Eesti Arhitektide Liit
Uudised
Eesti arhitektuur
Dokumendid
Võistlused
Publikatsioonid
Arhitektuuripoliitika
Kutsekoda
Lingid
Kuulutused
Foorum
Kalender
Kontakt
Muuda profiili
Muuda loominguid
Liikmele

Foorum

EAL Forum :: Foorum :: Arhitektuuribürood elavad peost suhu
Mine Leheküljele: 12Järgmine
Olemasolev lehekülg: 1 koguarvust 2
Arhitektuuribürood elavad peost suhu
Postitaja: Peeter Raidla - Äripäev (IP Logitud)
Kuupäev: 20.10.2004 14:25

Ehkki ehitustööde maht Eestis on võrreldav kogu meie riigieelarve mahuga ning isegi ületab seda, näitavad arhitektuuribüroode majandusaruanded kasinat kasumlikkust.

Mitme suurehitisega seotud SRV Kinnisvara projektijuht Margus Mändmets peab sellist olukorda üllatavaks: “Arvestades praegust situatsiooni, kus ehitusturg on kuum – tööd on palju ja tegijaid vähe –, peaks see samavõrd ju ka arhitektuuribüroode kohta kehtima. Nad on suhteliselt täissöönud, mis tähendab, et nad võivad oma töö eest hästi küsida. Arvan, et kala peitub kuskil mujal.”

Kus täpselt see “kala” ikkagi peidus on, ei oska Mändmets pakkuda. Arhitektuuribüroodele makstav tasu oleneb tema sõnul otseselt hoonest. “Rusikareegliks on, et projekteerimise hind ei tohiks ületada nelja protsenti ehituse hinnast. Kuid alla kahe protsendi ta ka ei lange,” tõdeb Mändmets, lisades, et kahe protsendi määra rakendatakse vaid lihtsamate, näiteks laohoonete puhul.

“Suurte objektide puhul teeb büroo tööd mitu aastat ja ka tulu jaotub vastavalt. Kui see veel kuude peale ära jaotada, siis me polegi nagu midagi erilist teeninud,” nendib Eesti ühe mainekama arhitektuuribüroo Künnapu & Padrik tegevjuht ning vähemusosanik Mati Olde. “Samas on üks asi see, mida kinnisvaraarendajad teile ütlevad, teine aga see, mida nad tegelikult maksavad ja milliseid summasid on nad nõus lepingusse panema.”
Kui kinnisvaraarendajad väidavad, et maksavad arhitektile 2–4% objekti maksumusest, siis see on selge bluffimine. See 2–4% võib ju isegi olla, iseasi, mis summast see protsent on võetud.
Mati Olde, arhitektuuribüroo Künnapu ja Padrik tegevjuht ja vähemusosanik

Ehkki arhitektuuribüroo Künnapu & Padrik viimase aja üks suuremaid töid on olnud Viru Keskuse laienduse ning ühtaegu Viru Väljaku Ärikeskuse projektdokumentatsiooni koostamine, ei avaldanud see büroo majandustulemustele kuigi suurt mõju. Seda vaatamata asjaolule, et arendaja investeeris keskusse enam kui 700 miljonit krooni.

“Meie ju ei tea, milline on objekti tegelik maksumus ja vaevalt et teilegi seda keegi ütleb,” tõdeb Olde. ”Räägitakse investeeringutest, aga kui suur on ehitusmaksumus, ei tea keegi. Kinnisvaraarendajad on aga väga kitsid arhitektile maksma. Kui nad väidavad, et maksavad arhitektile 2–4% objekti maksumusest, siis see on selge bluffimine. See 2–4% võib ju isegi olla, iseasi, mis summast see protsent on võetud.”

Sama kriitiline on kinnisvaraarendajate poolt makstava tasu suhtes Kalle Rõõmus, kelle kuuluv endanimeline arhitektuuribüroo on projekteerinud pea kõik viimase aja Tartu suuremad ehitusobjektid, Tartu Vangla, Biomeedikum ja nn Plasku kaasa arvatud.

“Kui võtta aluseks 500 miljoni kroonine objekt – ja neid me oleme teinud päris mitmeid –, ja lähtuda kahest protsendist, siis peaks meie tulu olema 10 miljonit krooni, mis on aga suurem kui meie terve aasta käive,” kommenteerib Kalle Rõõmus.

Rõõmuse arvates võiks see protsent tõepoolest selline olla ning selle poole püüeldaksegi. “See annaks ka meile võimalusi koolituseks ja arenguks,” tõdeb Rõõmus. “Kui rootslastel moodustavad projekteerimiskulud 10% arenduse maksumusest, siis meil küünib see tegelikkuses vaevu-vaevu ühe protsendini.”

Rõõmus viitab seejuures Tartu Vangla ehitusele ja Tallinna Lennujaama rekonstrueerimisele, mida tema büroo tegi ehitaja alt. “Nimesid nimetamata tean, et ehitaja poolt tellijale näidatud ja tegelike projekteerimiskulude vahe oli viiekordne. Sain nende numbrite jälile hiljem ja juhuslikult. Kusjuures tegu oli riigihangetega. Projekteerimine on sellistel juhtudel ehitajale üks alltöövõttudest, kõrvuti näiteks solgitorude paigaldamisega,” pahandab Kalle Rõõmus.
Ühtset hinnakirja pole suudetud kehtestada

Osa arhitektuuribüroosid on ühinenud Eesti Projektbüroode Liiduga, mis omakorda kuulub mainekasse rahvusvahelisse konsultantide organisatsiooni FIDIC.

“FIDICi põhipostulaat on selge – ehitaja käes ei tohi olla projekti rahakotti,” toonitab endanimelise arhitektuuribüroo omanik Kalle Rõõmus. “Olgu see ehitaja kui aus tahes, ikka on tal oma huvi mängus. Ja me üritame selle vastu võidelda.”

Projektbüroode Liidu tegevjuht Mauno Inkinen pole võimaliku surveavalduse suhtes siiski kuigi optimistlik: “Meie kaudu on tellijale surve avaldamine raskendatud. Arhitektuuribürood on sõltumatud ja meiega on vaid vähesed liitunud. Samas pole arhitektid suutnud kehtestada ka otsest tasude tabelit, nagu advokaadid seda on teinud.”

Rõõmus arvab, et kui oma tulupoole suurendamiseks avaldatava survega tellijale üle pingutada, pöördub tellija nn ahjutaguste tegijate poole. Illegaalset tarkvara liigub Eestis endiselt ning kõik ei kipu ka ausalt palka maksma.

