Eesti Arhitektide Liit
Uudised
Eesti arhitektuur
Dokumendid
Võistlused
Publikatsioonid
Arhitektuuripoliitika
Kutsekoda
Lingid
Kuulutused
Foorum
Kalender
Kontakt
Muuda profiili
Muuda loominguid
Liikmele

Foorum

EAL Forum :: Foorum :: eramu projekt
Mine Leheküljele: 123Järgmine
Olemasolev lehekülg: 1 koguarvust 3
eramu projekt
Postitaja: ergo (IP Logitud)
Kuupäev: 30.09.2009 16:30

Planeerime eramu projekteerimist. Ehituse eelarve ca 1 milj. krooni. Kas keegi oskab öelda, milliseks võib kujuneda eramu projekteerimise maksumus? St kas hinnaarvutus tuleb %-na ehituse hinnast vms.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: eramu projekt
Postitaja: margusprojekteerija (IP Logitud)
Kuupäev: 30.09.2009 16:34

Eramu projekteerimise hinnad:
ehitusprojekt (koos kooskõlastamisega) - 10000-15000kr
Vesi-kanal - 3000-5000kr
küte-vent - 4000-8000kr
elekter - 3000-5000kr

eriosad ei ole ehitusloa taotlemiseks vajalikud, küll võib neid aga kasutusloa taolemisel mõnes omavalitsuses vaja minna

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: eramu projekt
Postitaja: noh (IP Logitud)
Kuupäev: 30.09.2009 18:49

10000-15000 ehitusprojekti eest, koos kooskõlastamistega ei kõla küll professionaalse arhitekti tasumäärana. Antud hind ei saa mingil juhul olla nö. ametlik summa, kui sealt tuleks tasuda veel riiklikud maksud jms. Teadaolevalt on peale 1. juulit ehitusseaduses muudatused, millega seoses kasvas ka ehitusloaks nõutava projekti töömaht veelgi, lisaks veel energiamärgise kohustuslikkus. Märgis üksi võib maksta juba 3000-6000, sõltuvalt eramu suurusest ja keerukusest. Julgeksin pakkuda, et korraliku projekti arhitektuurse osa maksumus võib olla vähemalt 50000.-(seegi on nö. raske aja hind). Ladus ehitusprotsess ning hoone ökonoomsed lahendused eeldavad detailset ja läbimõeldud projekti, mida aga 15000 eest vaevalt saab.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: eramu projekt
Postitaja: njah (IP Logitud)
Kuupäev: 30.09.2009 20:15

15000.- eest saab täpselt sellise projekti ma pakun nagu antud isik oma kodulehel ka uhkel rinnal eksponeerib.

[www.laikask.ee]

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: eramu projekt
Postitaja: Enn (IP Logitud)
Kuupäev: 30.09.2009 22:29

Kõik piirdub tegelikult sellega, mida soovitakse. Kas tahetakse juhuslikku maja à la katus-seinad-aknad ja suits või soovitakse maja - kodu, kus kõik on läbi mõeldud eelkõige arhitektuurses kui ka plaanilises ja tehnilises mõttes.
Nagu Fiat Uno ja Mercedes - mõlemad viivad punktist A punkti B, kuid vahe on...eks ole!
Kas soovitakse Unot või Mercedest. Ei pea Mercedese all silmas uhkeldamist, vaid mugavust, läbimõeldust ja disaini - no, Mercedese all võib kirjutada ka mõne teise margi nime kui just see M disain ei meeldi smiling smiley.
Uno võib tõesti ülalviidatud summa eest kätte saada, nö "teeservas" ise "juurde putitatdes", aga läbimõeldud ja mugava ning kauni maja projekti eest tuleb siiski oluliselt rohkem maksta - peab arvestama (väiksema mahuga maja puhul rohkem, suurema puhul vähem) ca 10% - 7-8%.
Ülalviidatud miljoni eest soovitakse - see ei selgu - kui suurt maja? Keskmise (ehk siis mitte eriti keeruka) 200 m² maja korralikult läbimõeldud projekti hind on praegusel ajal järgmine - projekti osade kaupa:
1) Arhitektuur-ehituslik (AE-) osa
1.1) Eskiis>ehitusloa projekt (koos ehitusloa hankega)>põhiprojekti maht - 60 000.- (70 000.-) Kr (so nn ülekande raha firmale ehk koos maksudega) - sellele lisandub km
1.2) Lisaks tellida tööjoonised (kõik detailid-sõlmed) 30 000 - 35 000.- Kr + km
2) Konstruktsiooni osa - Põhiprojekti eest ca 40000-45000 + km
3) Küte-vent-vesi-kanal - 20 000.- Kr + km
4) Elektriosa - 10 000-15000.-Kr + km

Ehk siis kokku põhiprojekti eest 120 000 - 130 000.- Kr + km ning kui lisada veel AE-osa tööjoonised, siis kõik kokku 150 000 - 170 000.- Kr + km - see teebki umbes 9-10 % oletatavast ehitusmaksumusest. Kui nüüd soovitakse aga maksta kõikidele sulas (paraku-paraku leidub ka selliseid tegijaid ning ka maksjaid), siis tuleb see arv jagada ca 1,8-ga ehk tulemuseks ca 90000-100000.- Kr Reaalne on aga mingi summa siin vahepeal kui osa maksta sulas ja osa ülekandega - raske aeg nõuab shlikerdamist, aga ka nii on mõeldav.

