaomastele teadaolevatel tingimustel on maha müüdud sadama-ala, Rotermani kvartal, Viru väljak, Sakala keskus... Üsna mõttetu on istuda komisjonis, millelt oodatakse kontrolli kvaliteetse linnaruumi üle, kuid mille tegevus piirdub pahatihti vaid katusekuju või fassaadivärvi üle arutlemisega.

Möödunud reedesest Äripäevast võis lugeja leida taas ühe kõrgelt üle linnaplaneerijate peade hõljuva pealkirja:
Riigikohtu otsus mitte arutada Skoone bastioni rentniku kaebust rendilepingu lõpetamise kohta andis rohelise tule tulevasele Tallinna tivolile.

Ilmselt saab Tallinna Arhitektuurinõukogu mõne aja pärast ostsustada - kas linnamüüri taustale, sadama poolt tulles esiplaanile sobib paremini punane kuradiratas või roheline ameerika raudtee... Aga kuhu tuleb Estonia teater, mille viimase asukohavariandina pakuti vastavasse komisjoni kuulunud arhitektide poolt just Skoone bastionit? Mitte et mul Tivoli vastu midagi oleks, aga kas see on see parim viis ehitada linna - oodata roosades liibukates beibe kombel, et kes mulle suurima pakkumise teeb, selle valin. Täpselt nii aga Tallinn juba pikemat aega käitub, mõtestamata oma tegevust, analüüsimata tagajärgi, astudes ühest ämbrist teise. TSAPAl kui linnaehituse eest vastutaval instantsil ei jää aga muud üle, kui nukralt käsi laiutada ja korrata refräänina pähekulunud fraasi "mis me enam teha saame, ega me võõrast maad ei planeeri...."

Margit Mutso

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: Martin (IP Logitud)
Kuupäev: 24.08.2004 10:46

Kuidagi vaikne on siin..
Tahaks veel tarka juttu lugeda. Eriti hüpersotsiaalsest determineeritusest.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: Madis Eek (IP Logitud)
Kuupäev: 25.07.2004 22:38

"karvasele" vastuseks- kerkib siiski 4 korruseline maja. Kuna Pelgulinn pole antud foorumi teema, vastan soovi korral väljaspool foorumit maili teel.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: karvane (IP Logitud)
Kuupäev: 24.07.2004 01:37

aga miks kerkib miljööväärtuslikku Pelgulinna 5kordne betoonelamu?

[www.agulimaja.ee]

Topeltmoraal?

See mis Kadriorgu Bally\'s kasiino taha tuleb, on vist veel parem linnaehituslik lahendus. autoriteks jällegi tuntud urbanistid-idealistid.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: margit (IP Logitud)
Kuupäev: 16.07.2004 16:13

seoses Sakala keskusega tegin toimetajale ja seejärel peatoimetajale järelpärimise. Toon viimase siinkohal muutmata kujul ära- see sisaldab kogu mulle teadaolevat infot:


Tere,
pöördun Teie poole seoses eilses Postimehes ilmunud artikliga Sakala keskuse ehituse teemal ( Andri Maimets).
Pöördusin eile hr. Maimetsa poole järelpärimisega nimetatud artikli osas, millele paraku pole vastust saanud. Edastan Teile
siinkohal minupoolse kirja talle:
--------------------------------------------------Tere!

Lugesin tänasest lehest, et Sakala keskus peaks kohe-kohe ehitusse minema...

Tahaksin väga teada, kust sellised andmed pärinevad? Lehes esitatud inglise arhitektide projekt sai viimaselt Tallinna arhitektuurinõukogult
lausa hävitava hinnangu ning nõukogu nõudel telliti eksperthinnangud projekti kohta arhitekt Peeter Perelt, kes oli Sakala keskuse arhitektuurivõistluse züriis ning TSAPA kesklinna arhitektilt, kes võrdles projekti kehtiva detailplaneeringuga. Mõlemapoolne hinnang oli negatiivne, mis tähendab, et sellisena linn ehitust mingil juhul ei luba.

Väga kahetsusväärne, kui sellist desinformatsiooni levitatakse lihtsalt omanike soovil, et hoonet selliselt propageerida. Leian, et Postimees võiks antud juhul põhjalikumalt taustaga tutvuda. Olen omalt poolt alati valmis arhitektuuri teemal infot jagama või ajakirjanikke õigete inimeste poole suunama.

Lugupidamisega
Margit Mutso
EAL esimees, Tallinna arh. nõukogu liige

--------------------------------------------------

Seoses selle artikliga on minu kui EAL esimehe ja Tallinna Arhitektuurinõikogu liikme poole pöördutud juba korduvalt . Pöördusin ka linnavalitsusse järelpärimisega, kust tuli (küll puhkusel viibivalt TSAPA juhatajalt Ike Volkovilt) vastus et ÜHTEGI EHITUS- ega LAMMUTUSLUBA POLE SAKALA KESKUSELE VÄLJA ANTUD.