“Turg kujundab hinna. Ja see olukord püsib niikaua, kui pole kindlalt kokkulepitud hinnakriteeriume. Ei oska öelda, kas see juhtub tänavu või järgmisel aastal, aga Eestis on tekkimas olukord, kus kõik vähegi tegijad on kõriauguni töö sees. Ilmselt heidab arendaja algul pilgu Soome ja Rootsi, kus aga arhitektitöö on oluliselt kallim, ning siis tasub ka meil hinnatõusu oodata,” sõnab Rõõmus. “Kui ma olin Pariisis palgaline projektiarhitekt, teenisin sama palju, kui ma praegu teenin Eestis firma ainuomanikuna. Aga Pariisis olin ma aastal 1989.”
Vähetasuv projekteerimisäri
arhitektuuribüroode 2003. a. majandusnäitajaid

* R. Projekt: keskmine brutopalk aastas 120 000 kr müügitulu 6,77 mln krooni
* puhaskasum 0,47 mln krooni
* tööjõukulu 1,46 mln krooni

* Studio-3: keskmine brutopalk aastas 140 000 kr müügitulu 2,58 mln krooni
* puhaskasum 0,45 mln krooni
* tööjõukulu 0,73 mln krooni

* Künnapu & Padrik: keskmine brutopalk aastas 200 000 kr müügitulu 4,66 mln krooni
* puhaskasum 0,27 mln krooni
* tööjõukulu 2,96 mln krooni

* Kalle Rõõmus: keskmine brutopalk aastas 140 000 kr müügitulu 7,28 mln krooni
* puhaskasum 0,04 mln krooni
* tööjõukulu 2,39 mln krooni

* Alver Trummal: keskmine brutopalk aastas 65 000 kr müügitulu 2,59 mln krooni
* puhaskasum -0,02 mln krooni
* tööjõukulu 0,61 mln krooni

arhitektuuribürood on tabelisse valitud juhuslikult
Allikas: 2003. aasta majandusaruanded

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: ennule! (IP Logitud)
Kuupäev: 21.06.2005 10:44

kas sa ka ise suudad olla nii "meelekindel"? smiling smiley)
sellisel juhul, nagu öeldakse:"meest sõnast, ....! "


Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: Enn (IP Logitud)
Kuupäev: 25.01.2005 23:52

Vastus küsimusele 27.12.04.
Konkureerivaid (võistu-)hinnapakkumisi ilma eskiisita ei ole eetiline esitada. Valikukriteeriumiks peab saama sisuline töö ehk siis eskiis.
Arhitektidel peab jätkuma meelekindlust ära öelda ainult hinnakriteeriumi alusel korraldatavatest "konkurssidest". See on professionaalse väärikuse küsimus.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: küsimus (IP Logitud)
Kuupäev: 27.12.2004 11:55

aga kuidas hakkavad toimima siis igasugused hinnapakkumised kui "hind" on paigas? mis kriteeriumeid kasutama hakatakse? et kes on teinud suuri töid ja kes on kelle sõber .... või kuidas...?

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: elen (IP Logitud)
Kuupäev: 23.12.2004 20:34

Kui oldaks sunnitud kasutatama legaalset tarkvara, maksma makse ja kasutama legaalset tööjõudu ning omama vettpidavat retteri registreeringut, siis tõenäoliselt läheksid hinnad ise paika ja poleks vaja mingit hinnakirja. Hinnakirjast kinnipidamine tundub küll suht utoopiline, sest tellija ja arhitekti omavaheline leping on ja jääb konfidentsiaalseks. Ei usu, et mingi seadus saaks sundida seda avalikustama ja mis kasu olekski ühiskonnale sellest, et arhitektid saaksid oma hinnakirjajärgse tasu, kuid ei ostaks selle eest legaalset tarkvara, ei maksaks makse, palkaks musta tööjõudu jne...
Seadused ja registrid on ju olemas kõik, mis võiks reguleerida tööturgu ja hindu, ainult need ei toimi, st. neist ei hoolita. Miks peaks siis arvama, et hinnakiri imet teeb. Peale maksude ja muu on suht mõttetu ka retter või mtr - või mis ta nüüd on - kuna omavalitsustes kontrollitakse heal juhul ainult EP-registreeringu olemasolu. Kui me praegu ehitusregistri lahti lööme ja vaatame, kes projekteerivad näiteks eramaju, siis suur osa neid maju projekteerivaid firmasid või üksikisikuid omab küll EP-registreeringut, kuid vastutav spetsialist ei ole arhitekt vaid mingi muu ehitusspetsialist, VK insener näiteks või ehituskonstruktor... Ja isegi sellest pole kasu, kui on olemas õige vastutav spetsialist, sest omavalitsused ei kontrolli tema allkirja olemasolu joonistel, nii et tegelikult see spetsialist ei vastuta millegi eest. Mõni ei teagi, mis projekte tema teoreetilise vastutuse all välja lastakse.
Kutsekvalifitseerimisel on muidugi mõte, kuna see välistab oma erialalised oskused minetanud inimeste vastutavaks
spetsilistiks võtmise. Ei julge küll ennustada, kui palju neid kvalifikatsiooninormidele vastavaid
arhitekte Eestis võiks leiduda, selliseid kes tunnevad esteetika, filosoofia, sotsiaalteaduste ja kultuurialjaoo põhimõisteid ja
teoreetilisi süsteeme, täppisteaduslikke, loodusteaduslikke, filosoofilisi uurimismeetodeid, oleksid pälvinud auhinnatud
kohti arhitektuurivõistlustel jne.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: stalker (IP Logitud)
Kuupäev: 21.12.2004 16:05

1. Vaadates planeerimise ja arhitektuurse projekteerimise valdkonna kutsekvalifikatsiooni omistava organi e. kutsekomisjoni liikmeid ei jää märkamata tõsiasi, et enamik neist on EAL esindajad, kellest omakorda enamik on EKA vilistlased. Lisaks on veel eraldi välja toodud EKA esindatus.

2. Järgmiseks võiks võrrelda kutsestandardis toodud arhitekt V le esitatavaid nõudeid ja kutsekomisjoni otsustamise lähteandmete ja töömetoodika kirjeldust.

3. EAL oma varjatud tasumäärustike ja MTÜ põhimõttel toimiva vabatahtlike organsatsiooni poliitiliste/võimu ambitsioonidega omab kartelli/korporatiivseid tunnuseid.

" Korporatiivsuse üks tunnusjooni on see, et korporatsiooni iga liige peab tunnistama selle mängureegleid ja selles valitsevaid mõttemalle. Vastasel korral riskib ta sattuda tõrjutu seisusse: temasse suhtutakse parimal juhul lihtsalt kui lapsemeelsesse, ent vajadusel kasutab korporatsioon tema suhtes küllalt valusaid jõuvõtteid. Kes jõule ei allu, on määratud väljaheitmisele. Võimu ülekaal vaimust tagatakse kollektiivselt."

tsitaat JAANUS BETLEM

-----------------------------------------------
eesti arhitektuuripoliitika järgnevateks aastateks on eka privileegid ja europotjomkinlus

tsitaat EAL fooum machiavelli 20.03.2004
------------------------------------------------

Egas midagi siis - et need 100 taotlust hästi ruttu tuleks ja siis meil ei olegi enam koledaid maju st. tsenseeritud arhitektuurimeedia neist ei räägi ja kõik saavad võrdset hinnakirja alust palka.

smiling smiley

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: margit mutso (IP Logitud)
Kuupäev: 20.12.2004 09:47

See oli ca 1 kuu tagasi, kui konkurentsiamet Päevalehes teatas, et järgmisena võtavad nad ette arhitektid (ja miskit veel, mida ma ei mäleta).
EAL on plaaninud pikka aega välja arvestada, mis oleks normalne tasu arhitekti töö eest kui ta kasutab legaalset tarkvara, maksab kõik maksud ja ei kasuta musta tööjõudu. Sellise info võib vabalt avaldada ja kui palju sellest juhindutakse, on igamehe oma mure. Aga fakt oleks siis, et kes alla töötab on seadustega pahuksis.
Paraku on kõik eestseisuse liikmed EAL-s ühiskondlikus korras tööl ning ka kõikvõimalikud töögruppide ümbertegemised ei ole tulemust andnud. Kellelgi pole aega tegeleda. Kui keegi väljaspoolt eestseisust selle teema vastu huvi tunneb ja vedada tahaks, andku teada!
Plaan on hetkel tellida vastav uurimus mõnelt majandusspetsilt, kes reaalselt kõik kulud ja vastutuse koefitsendi kokku arvestab.
Mis puudutab aga nukataguseid tegijaid, siis sellele peaks tulema lõpp peale kutsekvalifitseerimissüsteemi täielikku rakendumist. Ja see sõltub kõigist teist endist! Niipea, kui läbi EAL-i kutsekomisjoni on väljastatud piisav arv kutsetunnistusi alustatakse seadusemuudatusega ning kaob meie osas ära Retteri register. Esimene kutsedokumentide läbi vaatamine toimub 15. jaanuar, kui selleks hetkeks tuleks 100 taotlust, alustaksime kohe seaduse muutmisega.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: loona (IP Logitud)
Kuupäev: 13.12.2004 21:32

Tegelikult on Vincentil õigus, aga hinnakirja avalikustamist keelab mingi seadus, milline just on kusagil siin foorumis eespool ka juttu olnud. Hinnakokkulepped on keelatud OK, aga kas ei võiks seda asja kuidagi teisiti nimetada: "projekteerimistööde ligikaudse maksumuse eelkalkuleerimise metoodika" vms. leebem sõnastus. Teksti võiks ka vastavalt veidi kõpitseda. Vahel oleks hea ka tellijale anda link, kust nad saaks ise arvutada.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: norija (IP Logitud)
Kuupäev: 13.12.2004 11:17

huvitav kas eelpool olevas artiklis siis kõik bürood teevad tööd võileiva raha eest ja ei arvesta EALi üldise hinnakirjaga...??? smiling smiley
kuidas küll on võimalik et firma on "miinustes"...? kas ei peaks kuulutama pankroti välja hoopis...?

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: veel kord RETTERIST (IP Logitud)
Kuupäev: 10.12.2004 13:06

Paljudes Pärnu valdades ei vaata keegi, milline see projekt reaalselt on või kes tegi. Meil üks tegija/ pr. Milli Laas/ on RETTERis kui inventariseerija, diplom TPI oma ja kuulutab rõõmsalt, et tal on hõivatud pea kõik vallad. Projektid ei vasta elementaarsetele STANDARDI nõuetele ei soojapidavuse, digitaalsete koordinaatide ega sõlmede osas, mis ehituskõrgkooli lõpetanul peaksid loogiliselt tugevamad olema. Niikaua, kui ehitusnõunikud vastastikku valdadesse projekte vorbivad, ei muutu midagi. Hinnad: 5000.- eramu

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: David Vincent (IP Logitud)
Kuupäev: 07.12.2004 15:54

Kui austatud klubi liikmed propageerivad arhitektuuri hindade ühtlustamist süsteemse tabeli vms hinnakirja alusel siis kas ei oleks targem jagada seda ka kogu üldsusega mitte peita seda klubi salasõnade ja paroolide taha kust ainult klubi liige saaks sellele ligipääsu?
sellisel juhul muutub arhitektuuri hinnatabel ju kohati kasutuks kui arvestada asjaoluga, et mitte just 100% arhitektidest ei kuulu EAL-i

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: Enn (IP Logitud)
Kuupäev: 20.11.2004 23:49

"Kui nüüd veel www.koduinfo.ee lahti lüüa ja sealt 15 000 maja projekt "soodushinnaga" tellida..."
Projekti võib veel sellise hinnaga kuskilt osta, aga küsimus on selles, kelle allkirjaga see nö legaliseeritakse, ehk kes on nõus hakkama sellise projekti autoriks ja saama siis sellisele projektile ehitusloa!!!???
Praegu veel võib selleks olla peaaegu ükskõik, kes vähegi on ennast RETTERis registreerinud, või kas seda kohalikus omavalitsuses üldse kontrollitakse?
Küsimus EAL-le - kas on üldse keegi huvi tundnud kuivõrd kohalikud omavalitsused seda kontrollivad. Ehitusloa taotlusblanketil küsitakse projekteerija reg-koodi aga mitte RETTER-i numbrit (et kas on eelkõige maksekohuslane jne) -projekteerimisalal töötamise õiguslikkust saati siis pädevust ei kontrolli küll keegi.
Paraku ei tea, kas EAL-i eestseisus on seda teemat just sellisest aspektist uurinud, kindlasti on tegeldud (vähemalt kirutud smiling smiley ) seadusandlusega üldisemalt.
Aga on tunne, et ka olemasoleva seadusandluse raames saaks avaldada survet omavalitsustele - ja sedakaudu mõjutada projekteerimisalast kvaliteeti.
Ja nüüd, jõudes tagasi tasustamise juurde - kui üldsus on teadvustanud seda, et iga suvalist tegijat kasutades (ehk projekteerija pealt kokku hoides) ei suudeta projekti lõpuni viia. Ilmselt tuntud teema, aga kas ikka on tuntud huvi, kuidas kohalik omavalitsus kontrollib projekteerija "legaalsust"?
Loodame, et senine kord on muutumas ja üsna pea, kui jõustub arhitekti kutseomistamise nõue. Kutsestandard on valmis, ja seal on VÄGA PÕHJALIKULT määratud, millinstele nõuetele peab Arhitekt vastama.
Küsimus jällegi, kuidas sada kontrollima või määrama hakatakse, standardit lugedes saab see olema Hirmus Suur Töö.
Aga loodame, et siis vast hakkavad tõusma ka projektide tasud, no loodame...

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: ARHITEKT PROVINTSIST (IP Logitud)
Kuupäev: 02.11.2004 14:27

Kui selliseis hindu saaks, mille pärast siin nutetakse, elaksime või sees. Kui eramu eelprojekti eest saab 35 000, siis on see rahuldav.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: ... (IP Logitud)
Kuupäev: 02.11.2004 14:02

uurisin www.koduinfo.ee näidisprojekti. Tekst oli vist ~poolakeelne, väissein tundus olevat üsna sooja kliimaga arvestatud. Enne kui selle projekti baasil saaks korraliku sidmisprojekti, mis läbiks kooskõlastused ja mille järgi saaks reaalselt ehitada, läheb veel suur tükk tööd. Kes aga vastutab nende jooniste õigsuse eest? Kas kodumajas on palgal kõikide erialade vastutavad spetsialistid? Projekte maale tuua nagu jõulukaarte paistab küll kummaline olevat. Huvitav kuidas see äri neil edeneb?