Leian , et sellise mainega päevaleht nagu Postimees ei tohiks rajada uudiseid kuulujuttudel. Omalt poolt on Eesti Arhitektide Liit alati valmis meile teadaolevat infot jagama ning ajakirjandusega koostööd tegema.

Lugupidamisega
Margit Mutso

vastust pole laekunud.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: hüljes (IP Logitud)
Kuupäev: 14.07.2004 11:32

et hakataksegi sellist sakala keskust ehitama? [www.postimees.ee]

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: Mai Shein (IP Logitud)
Kuupäev: 12.07.2004 12:57

Täna 12. juulil pakkus hommikune "kilukarbi "vaade uskumatu PILDI! Kaks suurt laeva olid sadamas ja kolm veel suuremat olid randumas. (SUURE all on võrdluseks u. kuus Radissoni pikali asendis) Oleviste kiriku torni polnud nähagi! Rääkimata kilukarbist. Ainult "manhattan" ilutses oma jõus ja hiilguses. ÕNNEKS ...JA NEEDKI PIILUSID VAEVALT ÜLE LAEVADE....vot siis.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: mihkel (IP Logitud)
Kuupäev: 02.07.2004 10:11

Sakala keskuse torniga nurk on praegu juba päris hästi õnnestunud koht ja vääriks kasvõi fragmenteeritud ja hüpersotsiaalse determineeritusega hübriidset säilitamist- läbi tekkiva keskkondliku paradigma.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: margit mutso (IP Logitud)
Kuupäev: 30.06.2004 21:06

Arhitektuurinõukogu otsustas kohe, et sellist putru ei vaadata läbi, kus plaanid tulevad ühest ja vaated teisest kohast. Aga viimasel hetkel ilmusid projekteerijad uute omapoolsete plaanidega kohale ja kuna arhitekt oli kaugelt kohale tulnud, siis kuulati ära.
Inga! Loomulikult oli arh.nõuk. seisukoht, et eelkõige see hoone ei sobi arhitektuurselt selle koha peale (kui üldse kuhugi). Seda öeldi välja ja SAPA tellis omakorda eksperthinnangu veel Peeter Perelt , et võrrelda lahendust konkursitööga. Pere vastust võite aimata. detailplaneering on aga ametlik alus, mida peavad arvestama ka kõige kangemad juristid. Paraku ei oska me keegi öelda, mis saab see hetk, kui arh.nõukogu otsuse põhjal, mis esteetilistest kriteeriumitest lähtuv, kooskõlastamisest keeldumine kohtus vaidlustatakse.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: inga (IP Logitud)
Kuupäev: 30.06.2004 16:30

Sakala projekti kommentaariks niipalju: tellija otsustas, mis talle meeldib ja pani ise kokku hulga paberid, mis ta oli ostnud (vt EVS!). Kui Tallinna Arhitektuurinõukogu ei suuda argumenteerida muul viisil kui ainult planeeringule toetudes miks see või muu lahendus hea pole, siis on mõtetu seda a r h i t e k t u u r i nõukoguks nimetada. Rääkida ainult planeeringute tähtsusest või värvist linna kujundamisel küll ei tohiks. Planeering määratleb ainult piiratud hulga tingimusi ehitiste ja arhitektuuri jaoks. Seaduste ja kirjatähe tagaajamise ning materjalivaliku kõrval on arhitektuuris palju teisi olulisemaid teemasid! Esteetilised ja muud sotsiaalsed väärtused näiteks. Need viimased kujunevad ikka praktikate ja võrdluste kaudu. See, et need absoluutselt objektiivsed pole, ei tähenda veel, et suhteliselt poleks võimalik öelda, mis on parem ja õigem või miks mingi asi on halvem kui teine. Kes seda veel teeks ja argumenteeriks kui mitte ruumispetsialistid ise? Jurist esteetilisi ja muid väärtushinnanguid ju ei langeta - mõned lepingud võibolla ongi väga head. Tallinna SAPA ja Arhitektuurinõukogu on ju ikka linna ruumilise arengu eest vastutavad? Arhitektuuri eest!

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: mihkel (IP Logitud)
Kuupäev: 29.06.2004 10:49

Kult min võis ju lepingu teha, aga ruumi üle teeb reeglid SAPA . Kes annab järgi, see annab järgi ja kui SAPAs ei ole ühtegi inimest kellele see poleks ükskõik. Ja mingi lepinguteksti pärast kohe planeeringut nõus muutma, siis on see nende valik. Lepingut on sama lihtne ekslikuks tunnistada kui planeeringut olene vaid isiksustest, kes oma seisukohtade taga on . Seega jõudu Teile ARh nõukogus, eks siis mõne aja pärast linnas jalutades paista mis sorti asumiga on tegu.
Võhikult veel küsimus, mis tähendab Inglise arhitekt kui plaanidele on alla kirjutatud ArhAgentuur? Selliste materialide aktsepteerimine iseenesest on juba huvitav ja jabur.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: margit (IP Logitud)
Kuupäev: 28.06.2004 21:03