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: tark laps (IP Logitud)
Kuupäev: 02.11.2004 13:01

ei oska küsimust vormistada. Kuid huvitab mis oleks võimalikud lahendused. Hetkel on võimalik krundi poolitamine Keila vallas 10 000.- eest kõikide kooskõlastustega. Ja inimesed ehitavad. Kui nüüd veel www.koduinfo.ee lahti lüüa ja sealt 15 000 maja projekt "soodushinnaga" tellida siis jääb üle vaid kiruda miks katusekivi nii kallis on. Kui eramu tehniline projekt on 150.- /m2 miinimum ja palkmaja projekteerijad küsivad max 50.-/m2 siis kes sunnib seda miinimumtasu jälgima? On ju veel piisavalt "joonestajaid".

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: Mai (IP Logitud)
Kuupäev: 02.11.2004 10:36

Väike näit. Põhja Tallinna tingimustes (kus kõik võrgud on olemas) detailplaneeringu eriosad küsivad a`5000.- krooni. s.t. tehn. ting.,elekter, vesi, kanal, gaas,side =35000.-; kui arhitekt küsiks sama palju, on juba 70 000.-. Kuid uue seadusega on vaja juurde anda hoonestuse eskiis ja miljööväärtuslikul alal ka ajalooline analüüs kogu kvartalile...SIIS arh.osa peaks olema 2x suurem ehk 70000.- see teeb KOKKU 105000.- Oleks miinimumhind!

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: .... (IP Logitud)
Kuupäev: 02.11.2004 08:50

tõsiasi, tahtsid vist öelda, et ..."saaks ka siis kui pakuks 2X kallimat?" Hinnakiri ongi välja pakutud miinimumhinnana! OK, kui seda hinnakirja annab kuidagi ikka rakendada, siis detailplaneeringute hindade osas on täiesti tühjus.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: tõsiasi (IP Logitud)
Kuupäev: 01.11.2004 14:06

tõsiasi on see, et me ei hoia isegi nii palju kokku, et madalama hinnapakkuja ei teagi, et saaks TÖÖ ka siis, kui pakub kaks korda odavamat hinda!!!!
Vahed on ju 10-kordsed. Ja selleks peaksime omavahel INFI vahetama või vähemalt miinimumhinnad paika panema!

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: einoh (IP Logitud)
Kuupäev: 27.10.2004 11:34

numbreid analüüsides võiks enamusele lugupeetud arhitektidele soovitada Prisma kassapidaja töökohta, nemad saavad ka 5000 neto kätte, milleks riskida vastutuse jms jamaga. Arenenud riikides külastaks maksuamet selliste näitajatega arhitektuurifirmasid, ma julgen arvata

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Kuupäev: 27.10.2004 00:06

Ma ei tea kuivõrd see haakub käesoleva foorumi teemaga, kuid mulle tundub, et paljude arhitektide ameti-eetika on väga venivast kummist, kui mängus on omakasu. Ühe käega kirjutatakse artikleid kuidas pahad kinnisvaraarendajad ja rumalad SAPA ametnikud linna reostavad, teise käega aga joonistatakse projekte mille järgi see risu kerkib.
Kirjutama ajendas Päevalehe artikkel Köleri tänava algusesse kerkiva kuuekordse kortermaja kohta. Sarnaseid näiteid võiks üles lugeda palju. Milline on Eesti arhitektide Liidu seisukoht antud küsimuses? Samamoodi nagu enamus ei ole nõus loobuma tarbimisühiskonna hüvedest, et säästa looduskeskkonda, ei ole ka arhitektid elukeskkonna säästmise nimel valmis tellimusest loobuma. Vähem ahnust ja egoismi, rohkem inimese- ja loodusekeskset mõtlemist!

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: usute ise ka või (IP Logitud)
Kuupäev: 24.10.2004 20:03

minu arust peegeldub selles nigelas kasumis lihtsalt mustalt maksmine ja kõik

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: tark laps (IP Logitud)
Kuupäev: 22.10.2004 15:53

arvutan ka pingsalt hindu tasumäärustiku järgi kuid on kogemusi olnud kus ei suuda kohe kuidagi võistelda tasumäärustiku looja hindadega. kah mul avalik rakendamine...

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: karp (IP Logitud)
Kuupäev: 22.10.2004 13:57

Vaesed suurte arhitektibüroode omanikud ja osanikud. Ilmselt elate kõik Lasnamäel või Kopli liinidel, sõidate vanade Zigulitega ja teete sisseoste turult või pärast palgapäeva säästumarketist. Välisreisud on ainult unistus. Kohe kahju hakkab teist.
Äkki oleks õige ametit vahetada?

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: mihklile (IP Logitud)
Kuupäev: 22.10.2004 13:51


Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: mihkel (IP Logitud)
Kuupäev: 22.10.2004 11:20

Kas EALi juriidiline konsultant ei võiks juurelda järgneva tsitaadi üle.
"Samas pole arhitektid suutnud kehtestada ka otsest tasude tabelit, nagu advokaadid seda on teinud.”
Kasvõi soovitatava tasumäärustiku avalik rakendamine tagaks vähemalt elementaarsed töötunnid mingi objekti puhul. Praegu on tõesti raske selgitada kodanikele, miks arhitektile maksma peaks. Seniks võiks lähtuda TSAPA juhataja nõuandest projekteerimishinna arvutamisel : "On arhitekte kes, nälja sunnil ,ka kahe tuhande krooni eest eramu projekteerivad."

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: voldemar kukkel (IP Logitud)
Kuupäev: 20.10.2004 16:13

Pigem halvendab üldist olukorda veelgi.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Postitaja: voldemar kukkel (IP Logitud)
Kuupäev: 20.10.2004 16:10

Ohvrimentaliteet kaugele ei vii. Ei maksaks selliseid asju suure publiku ette tirida. Kaastundest Kalle Rõõmuse ja Künnapu Padriku vastu neile keegi rohkem maksma ei hakka.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
X100P.com
Postitaja: w^~)ހ (IP Logitud)
Kuupäev: 15.02.2017 04:21