Sakala keskusest niipalju, et Kultuuriministeerium on selle osas sellised lepingud koostanud, mida väidetavalt pole võimalik täita ilma, et peaks vana osa praktiliselt maha lammutama ja hoone mahtu paisutama (võrreldes detailplaneeringuga). Muidugi võib jaurata vormi ja viimistlusega, aga suured otsused on ära otsustatud. Näiteks see, et 1000-kohalise saali asemele peab tulema 1800-kohaline saal, mis antud majja ei mahu. See toob jälle lisatingimused abiruumide osas, mida väidetavalt ei saa vanas mahus lahendada jne.
Inglise arhitekti põhjendused kosmosesüstiku modelleerimiseks olid aga lausa solvavad: kuna antud kohas märkimisväärne arhitektuur puudub, millele toetuda, siis võeti asja vabalt. Niipalju siis rahvusooperi Estonia majast. Väga meenutas see linnahalli asemele elurajooni planeerinud taanlaste seisukohta- oleme valmis teile appi tulema, et head kaasaegset arhitektuuri luua ja linna merele avada...

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: Mihkel Tüür (IP Logitud)
Kuupäev: 28.06.2004 09:23

Tutvusin arhitektuurinõukogu järgmise päevakorraga Internetiaadressil:
[www.tallinn.ee]
Arvan, et seal on näha palju huvitavat.
Näiteks Sakala keskuse vaated ja katuseplaan võrdluses korruseplaanidega. Samuti on huvitav Narva mnt. 7 transformatsioon.
Nende materialide põhjal võib küll julgelt väita, et ilukomisionil on tööd küllaga. Päevakord võiks täieneda küll ka "oluliste" küsimustega, aga kui vaadata esitatud materiale, siis nõukogul on oma funktsioon täitsa olemas.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: Karri Tiigisoon (IP Logitud)
Kuupäev: 21.06.2004 14:33

Balleti- ja muusikakooli lugu kuulub täpselt samasse ritta. Tundub, et kuskil ollakse väga võlutud Tallinna kaootilisest linnastruktuurist ja on otsustatud samasuguse kaoseloogikaga rahulikult edasi minna, et siis mõnesaja aasta pärast saaksid turistid ja kohalikud elanikud pead vangutada, et kuidas küll selline linn küll kokku on ehitatud. Sellele ideele aitaks kindlasti tugevalt kaasa näiteks trammiliinide kaotamine ja linnaliini bussidelt numbrite maha võtmine - väga odav lahendus...
Enamikes Eesti linnades, kus on linnaarhitekt, on see ametikoht seotud arengu-, arhitektuuritenistuse vms osakonna juhataja kohaga, mis tähendab, et linnaehituslikult oluliste otsuste vastuvõtmise asemel lasub ka arhitektil tohutu hulk bürokraatlike kohustusi. See on minu meelest sama, kui anda aastaid koolis õppinud arstile aega diagnoosi panekuks 5 minutit suvalise inimese passipildi põhjal. Arsti praak läheb õnneks mulla alla... Teatavasti ei ole oma erialal aktiivne arhitekt eriti hea ametnik, pigem loomeinimene. Leian, et linnaarhitekti ametikoht ei tohiks asuda mitte grammigi madalamal, kui seda on abilinnapea, soovituslikult muidugi apoliitiline. Tingimused antud ametikohale asumiseks on omaette teema, aga eelkõige peaks olema tegemist inimesega, kelle nägemus linnaruumist ei piirdu ainult ühe kinnistuga.
Võibolla on ka probleem selles, et puudub traditsioon ja haridus ning laiema planeerimisega seostuvad paljudele nõukogudeaegsed sünnitised (Linnahalli ja Lasnamäe teema) ja avaliku linnaruumi keerukamas kujundamises ei nähta otsest tulu linnale. Kasulikum on korjata parkimistasu, mida ringijalutavad inimesed paraku ei maksa. Huvitav, kas otsustajad ja kokkuleppijad ei ole Euroopa linnades käinud või piirdub nende ilmaruum autosalongi ja hotellitoaga? Võibolla oleks Pätsu sarnast presidenti vaja, kes isiklikult projektidele alla kirjutas, keda linneahitus vägagi huvitas ja kes oskas planeerimist ka poliitilise instrumendina kasutada.
Näiteks Rakveres ja Kuressaares on palju tehtud meeldiva avaliku linnaruumi kujundamiseks. Kohal viibides tundub, et kulutatud raha ei ole tuulde visatud. Need on linnad, kuhu tahetakse inimesi meelitada ja ilmselt ei ole ka bürokraatia nii suur, et arhitekti potentsi suretaks. Tallinnas (Tartus ja Pärnus) liiguvad tunduvalt suuremad rahad, seeõttu on poliitikute silmad pimestatud saabuvatest investeeringutest ja aastavahetuste jõulukaunistustest. Ei nähta vajadust linnakeskkonna kui ruumilise struktuuri kvaliteedi mõjutamiseks. Tähtsamad on vood, mis liiguvad tänaval jalutava kodaniku teadmata ja kui kellelegi kusagil midagi ei meeldi, siis on arendajate poolt kohe valmis palgatud juristid, kes kõverale paragrahvile veel paar tiiru peale väänavad. Kollane tornkraana tähendab ju progressi ja kasvu, mida siis muud?
On ju põnev võtta osa mõnest järjekordsest planeeringukonkursist, mida on Tallinnasse mitmeid korraldatud, aga kui tööd ja preemiad jäävad ainukeseks seoseks võitjate ja korraldajate vahel, siis mõjub see pehmelt öeldes mõnitamisena. Või on see kõik vaid meediakära üles puhumiseks?