chenlina20170215bnbb
longchamp pas cher
adidas nmd
ed hardy
giuseppe zanotti
true religion uk
adidas trainers
nike outlet store
cheap nhl jerseys
michael kors
louis vuitton outlet
nfl jerseys
ugg boots
michael kors handbags clearance
replica watches
adidas trainers
celine handbags
coach outlet online
canada goose uk
nike outlet
true religion jeans
moncler pas cher
moncler uk
gucci outlet store
nike air force 1
pandora jewelry
canada goose
celine outlet
louboutin outlet
ray ban glasses
ray ban sunglasses
ugg outlet
ralph lauren polo
uggs outlet
ugg boots
toms shoes
louis vuitton outlet
michael kors handbags
ray-ban wayfarer
mlb jerseys
oakley sunglasses
coach outlet store online
coach outlet online
coach factory outlet
louboutin shoes
gucci uk
ray ban canada
nike air max
coach outlet online
ray ban sunglasses
coach outlet online
louis vuitton handbags
ugg outlet
nike huarache
fitflops sandals
adidas nmd shoes
moncler
ed hardy clothing
jordans
coach outlet
ralph lauren outlet online
snapbacks wholesale
michael kors handbags
coach outlet
nike air max
the north face jackets
adidas yeezy 350
mont blanc pens
christian louboutin paris
ugg australia
oklahoma city thunder jerseys
louis vuitton outlet
adidas shoes
michael kors outlet clearance
ralph lauren outlet
canada goose
adidas superstar
louboutin uk
michael kors handbags
rolex watches
nike blazer
christian louboutin outlet
seattle seahawks jerseys
rolex watches
nhl jerseys
oakley sunglasses
roshe run flyknit
adidas yeezy
kate spade outlet
replica watches
ray ban glasses
louboutin shoes
mont blanc pens
ugg boots
polo outlet
golden state warriors jerseys
adidas originals
ralph lauren outlet
nike outlet
true religion outlet
oakley sunglasses outlet
ray ban sunglasses
tommy hilfiger outlet
ray-ban sunglasses
moncler jackets
louis vuitton outlet
dallas mavericks jerseys
coach handbags
louis vuitton belt
cheap jordan shoes
coach outlet
louis vuitton
abercrombie & fitch
hollister kids
adidas originals
true religion jeans
christian louboutin sale
air jordans
omega watches
fitflops
louis vuitton outlet stores
pandora charms
fitflop shoes
michael kors outlet
abercrombie kids
seattle seahawks jerseys
michael kors outlet
oakley store
ralph lauren
louis vuitton handbags
coach factory outlet
nike sb
oakley sunglasses
nike roshe
the north face
canada goose outlet
michael kors handbags
nike air max
louis vuitton outlet
louis vuitton
hermes handbags
christian louboutin pas cher
adidas outlet online
oakley sunglasses
chanel handbags
moncler outlet
coach outlet
louis vuitton
ray ban pas cher
cheap toms shoes
supra sneakers
cincinnati bengals jerseys
ugg outlet
oakley
replica watches
louis vuitton
nike air max pas cher
chanel outlet
fitflops
cheap jordans
true religion outlet
oakley sunglasses
ugg outlet
nike huarache
pandora jewelry
adidas shoes
michael kors handbags
christian louboutin shoes
canada goose outlet
beats by dre
tiffany and co
mbt outlet clearance
instyler
ugg italia
polo ralph lauren
coach outlet store online clearances
ray ban wayfarer
canada goose
beats by dr dre
ugg boots
michael kors outlet
nba jerseys
canada goose outlet
adidas ultra boost
pandora jewelry
louis vuitton outlet
tods shoes
nike trainers
adidas zx flux
michael kors handbags
canada goose outlet
new york knicks jerseys
ralph lauren uk
michael kors
coach handbags
gucci outlet
ugg boots paris
los angeles clippers jerseys
louis vuitton outlet
coach factory outlet
louboutin outlet
coach outlet
michael kors outlet clearance
adidas yeezy 350
mont blanc pens
ray ban sunglasses wholesale
pittsburgh steelers jerseys
tory burch handbags
denver broncos jerseys
canada goose
oakley sunglasses
burberry outlet
coach outlet
toms uk
toms shoes
ugg outlet
michael kors
chaussures louboutin
coach outlet online
timberland boots
louis vuitton outlet
hollister clothing
washington wizards jerseys
cheap uggs
cheap ray ban sunglasses
polo ralph lauren outlet
chicago bulls jerseys
tommy hilfiger outlet
roshe run
michael kors
timberland boots
nike cortez
louis vuitton outlet stores
louis vuitton outlet
oakley sunglasses
cheap ugg boots
louis vuitton
mlb jerseys
cheap oakley sunglasses
michael kors
coach canada
mbt shoes
prada outlet
adidas nmd
polo ralph lauren
ray ban sunglasses
gucci belts
ugg boots
ralph lauren
prada outlet
longchamp bags
boston celtics jerseys
coach outlet
true religion jeans
louis vuitton
true religion
polo ralph lauren
ralph lauren
adidas yeezy
cheap uggs
louis vuitton outlet
rolex watches outlet
tory burch outlet
nike air max uk
toms shoes
coach outlet
michael kors outlet clearance
gucci outlet
cheap mlb jerseys
cheap jordans
rolex watches
louis vuitton outlet
hollister clothing
coach outlet
ugg outlet
true religion jeans
retro jordans
fitflops
mont blanc mountain pen
christian louboutin heels
fitflops
cheap jordans
nike tn pas cher
louis vuitton
pandora charms
ray ban sunglasses
coach handbags
ralph lauren outlet
coach outlet
adidas outlet
burberry handbags
gucci shoes
louis vuitton
michael kors outlet
ugg boots
louis vuitton handbags
michael kors outlet
calvin klein
san antonio spurs jerseys
michael kors canada
cleveland cavaliers jerseys
ralph lauren polo
nike air max 2017
coach outlet
toms shoes
nike roshe
michael kors bags
nike air max 2016
coach outlet
coach outlet
nike nfl jerseys
michael kors outlet
cheap jordans
coach outlet
uggs australia
north face jackets
cheap ray ban sunglasses
canada goose jackets
air jordan shoes
ray ban sunglasses
louis vuitton uk
air jordan
kate spade outlet
oakley sunglasses canada
michael kors uk
tory burch handbags
coach factory outlet
abercrombie
longchamp outlet
uggs pas cher
red bottom shoes
louis vuitton
oakley sunglasses wholesale
ralph lauren outlet
ugg boots
michael kors handbags
christian louboutin sale
michael kors
nike roshe run
ray ban sunglasses uk
louis vuitton outlet
hollister clothing
louis vuitton handbags
oakley sunglasses
coach factory outlet
ugg boots outlet
replica watches for sale
ugg outlet
ray ban sunglasses
ugg australia
ray ban sunglasses
ugg boots
coach factory outlet
tory burch outlet
mcm bags
canada goose
louis vuitton handbags
oakley sunglasses wholesale
mlb jerseys
hermes bags
toms shoes
timberland shoes
ralph lauren polo shirts
uggs sale
michael kors handbags
jordan retro
oakley sunglasses
ray ban sunglasses
moncler uk
ray ban sunglasses
michael kors outlet
sac louis vuitton
polo ralph lauren
minnesota vikings jerseys
timberland boots
mont blanc mountain pen
gucci outlet
louboutin shoes
ralph lauren outlet
oakley sunglasses
hollister
moncler paris
ugg boots
miami heat jerseys
pandora uk
mcm outlet
michael kors outlet
cheap nba jerseys
nike free run
christian louboutin shoes
new england patriots jerseys
prada bags
michael kors handbags
ralph lauren polo uk
true religion sale
pandora jewelry official site
scarpe hogan
retro jordans 11
timberland outlet
louis vuitton
ray ban wayfarer
cheap basketball shoes
true religion jeans
ray bans
toms wedges
rolex watches
jordan femme
nike roshe run
nike air max uk
cheap ugg boots
kate spade
kate spade
christian louboutin heels
air max sale
nhl jerseys cheap
chenlina20170215