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: Jooniste (dwg) kvaliteet
Postitaja: w^~)ހ (IP Logitud)
Kuupäev: 25.11.2016 11:41

fitflops sale clearance
cheap jordans for sale
ugg australia
Replica Rolex ytutdg
polo ralph lauren outlet online
kd shoes
adidas nmd runner
toms
north face outlet
pandora bracelet
michael kors outlet clearance
cheap jerseys
oakley sunglasses outlet
michael kors handbags
uggs outlet
michael kors outlet online
coach factory outlet online
adidas superstars
michael kors handbags clearance
ysl outlet store
gucci outlet online
ray ban sunglasses discount
coach outlet online
coach outlet online
longchamp bags
oakley sunglasses wholesale
moncler pas cher
valentino shoes
michael kors outlet clearance
coach factory outlet online
uggs outlet
converse all star
yeezy shoes
red bottom shoes for women
timberland boots outlet
moncler outlet online
nike flyknit
rolex replica watches for sale
hugo boss outlet online
canada goose outlet
ugg boots sale
polo ralph lauren outlet
true religion jeans outlet
michael kors outlet store
michael kors outlet online
rolex watches for sale
pandora charms
moncler uk
puma outlet
true religion jeans outlet
longchamp bag
celine outlet online
cheap jerseys wholesale
canada goose sale
nike sneakers
cheap jordan shoes
supra shoes
pandora charms sale clearance
stan smith adidas
adidas yeezy boost 350
moncler jackets
polo ralph lauren outlet online
canada goose
louis vuitton
canada goose jackets uk
longchamp uk
michael kors handbags outlet
moncler coats
polo ralph lauren outlet
toms
polo ralph lauren
michael kors bags
coach outlet store
cheap ray ban sunglasses
cheap oakley sunglasses
birkenstock outlet
ed hardy uk
ugg boots
ugg canada sale
louboutin outlet
ed hardy outlet
christian louboutin
kate spade outlet online
coach outlet online
abercrombie
cheap oakley sunglasses
cheap air max
chaussure louboutin
raybans
pandora jewelry outlet
discount oakley sunglasses
mcm outlet online
true religion jeans outlet
ray ban glasses
michael kors handbags
michael kors purse
rolex watches
louboutin outlet
uggs
abercrombie outlet
lacoste outlet
cheap jordan shoes
true religion uk
dolce and gabbana outlet online
louis vuitton factory outlet
polo ralph lauren
nike outlet store
louboutin shoes
pandora charms sale clearanc
canada goose jackets
louis vuitton outlet online
cheap rolex watches
nike free 4.0 flyknit
converse uk
burberry outlet online
nike cortez classic
timberland shoes
canada goose pas cher
coach outlet online
hugo boss suits
coach outlet store online
fake rolex watches
discount oakley sunglasses
louboutin pas cher
tory burch outlet online
nike uk
fitflops
michael kors outlet online
louis vuitton uk
coach outlet online
jordan retro
coach outlet online
coach factory outlet online
coach outlet online
salvatore ferragamo shoes
ralph lauren uk
montblanc pens
discount oakley sunglasses
kate spade uk
michael kors outlet clearance
cheap nike sneakers
longchamp bags
uggs canada
fitflops sale
timberland outlet
adidas store
red bottom
ugg outlet
christian louboutin sale
christian louboutin shoes
kate spade
coach factory outlet online
coach factory outlet online
louis vuitton outlet online
ralph lauren outlet online
cheap ugg boots
michael kors outlet store
adidas nmd r1
ray bans
louis vuitton outlet online
cheap bottom shoes
michael kors outlet online
birkenstock
michael kors handbags outlet
cheap jordan shoes
toms outlet
canada goose sale
michael kors handbags outlet
polo ralph lauren
ed hardy store
vans outlet
uggs outlet
christian louboutin shoes
coach outlet store online
birkin handbags
true religion jeans outlet
michael kors outlet canada
cheap ray bans
rolex replica watches
ugg boots
fit flops
canada goose coats
true religion outlet store
moncler uk
pandora charms
oakley sunglasses outlet
jordan femmes pas cher
kate spade outlet online
christian louboutin sale
armani exchange outlet
coach factory outlet online
burberry handbags
coach outlet store online
cheap jordan shoes
tory burch sale
louboutin sale
true religion outlet
louis vuitton bags
mlb jerseys
pandora outlet
longchamp outlet store
jordan shoes
pandora bracelet
ugg pas cher
ray ban glasses
ugg boots outlet
hermes bags
birkenstock outlet
ugg sale
ugg
ugg boots
adidas yeezy boost
birkenstock outlet
ysl handbags
jimmy choo shoes
true religion outlet store
michael kors outlet store
canada goose parka
kate spade bags
michael kors
canada goose jackets uk
discount oakley sunglasses
cheap ray ban sunglasses
bottega veneta outlet
canada goose jackets
canada goose jackets
oakley sunglasses outlet
pandora charms
kd 8 shoes
burberry outlet
true religion outlet online
michael kors uk
toms outlet
michael kors outlet store
vans store
oakley sunglasses cheap
ugg australia
nfl jerseys wholesale
cheap jordan shoes
uggs on sale
polo ralph lauren outlet
cheap ugg boots
cheap uggs
polo ralph lauren
celine handbags
north face jackets
louis vuitton purse
nike outlet
canada goose jackets
canada goose sale
nike air force
kobe bryant shoes
yeezy shoes
birkenstock sale
ugg boots
true religion outlet store
adidas nmd runner
ugg outlet store
christian louboutin sale
kate spade outlet
ed hardy clothing
michael kors outlet store
north face uk
coach factory outlet online
coach factory outlet online
levi's jeans
cheap nfl jerseys
oakley vault outlet store
ugg boots outlet
michael kors bags
ray ban sunglasses outlet
uggs
yeezy boost
salvatore ferragamo shoes
jordans
canada goose
christian louboutin uk
james shoes
ugg boots sale
moncler jackets
fitflop
ugg outlet
michael kors outlet clearance
louis vuitton outlet online
louis vuitton handbags
jordan uk
birkenstock shoes
louis vuitton pas cher
cheap rolex replica watches
chaussure louboutin pas cher
michael kors outlet store
adidas sneakers
christian louboutin outlet
oakley sunglasses cheap
true religion sale
coach outlet online
ugg sale
adidas outlet store
coach outlet online
michael kors outlet sale
coach factory outlet online
longchamp sale
yeezy boost 350
air max 90
oakley vault outlet
ray bans
ugg boots clearance
adidas nmd r1
christian louboutin outlet
ugg canada
ugg outlet
burberry outlet online
discount nike shoes
coach factory outlet
red bottom heels
true religion jeans
gucci outlet online
coach outlet online
adidas superstar
michael kors outlet online
michael kors
ugg australia outlet
coach factory outlet online
gucci borse
canada goose outlet online
michael kors bags
canada goose sale
nike air huarache
nike blazer low pas cher
uggs outlet
hollister co
michael kors outlet online
michael kors outlet online
toms outlet store
levis outlet
air max outlet
authentic louis vuitton handbags
hollister clothing store
mlb jerseys
pandora bracelet
adidas nmd runner
true religion jeans outlet
coach factory outlet online
lebron shoes 
michael kors bags
air jordans
cheap ray ban sunglasses
jordan shoes
abercrombie outlet
birkenstock uk
michael kors outlet store
birkenstocks
canada goose outlet
michael kors
air jordans
gucci handbags outlet
longchamp handbags
louis vuitton borse
louboutin shoes
rolex watches
gucci
coach outlet online
longchamp handbags
coach outlet online
polo ralph lauren outlet
longchamp handbags
cheap oakley sunglasses
coach factory outlet online
canada goose outlet
canada goose jackets
louboutin shoes
pandora charms sale
coach outlet online
polo ralph lauren outlet
michael kors handbags clearance
uggs
michael kors outlet canada
coach outlet store online clearance
canada goose jackets
fitflops sale
red bottom
polo ralph lauren pas cher
louboutin outlet
uggs on sale
cheap ugg boots
louis vuitton outlet store
hollister uk
cheap nike shoes
oakley sunglasses cheap
outlet louis vuitton
ray ban glasses
pandora charms sale clearance
yeezy boost
red bottom shoes
uggs outlet
ugg boots outlet
zhi20161125