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: maja projekt
Postitaja: chenlixiang (IP Logitud)
Kuupäev: 01.04.2017 05:07

nike roshe run flyknit
adidas trainers uk
adidas outlet
true religion outlet
cheap nfl jerseys wholesale
new balance outlet
ralph lauren outlet
beats by dre headphones
cheap ray ban sunglasses
birkenstock clogs
manolo blahnik outlet
fitflop sandals
michael kors outlet online
coach outlet store online
kate spade purses
christian louboutin boots
coach factory online
stan smith adidas
ray ban outlet
ralph lauren polo outlet
michael kors bags
nike huarache women
adidas outlet store
polo ralph lauren shirts
fitflops sandals
coach factory outlet
michael kors outlet clearance
nike roshe flyknit
north face jackets
instyle hair iron
michael kors purses
coach outlet store online
cheap ray ban sunglasses
true religion outlet
ray ban glasses
nike shoes uk
oakley vault
toms outlet
longchamp purse
adidas nmd
ray ban eyeglasses
nike shoes
adidas outlet
mlb jerseys cheap
coach outlet store online clearances
adidas predator
nike air max
coach outlet
hermes outlet
cheap jordan shoes
nike sb stefan janoski
burberry scarf
columbia sportswear
nike blazer sneakers
adidas nmd xr1
snapback hats
hermes bags
nhl jerseys
burberry outlet
columbia shoes women
fitflops sale clearance
pony outlet
michael kors handbags clearance
longchamp outlet
calvin klein jeans
pandora charms outlet
coach outlet store online
hollister kids
kd 9 shoes
ralph lauren outlet
salvatore ferragamo shoes
tiffany and co jewelry
prada outlet
kate spade outlet
pandora bracelet
new balance 999
ralph lauren outlet
michael kors outlet clearance
adidas yeezy 350 boost
michael kors handbags
christian louboutin sneakers
michael kors handbags
pandora charms
pandora bracelet
le coq sportif usa
coach handbags
coach factory outlet
coach outlet
chaussures le coq sportif
ralph lauren polo
christian louboutin shoes
converse sneakers
ralph lauren outlet
nike mercurial vapor
michael kors bags
oakley vault
cheap ray ban sunglasses
air max 2017
adidas nmd xr1
coach factory online
cheap jordans
timberland store
air jordan shoes
kd 7 shoes
nfl jerseys wholesale
parker jotter ballpoint pens
michael kors outlet clearance
fitflops sale
coach factory online
longchamp outlet
kobe 9 shoes
gucci outlet online
coach outlet store online clearances
michael kors outlet online sale
saint laurent handbags
ralph lauren outlet
nike air max
air max 2017
coach outlet online
the north face jackets
adidas nmd
nhl jerseys wholesale
michael kors handbags
tory burch handbags
louboutin outlet
burberry handbags
coach outlet store online
pandora outlet store
nike air force 1 high
coach outlet store online clearances
lebron 11 shoes
true religion sale
ralph lauren
fred perry polo shirts
ray ban eyeglasses
prada shoes
oakley sunglasses cheap
christian louboutin shoes
cheap oakley sunglasses
michael kors bags
yeezy boost 350 v2
air jordan shoes
christian louboutin sale
nike roshe 1
adidas yeezy boost 350 v2
polo ralph lauren outlet
nike trainers uk
pandora jewelry outlet
tory burch
toms wedges
coach outlet
pandora jewelry outlet
longchamp bags
nike cortez ultra
christian louboutin shoes
reebok classics
coach outlet
louboutin heels
cheap jordans
coach factory outlet online
oakley sunglasses
cheap jordan shoes
hermes belt
ray ban wayfarer
true religion jeans
cheap ray bans
cheap mlb jerseys
oakley sunglasses discount
adidas yeezy 350 boost v2
michael kors handbags outlet
michael kors handbags
adidas yeezy
nike huarache black
valentino outlet
birkenstock shoes
coach outlet store online clearances
cheap ray ban sunglasses
coach outlet online
michael kors handbags
mbt outlet
true religion jeans
nike outlet online
coach outlet store online
lee jeans wholesale
ray ban sunglasses
polo ralph lauren
adidas originals tubular
michael kors outlet
adidas ultra boost uncaged
caterpillar work boots
birkenstock shoes
cheap mlb jerseys
prada sunglasses
coach outlet store online
valentino sandals
adidas originals shoes
christian louboutin outlet
toms outlet online
adidas nmd white
jordan shoes
fitflops sale
rolex replica watches
ray ban sunglasses
adidas outlet
christian louboutin heels
polo ralph lauren
true religion jeans outlet
michael kors
reebok sneakers
oakley sunglasses outlet
louboutin outlet
ecco boots
vibram fivefingers hurt
polo shirts wholesale
nike air max thea
michael kors outlet online
ed hardy shirts
nike free run flyknit
mlb jerseys wholesale
cheap jordans
christian louboutin
ferragamo outlet
oakley outlet
omega speedmaster
oakley sunglasses sale
mac cosmetics outlet
adidas ace
michael kors outlet
nike air max 2017
jordan shoes
nba jerseys wholesale
oakley sunglasses sale
air jordan
lebron 14 shoes
henrikh mkhitaryan jersey
michael kors bags
michael kors handbags outlet
true religion outlet online
mont blanc mountain pen
michael kors outlet online sale
true religion outlet
longchamp handbags
supra footwear
michael kors outlet online
michael kors outlet clearance
cheap oakley sunglasses
adidas trainers
polo ralph lauren shirts
nike air max 90
ysl bags
vans store
fila shoes outlet
adidas trainers shoes
christian louboutin shoes
nike air max 90
mcm bags
michael kors handbags
nike mercurial vapor
ralph lauren shirts
timberland uk
asics outlet
michael kors handbags
ray ban eyeglasses
converse outlet
christian louboutin sneakers
toms wedges
kobe 12 shoes
lebron 13 shoes
nike air max shoes
toms outlet
mcm belt
polo ralph lauren
hermes birkin bag
ray ban sunglasses sale
prada bags
polo ralph lauren outlet
michael kors bags
fitflops shoes
true religion outlet
adidas zx 750
tory burch handbags
nfl jerseys
adidas originals uk
adidas yeezy boost 350 v2
prada handbags
oakley outlet
toms wedges
birkenstock shoes
mizuno sneakers
hermes outlet
kate spade handbags
coach outlet store online
nike air max 2017
coach outlet online
christian louboutin sneakers
oakley sunglasses outlet
ray ban wayfarer
roshe run shoes
burberry sale
ray ban aviators
adidas stan smith trainers
puma sneaker
ralph lauren outlet
cheap oakley sunglasses
diego costa jersey
cheap oakley sunglasses
montblanc pen
oakley outlet
michael kors outlet online
michael kors purses
ed hardy jeans
michael kors handbags
ray ban glasses
adidas neo sneakers
coach outlet
louboutin pas cher
michael kors outlet
oakley sunglasses outlet
vans outlet store
adidas yeezy boost 350
polo shirts
levis outlet
under armour shoes
2017.4.1chenlixiang
12622

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: when leading after three quarters ... Drummond pi
Postitaja: w^~)ހ (IP Logitud)
Kuupäev: 10.04.2017 07:04

20170410lck
louis vuitton outlet stores
dior sunglasses
ralph lauren outlet
jordan shoes
valentino outlet
michael kors outlet clearance
nike air max
oakley sunglasses
ray ban sunglasses
coach outlet
louis vuitton handbags
fred perry polo shirts
true religion jeans
oakley sunglasses wholesale
air max 90
cheap jordans
cartier watches for sale
polo ralph lauren
christian louboutin shoes
polo ralph lauren
salomon shoes
michael kors outlet clearance
kd shoes
cheap ray bans
swarovski outlet
mcm backpack
swarovski crystal
oakley sunglasses
nba jerseys
louis vuitton outlet
oakley sunglasses wholesale
louis vuitton outlet
michael kors handbags
oakley sunglasses
Basketball Shoes
rolex watches
yeezy boost 350
nfl jerseys wholesale
yeezy boost
prada sunglasses
ray ban sunglasses outlet
longchamp handbags
michael kors handbags outlet
michael kors
fitflops sale clearance
nike trainers
mizuno running shoes
louis vuitton
polo outlet
pandora jewelry
gucci outlet online
rolex watches,rolex watches,swiss watches,watches for men,watches for women,omega watches,replica watches,rolex watches for sale,rolex replica,rolex watch,cartier watches,rolex submariner,fake rolex,rolex replica watches,replica rolex
mulberry bags
mont blanc pens
coach factory outlet
ray ban sunglasses
true religion jeans
michael kors outlet online
hollister clothing
louis vuitton
nike huarache
adidas outlet store
michael kors outlet stores
true religion jeans
polo pas cher
yeezy boost
nike outlet
air max uk
louis vuitton outlet stores
chrome hearts
ferragamo outlet
michael kors
oakley sunglasses
louis vuitton outlet
coach outlet store onlinecoach outlet store online
[url=http://www.polo-outlet.in.net]polo outlet

fitflops
ralph lauren polo shirts
oakley sunglasses
fitflops sale clearance
coach outlet
oakley sunglasses wholesale
swarovski crystal
hollister clothing
cheap oakley sunglasses
longchamp outlet
cheap oakley sunglasses
nike trainers
michael kors handbags
ray ban sunglasses
coach outlet
cheap jerseys wholesale
rolex watches
ralph lauren outlet stores
kevin durant shoes
coach factory outletcoach factory outlet
[url=http://www.chrome-heartsoutlet.us.com]chrome hearts outlet

ralph lauren polo
true religion jeans
ferragamo shoes
coach outlet online
mulberry handbags
burberry outlet
louis vuitton
ray-ban sunglasses
coach outlet online
ralph lauren
polo outlet
cartier watches for women
oakley sunglasses wholesale
salomon outlet
tory burch outlet online
michael kors
coach factory outlet
marc jacobs outlet
nike roshe run
cheap football shirts
swarovski uk
michael kors handbags
iphone case
beats by dr dre
coach outlet
michael kors outlet store
adidas shoes
jerseys wholesale
longchamp outlet
cheap nfl jerseys
cazal sunglasses
oakley sunglasses sale
los angeles lakers jerseys
mulberry handbags
louis vuitton outlet
coach outlet store online
adidas nmd runner
fitflops sale
swarovski crystal
louis vuitton outlet
michael kors outlet online
ray ban sunglasses
michael kors outlet online
oakley sunglasses wholesale
cheap oakley sunglasses
coach outlet online
michael kors outlet
polo ralph lauren outlet
football shirts
true religion outlet
hollister sale
rolex watches
nike free 5
cheap jordans free shipping
louis vuitton handbags
ray ban sunglasses
nike mercurial
oakley sunglasses sale
hollister uk
ray ban sunglasses uk
puma outlet
nike shoes
oakley sunglasses
kate spade outlet
michael kors outlet clearance
michael kors handbags
lebron james shoes
fitflops shoes
gucci outlet
ralph lauren
nike air force 1
coach outletcoach outlet
[url=http://www.truereligionjeans.org.uk]true religion jeans

louis vuitton
coach outlet
louis vuitton outlet
oakley sunglasses wholesale
pandora outlet
cheap nike shoes
ecco outlet
coach outlet
jordan shoes
rolex outlet
oakley sunglasses sale
michael kors outlet
ralph lauren polo
michael kors outlet
coach outlet onlinecoach outlet online
[url=http://www.ferragamo.eu.com]ferragamo outlet

michael kors outlet clearance
louis vuitton borse
fitflops
cheap nba jerseys
rolex watches
louis vuitton outlet
tory burch shoes
herve leger outlet
louis vuitton pas cher
hollister clothing
oakley sunglasses
kobe shoes
kate spade handbags
ralph lauren
coach outletcoach outlet
[url=http://www.authenticlouisvuittonoutlet.us.com]louis vuitton outlet clearance

swarovski jewelry
air max 90
coach outlet
michael kors outlet clearance
louis vuitton
michael kors outlet
cartier watches
longchamp handbags
nike shoes for women
swarovski crystal
christian louboutin uk
hermes bags
coach outlet onlinecoach outlet online
[url=http://www.authenticlouisvuittonoutlet.us.com]louis vuitton outlet

kobe 9
mbt shoes
michael kors outlet clearance
michael kors outlet
air jordan 4
longchamp handbags
nike roshe one
links of london
tory burch outlet stores
cartier outlet
louis vuitton
nike outlet store
polo ralph lauren
polo ralph lauren outlet
adidas uk
ferragamo shoes
coach factory outlet
cheap jordans
coach outlet online
oakley sunglasses
longchamp outlet
ray-ban sunglasses
gucci outlet
tory burch outlet
michael kors outlet clearance
fitflops sale clearance
coach outlet onlinecoach outlet online
[url=http://www.raybans-sunglasses.us.com]cheap ray bans

ray ban sunglasses uk
coach outlet store onlinecoach outlet store online
[url=http://www.poloralphlaurenoutlet-online.us.com]polo ralph lauren