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re:
Postitaja: anntabares1988@163.com (IP Logitud)
Kuupäev: 13.04.2017 20:14

http://www.2016airmax90.us/
http://www.nikeshoesfactoryoutletukstores.org.uk/
http://www.cgparkajacketcoat.co.uk/
http://www.rosherun-france.fr/
http://www.nouvelle2016max90.fr/
http://www.nikeairmax2016sales.us/
http://www.max90hyperfuses.co.uk/
http://www.fitflopsandalsclearances.org.uk/
http://www.airmax90shoes2017-uk.co.uk/
http://www.monclerjacketscoatsoutlets2016.co.uk/
http://www.fitflopsandalsclearances.us/
http://www.fitflopsandalsclearances.org/
http://www.fitflopsandalsclearance.org.uk/
http://www.doudounefemmehomme2017.fr/
http://www.jordans11forsales.us/
http://www.nikerunningshoesforwomen2016.us/
http://www.maxonlinestore.us/
http://www.max90pascher2016.fr/
http://www.airhuaraches-uk.org.uk/
http://www.belleatherjacket2017.org.uk/
http://www.rosherunonesale-uk.org.uk/
http://www.newdrdrebeatsheadphones.org.uk/
http://www.fitflopsale-australia.com.au/
http://www.airmax90shoes-uk.org.uk/
http://www.hermesbeltsbirkinbag.co.uk/
http://www.canadagooseparkaoutletuk.org.uk/
http://www.cgparkajackets.co.uk/
http://www.monclerjacketsoutletsuk.co.uk/
http://www.airmaxshoes2016.org/
http://www.louboutinonlineshops.com/
http://www.nikefactoryoutletstoresonline.us/
http://www.nikeairmaxthea2016.us/
http://www.hermesbeltsbirkinkellybag.co.uk/
http://www.2017max90.org.uk/
http://www.beatsheadphones2017.org.uk/
http://www.airhuaracherun2017.us/
http://www.officielmax90boutique.fr/
http://www.chaussuresalomon-france.fr/
http://www.nikeairmax2015outlet.us/
http://www.cgparka2017.org.uk/
http://www.airmax90pascher2017.fr/
http://www.2016max90femmehomme.fr/
http://www.newcheapjordansshoes.us/
http://www.max90femmehommes.fr/
http://www.louboutinoutletsonline.us/
http://www.chaussuresroshepascher.fr/
http://www.salomon-pas-cher.fr/
http://www.beatsheadphones2017.co.uk/
http://www.airmax90hyperfuseonsales.co.uk/
http://www.airmax2016-suisse.ch/
http://www.nikeairhuarachefemmeshommes.fr/
http://www.cheapairmaxshoes2016.us/
http://www.rosherunswomenforsales.us/
http://www.2017airmax90.us/
http://www.2016salomonspeedcross3.fr/
http://www.monclerjacketsoutletsshop.org.uk/
http://www.nikerosheruns2016.us.com/
http://www.airmaxthea2017.us/
http://www.louboutinoutletstore2015.org/
http://www.nikeshoesfactorystore.us/
http://www.doudoune-canadagoosepas-cher.fr/
http://www.airmax90shoes2017.us/
http://www.salomonspeedcross3chaussure.fr/

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: ehitusseadus
Postitaja: w^~)ހ (IP Logitud)
Kuupäev: 25.04.2017 06:10

michael kors
louis vuitton
columbia sportswear outlet
nike roshe run
pandora outlet
the north face
coach outlet online
ralph lauren
true religion
longchamp handbags
oakley sunglasses wholesale 1
ray ban sunglasses outlet
cheap jordans
michael kors outlet online
mizuno running shoes
michael kors outlet online
cheap snapbacks
coach outlet
converse outlet
adidas yeezy 350 boost
adidas yeezy boost 350 v2
ralph lauren shirts
nba jerseys
oakley sunglasses wholesale
canada goose sale
burberry outlet
hermes bags
adidas nmd
mlb jerseys wholesale
salvatore ferragamo
nike blazer shoes
christian louboutin uk
hermes belt outlet
christian louboutin outlet
cheap jordan shoes
michael kors outlet
fitflop shoes
christian louboutin sale
cheap nfl jerseys
michael kors outlet
coach outlet store online
cheap ray ban sunglasses
salomon shoes
air jordan 14
nike outlet
true religion jeans
nike roshe
coach outlet
kobe shoes
adidas originals superstar
ralph lauren
ray ban sunglasses outlet
nike sb
michael kors handbags
oakley sunglasses
columbia outlet
jordan outlet
michael kors handbags
michael kors outlet clearance
michael kors handbags
adidas ultra boost
coach factory outlet online
fred perry polo shirts
cheap oakley sunglasses
yves saint laurent handbags
vibram fivefingers
kate spade
michael kors outlet online
coach factory outlet
coach factory outlet
true religion outlet
nike roshe
christian louboutin outlet
mlb jerseys
ray ban sunglasses
michael kors outlet online
mbt shoes
mbt shoes
ray ban sunglasses
hermes birkin bag
ray bans
reebok shoes
polo shirts
lebron james shoes
ray ban sunglasses uk
replica watches
longchamp handbags
birkenstock sandals
burberry handbags
hermes handbags
adidas shoes
christian louboutin outlet
polo ralph lauren outlet
le coq sportif
adidas outlet
fitflops
nike air max 2017
nfl jerseys wholesale
nike air max
polo ralph lauren outlet
the north face outlet
nike air max 2017
coach outlet online
coach purses
ferragamo shoes
air jordan shoes
mcm bags
cheap oakley sunglasses
nike outlet
ed hardy
true religion uk
ray ban eyeglasses
jordans
ray ban wayfarer
supra shoes
fitflops uk
kate spade handbags
coach outlet
nike air max uk
clarks outlet
vans shoes
prada outlet online
birkenstock sandals
tory burch
adidas nmd xr1
nike store
coach outlet store online
adidas adizero f50
vans shoes
ray ban aviators
adidas nmd
vans shoes
michael kors
pandora jewelry
birkenstock outlet
adidas shoes
adidas outlet
coach factory
nike huarache
cheap jordans
adidas yeezy 350 v2
hermes bags
pandora charms
michael kors
christian louboutin shoes
ray ban sunglasses uk
adidas superstar
true religion sale
mlb jerseys
michael kors handbags outlet
coach factory outlet
christian louboutin shoes
new balance sneakers
christian louboutin uk
longchamp handbags
michael kors handbags
louboutin paris
oakley sunglasses
tory burch outlet
kd 9 shoes
polo ralph lauren
adidas originals
michael kors outlet
adidas trainers uk
polo ralph lauren outlet
pandora jewelry
nfl jerseys
burberry outlet
michael kors handbags
nike air max uk
jordan shoes
converse shoes
columbia shoes
coach canada
michael kors canada
supra shoes
nike cortez
true religion
polo ralph lauren
polo ralph lauren
fitflops sale clearance
prada shoes
columbia sportswear outlet
converse shoes
oakley sunglasses outlet
michael kors outlet clearance
nike air max 2016
lebron 14 shoes
kate spade handbags
calvin klein
oakley sunglasses
under armour outlet
louis vuitton outlet
asics shoes
michael kors handbags outlet
michael kors handbags
manolo blahnik shoes
hollister clothing
pandora jewelry
mlb jerseys cheap
adidas nmd r1
nike huarache
adidas football boots
adidas yeezy
prada handbags
nike roshe run
nike free run
pandora bracelet
christian louboutin sale
pandora uk
michael kors handbags
nike tiempo legend
michael kors outlet
michael kors handbags
puma shoes
ray ban sunglasses
coach handbags
prada handbags
coach factory outlet
michael kors outlet
air jordan
prada outlet
adidas zx flux
mcm outlet
michael kors handbags
stan smith adidas
pandora rings
prada outlet
polo ralph lauren
vans shoes
ralph lauren outlet
new balance
michael kors handbags
adidas stan smith
michael kors canada
ray ban sunglasses wholesale
red bottom shoes
gucci shoes
michael kors tote bag
michael kors bags
michael kors outlet online
ysl handbags
nike mercurial victory
michael kors handbags
nike running shoes
manchester united jersey
air max uk
oakley sunglasses
coach factory outlet
true religion
true religion
le coq sportif chaussures
burberry outlet
christian louboutin pumps
birkenstock outlet
fitflops
ralph lauren polo shirts
oakley vault
cheap pandora jewelry
nike air max
nike air force 1
coach outlet online
valentino sandals
ed hardy clothing
michael kors bags
longchamp sac
vans store
ecco shoes
coach outlet
cheap nhl jerseys
christian louboutin
cat boots
adidas yeezy boost 350
ray ban sunglasses
cheap oakley sunglasses
mont blanc pens
clarks shoes
adidas neo
nike outlet
longchamp outlet
mac cosmetics
adidas nmd
true religion jeans
clarks shoes
ray ban sunglasses outlet
coach handbags
nhl jerseys
reebok shoes
ralph lauren polo outlet
ralph lauren outlet
red bottom shoes
ferragamo shoes
coach factory online
ralph lauren
mont blanc pens
nike trainers
ferragamo belt
hermes outlet
nike air max
levi's jeans
cheap oakley sunglasses
coach factory outlet
nike outlet
north face
longchamp outlet
michael jordan shoes
oakley sunglasses outlet
christian louboutin outlet online
oakley sunglasses
kobe 12 shoes
polo ralph lauren
under armour
cheap jordans
oakley vault
ray ban sunglasses
kobe bryant shoes
fitflops sale clearance
valentino boots
kevin durant shoes
coach outlet
oakley sunglasses
cheap jordan shoes
salvatore ferragamo outlet
coach outlet online
lebron 13
ray ban canada
coach factory online
chelsea jersey
adidas trainers
nike running trainers
adidas originals
coach factory outlet
yeezy boost 350 v2
coach factory outlet
polo ralph lauren
tory burch
oakley vault
christian louboutin shoes
polo ralph lauren
ugg boots
michael kors uk
20174.25wengdongdong

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: Tallinn, mu Tallinn!
Postitaja: HYst (IP Logitud)
Kuupäev: 04.05.2017 05:57