coach outlet
longchamp
ralph lauren pas cher
pandora jewelry
cartier outlet
louis vuitton outlet
tory burch outlet
rolex watches
coach outlet online
coach factory outlet
christian louboutin
michael kors outlet
adidas trainers
mulberry bags
cheap ray bans
fitflops
cheap oakley sunglasses
cheap ray ban sunglasses
cartier watches
ralph lauren
oakley sunglasses
rolex uk
ray ban sunglasses
coach outlet online coach factory outlet
michael kors canada
soccer jerseys
ray bans
pandora outlet
polo outlet
borse louis vuitton
mulberry outlet
louis vuitton outlet stores
nike air max
Nike Free shoes
michael kors outlet clearance
oakley sunglasses
christian louboutin sale
coach outlet online coach factory outlet
coach outlet online
gucci outlet online
louis vuitton uk
michael kors handbags sale
longchamp handbags
kobe bryant shoes
burberry canada
gucci outlet
true religion outlet
rolex watches
michael kors factory outlet
cheap oakley sunglasses
air max uk
coach outlet online coach factory outlet
hollister shirts
prada handbags
polo ralph lauren
nike store uk
ray ban sunglasses
coach factory outlet
polo ralph lauren
swarovski crystal
thomas sabo
michael kors outlet online
thomas sabo charms
oakley sunglasses wholesale
oakley sunglasses wholesale
coach factory outlet
hermes birkin
kate spade
juicy couture outlet
louis vuitton outlet
oakley sunglasses
montblanc pens
gucci bags
ray ban sunglasses
michael kors
cheap jordans
cheap ray ban sunglasses
gucci outlet online
louis vuitton
michael kors uk
michael kors handbags clearance
ray ban sunglasses
oakley sunglasses
cheap mlb jerseys
oakley sunglasses
louis vuitton
cheap oakley sunglasses
hermes belts
cheap oakley sunglasses
polo outlet
oakley sunglasses
louis vuitton outlet stores
mulberry handbags
hermes belt
cheap oakley sunglasses
beats by dre
michael kors outlet
christian louboutin
adidas nmd runner
adidas wings
polo ralph lauren
louis vuitton outlet
ferragamo shoes
michael kors outlet
cheap oakley sunglasses
lebron james shoes
chrome hearts outlet
louis vuitton handbags
beats headphones
swarovski jewellery
gucci handbags
prada shoes
vans shoes
fitflops
fitflops
tory burch outlet
ralph lauren uk
hermes outlet
cheap ray ban sunglasses
hollister clothing
coach outlet clearance
ray bans
nike shoes
reebok trainers
louis vuitton outlet
coach outlet
mac cosmetics
louis vuitton outlet clearance
pandora jewelry
ray ban sunglasses wholesale
louis vuitton handbags
nike shoes
christian louboutin outlet
michael kors handbags
polo ralph lauren
futbol baratas
nike huarache
michael kors bags
louis vuitton outlet online
cheap jordans
michael kors handbags
polo ralph lauren outlet
tods outlet
fitflops sale clearance
coach factory outlet
louis vuitton outlet
coach outlet
cheap oakley sunglasses
true religion jeans
nike trainers
christian louboutin shoes
pandora outlet
michael kors handbags
gucci site ufficiale
cheap ray ban sunglasses
nike store
polo ralph lauren
michael kors wallets
ray ban sunglasses
michael kors handbags clearance
chrome hearts
swarovski outlet
true religion uk
coach outlet canada
omega watches
coach outlet online
true religion jeans
cheap ray ban sunglasses
michael kors outlet online
louis vuitton handbags
nike blazer pas cher
cheap nhl jerseys
polo outlet
polo ralph lauren
oakley sunglasses wholesale
fitflops outlet
cheap ray ban sunglasses
burberry outlet
oakley sunglasses
nike roshe
adidas nmd
christian louboutin outlet
coach outlet
nike foamposite
ysl outlet
new balance shoes
kate spade handbags
ralph lauren outlet
true religion jeans
oakley sunglasses wholesale
cheap ray ban sunglasses
longchamp
polo outlet stores
louis vuitton
oakley sunglasses
cheap nba jerseys
louis vuitton
pandora charms sale clearance
nike outlet store
coach outlet online
coach factory outlet
coach outlet
tory burch outlet online
michael kors handbags
lacoste polo shirts
coach outlet online
louis vuitton outlet
ray-ban sunglasses
mulberry handbags
ray ban sunglasses
air max 90
cheap nfl jerseys
fitflops sale clearance
mulberry handbags sale
rolex watches
louis vuitton uk
hollister clothing
coach outlet
coach factory outletcoach factory outlet
[url=http://www.louisvuitton-outletonline.us.org]louis vuitton

lacoste pas cher
christian louboutin outlet
michael kors uk
beats by dr dre
louis vuitton
pandora charms
nike shoes uk
coach outlet online coach factory outlet
cheap jordans for sale
ray bans
louis vuitton outlet
michael kors
pandora jewellery
christian louboutin shoes
cheap snapbacks
mulberry sale
rolex watches for sale
oakley sunglasses wholesale
christian louboutin
cleveland cavaliers jerseys
ray ban sunglasses
borse gucci
cheap oakley sunglasses
cheap oakley sunglasses
ralph lauren shirts
michael kors handbags
ferragamo shoes
burberry outlet
fitflops sale clearance
louis vuitton outlet online
michael kors factory outlet
oakley sunglasses wholesale
louis vuitton online
polo outlet stores
louis vuitton outlet
coach outlet online
polo outlet online
ralph lauren polo
sac louis vuitton pas cher
michael kors outlet clearance
louis vuitton outlet
longchamp handbags
los angeles lakers
nike shoes
christian louboutin sale
louis vuitton
tory burch outlet
oakley sunglasses
replica watches
coach outlet online
fitflops sale clearance
oakley sunglasses wholesale
christian louboutin
cheap oakley sunglasses
christian louboutin outlet
air max 90
nike store uk
oakley sunglasses
gucci handbags
ralph lauren uk
tory burch outlet online store
basketball shoes
nike air max
coach outlet clearance
michael kors outlet clearance
nba jerseys wholesale
ralph lauren outlet
cheap nfl jerseys
tory burch outlet
gucci outlet
michael kors handbags
michael kors outlet
michael kors handbags
michael kors handbags
reebok outlet store
coach outlet online
ray ban sunglasses
nike roshe run
ralph lauren
louis vuitton outlet
michael kors outlet online
swarovski crystal
swarovski jewelry
oakley sunglasses
michael kors outlet clearance
giuseppe zanotti outlet
nike trainers
coach factory outlet
cheap oakley sunglasses
louis vuitton outlet store
burberry outlet
true religion sale
true religion uk
oakley sunglasses
gucci borse
coach outlet
louis vuitton handbags
ray ban wayfarer
coach outlet online
true religion outlet
coach factory outlet
versace sunglasses
michael kors outlet online
michael kors outlet
ralph lauren polo
michael kors outlet
asics
cartier watches
roshe run
ralph lauren polo
louis vuitton
louis vuitton outlet online
oakley sunglasses sale
ferragamo outlet
louis vuitton outlet
bottega veneta outlet
michael kors outlet
christian louboutin shoes
michael kors outlet
michael kors outlet
cheap mlb jerseys
tory burch outlet online
michael kors outlet clearance
air max 90
michael kors factory outlet
ray ban sunglasses
coach outlet store online
ralph lauren uk
louis vuitton handbags
cheap ray bans
coach factory outlet online coach factory outlet online
[url=http://www.cheapraybansunglasseswholesale.us.com]ray ban sunglasses

coach outlet online
mcm outlet
louis vuitton handbags
replica watches
soccer jerseys
ray ban sunglasses
christian louboutin outlet
nike blazer pas cher
ecco shoes
mac cosmetics sale
michael kors wallets for women
true religion jeans
cleveland cavaliers jersey
michael kors handbags outlet
coach handbags
true religion jeans
michael kors outlet
ray ban sunglasses
supra shoes
polo ralph lauren
instyler ionic styler
converse shoes
coach factory outlet
coach outlet clearance
coach outlet online coach factory outlet
christian louboutin outlet
louis vuitton
oakley sunglasses
michael kors handbags outlet
coach outlet
mulberry handbags
louis vuitton outlet
fitflops shoes
cartier watches
hollister
yeezy boost 350
cheap ray ban sunglasses
nike air max 2015
swarovski outlet
cheap oakley sunglasses
coach outlet online
oakley sunglasses wholesale
ralph lauren outlet
cheap ray ban sunglasses
coach outlet online
christian louboutin outlet
ray ban sunglasses
polo outlet store
prada outlet
michael kors handbags
coach factory outlet
christian louboutin online
ed hardy clothing
adidas shoes
polo ralph lauren
rolex outlet
true religion jeans
michael kors outlet clearance
coach outlet online coach factory outlet
hollister clothing
cheap oakley sunglasses
gucci outlet
20170410lck
987eth5454ui;

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Mine Leheküljele: 12Järgmine
Olemasolev lehekülg: 1 koguarvust 2


Teie Nimi: 
Teie Emailiaadress: 
Teema: 
CAPTCHA