Father Succi adidas outlet still lay Ugg boots Sale on his Adidas Originals Stan Smith stone bed. He lay Boutique Ugg there dark and TOMS OUTLET hard, new pandora charms as zapatos de futbol nike he Doudoune Moncler Femme Pas Cher had canada goose jacket outlet been nike air in life; and Uggs Pas Cher Soldes one Doudoune Moncler Pas Cher could Air Max Sneakers almost believe Timberland Outlet that Air max dam he Pandora Store was Original Ugg Boots still alive. Discount Air Max Had suivre un envoi there longchamp bags on sale been doctors ugg factory outlet and Ugg Outlet Online Store tables pandora jewelry store with medicine-bottles and Nike Soccer Cleats Boots burning nike sportschuhe candles beside TOMS For Sale the bed, one Nike Roshe Run Sale would Stone Island Outlet have new yeezy shoes believed that Father Succi converse store lay Jordan Sneakers For Sale sick zapatillas nike baratas in the Adidas Neo Discount Sale choir Cheap Michael Kors Tote Bag of his Doudoune Moncler Site Officiel church, nike sneakers waiting Nike Pas Cher Femme for 23 IS BACK Store his Descuentos Nike last Vans Black Sneakers hour.


The blind sat Pandora Store round Nike Shoes Online about him, cheap uggs for women like official NHL jerseys members Nike Factory Store of Uggs For Cheap the Moncler Jackets Discount Marketplace family who gather Michael Kors round prada outlet a Moncler Sale dying nfl store man, and[234] nike mercurial soccer cleats rocked their Toms Factory Outlet bodies Nike Shox discount Sale in chaussures nike pas cher silent grief. There pandora outlet store were both Pandora Store Sale the Scarpe Air Max women moncler jacket sale from Yeezy Shoes Discount Marketplace the Nike Air Sneakers hotel Yeezy Black court-yard, nike sb stefan janoski Donna Discount TOMS Pepa Nike Air Damen and Adidas Originals Superstar Donna fitflops sale uk Tura; there Boost Yeezy Sale On Line was Michael Kors Outlet old Mother huarache sneakers Saraedda, nike air jordan pas cher who ate the bread Air Jordan Retro Sale of charity at the Cheap Nike Huarache house of the Jordan Store Syndic Voltaro; Nike Store there Air Max Pas Cher were Yeezy Men blind beggars, Oakley Sunglasses Cheap blind Nike Shoes Sale Store singers, blind of all nike jordan shoes ages and Kobe Shoes Nike conditions. Chaussure Nike Air Max Pas Cher All the toms sale blind günstige nike schuhe of chaussure basket homme Diamante vans shoe store were scarpe hogan outlet there, Nike Online Store and Adidas Soccer Cleats Cheap in nike tn pas cher Diamante there Cheap Toms Outlet Store is an incredible number cheap uggs who Cheap Air Max Trainers no Soccer Boots Outlet nike longer Ray Ban Sunglasses Online see toms shoes outlet the coach factory outlet online light Nike Air Women of the sun.


“I knew Adidas Superstar nothing pandora beads when I UGG BOOTS FOR WOMEN came, Air Max Femme Donna Elisa,” said womens nike air max the New Air Max 2017 old Jordan Shoes Air woman. nike shoes “I Cheap Air Max left my dog outside on Pandora Official Website the steps and Nike Shox Cheap went Nike Air Max Goedkoop in Cheap Toms Shoes Outlet through Air Nike the Jordan Schoenen church door. Then Michael Kors Clearance I stretched out Moncler Outlet Online my ugg clearance arm to push newest lebron shoes aside goedkope nike air max the Nike Air Pas Cher curtain Canada Goose Outlet over Canada Goose Womens Coats the door, Nike Air Max Cheap but Chaussure Air Max the Nike Air Jordan 11 curtain was gone. I reebok running shoes put Air Max 90 my foot down canada goose jackets on sale as Adidas Superstar Sale Online if there Moncler Outlet Store were Air Max Kopen a Official Toms Shoes Outlet step new jordan releases to Yeezy Boost Sale Online mount Michael Kors Handbags Discount before Ugg Pas Cher En France the Nike Zapatos threshold, Adidas Shoes Discount Marketplace but Negozi Pandora there nike schuhe günstig was no step. I stretched[235] out my hand ugg store to billige nike sko take TOMS SHOES OUTLET the holy water; Canada Goose Outlet I hogan scontate courtesied Hugo Boss Sale as adidas store I nike air max running shoes went botas de futbol by Hogan Outlet the chaussure Nike homme high altar; and I listened for ADIDAS NMD SALE ON LINE the little Nike Air Huarache For Sale bell Nike Shoes Discount Marketplace that always abercrombie and fitch store rings Nike Tn Requin Pas Cher when louboutin heels Father Ugg Pas Cher Femme Rossi christian louboutin outlet comes retro jordans for cheap to scarpe nike the Cheap Michael Kors mass. zapatilla adidas Donna cheap nike air max Elisa, Canada goose dam there was air force one pas cher no holy water, Coach Bags On Sale no zapatillas running altar, no Nike Outlet bell; Boty Nike Air there Nike Air 90 was nothing!”

Air max levně DFXDG

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet


Teie Nimi: 
Teie Emailiaadress: 
Teema: 
CAPTCHA