10 - 15 Kilokrooni eest ehitusprojekti ei saa - tegija kas pakub pealiskaudset projekti või ajab nimetused sassi - selle eest saab Fiat Uno välise kesta, aga mitte sisu smiling smiley Kui nüüd jätkata metafooritsemist, siis sellise Uno-ga sõitmine näeks välja nagu kaugelt vaadates tõesti auto liigub, aga lähemalt kiigates on näha, kuidas tellija jalad auto põhja alt välja käivad ning usinalt ise autot edasi tõukavad... smiling smiley

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: eramu projekt
Postitaja: Point (IP Logitud)
Kuupäev: 01.10.2009 07:00

Ma isegi ei tooks siinkohal võrdluseks Fiat Unot vaid pigem saab Klient selle raha eest rooli ja pedaalid ning lubaduse, et homme tulevad rattad ka.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: eramu projekt
Postitaja: jüri (IP Logitud)
Kuupäev: 01.10.2009 11:22

nüüd tundub, et on kaks äärmust ära nähtud. nii fiat uno (lingina olnud plaan on tegelikult sarnasem sellele maailmale: [www.youtube.com] ) kui ka mercedes (tüüp jäi kahjuks täpsustamata:-).
on ka päris selge, kui inimene plaanib 1Meek eest ehitada maja, siis ta ei investeeri 150Keek projekti.
ma kardan, et selliste numbritega hirmutatakse lihtsalt inimesed ära. 1Meek maksev, tavasuuruses maja ei saa olla nii keeruline, et selle ehitamiseks oleks vaja tööprojekti (teinekord on tööprojekti vaja ka kohtus käimiseks, mitte ainult ehitamiseks, aga eeldame, et seda vajadust ei ole).

teema algatajale ütleks, et projekti tellides oleks endale hea selgeks teha projektide etapid: eelprojekt, põhiprojekt, tööprojekt ja läbi mõelda mida ikkagi on vaja. see oleneb ka nt sellest, kes on ehitaja (kas ise, suvaline tuttavate brigaad, soliidne ehitusettevõte) ja kes omanikujärelevalve tegija (ise, tuttav ehitusjorss, kogenud ehitusinsener vms). kõik on omavahel seotud. kui on tugev järelevalve ja kindel kvaliteetne ehitaja, siis võib projekti tehnilises mahus veidi kokku hoida (ma kuulen juba arhitektide hammaste kiristamist) ja maksta neile rohkem. kui on plaan ise ehitada või mis veel hullem mingi suvaline seltskond ehitama võtta, siis soovitan soojalt teha tugev projekt ja maksta projekteerijale rohkem (st võtta kallim-kvaliteetsem projekteerija).

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: eramu projekt
Postitaja: mari (IP Logitud)
Kuupäev: 01.10.2009 11:59

Ennu pakutud hinnad hirmutavad ilmselt selle tellija eemale. Aga samas kui analüüsida teise pakkuja hinda? Võtame lähema vaatluse alla elektriprojekti keskmise hinnaga 4000krooni. Et siis kui kaua selle raha eest insener tööd teeb? Kui inseneri töötund on 200 krooni (siis 100 umbes puhtalt kätte tunnist) saab töötada 4000/200=20 tundi ehk 2,5 päeva. Elamu elektri projekti tegemine eeldab lisaks vormistamisele ka tellijaga kohtumisi, erinevate variantide läbimängimist, valgustuse ja mööbli paigutusega arvestamist, nõrkvoolusüsteemide kaalumist -kavandamist, erinevate tellija nimetatud seadmete arvessevõtmist. Kui palju seda jõuab teha 2,5 päevaga ja kas tõesti inseneri töötund ongi juba 100 krooni? Reaalsus on pigem see, et insener viskab mingid minimaalsed skeemid päevaga paberile ja tellijale visatakse kätte seesama esimene variant koos arvega ja pleki kinni ja ole rahul. Variantide kaalumiseks või ümbertegemiseks ma ei näe mingit ajareservi. Võimalik, et mõni tellija arvab, et tahabki sellist "säästuprojekti" - siis on just õige koht

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: eramu projekt
Postitaja: Point (IP Logitud)
Kuupäev: 01.10.2009 13:09

A mis see siis ära ei ole - märgid igasse tuppa ühe pistiku, lakke valgusti - kirjutad seletuskirja, et pistikute ühendamiseks vooluvõrku kasutada juhtmeid....nt.

Ja ventilatsioon - kukepea - projekti kirjutad, et freshist sisse ja vetsust välja...

Minu arust on 4000.- isegi liigselt küsitud - selliste projektide peale kulub maksimaalselt üks tund.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
to margusprojekteerija
Postitaja: sedaet (IP Logitud)
Kuupäev: 01.10.2009 13:24

Margus vist veel ei tea, et eestis kehtib juba aastaid seadus, et projekteerimisteenust pakkuv firma peab omama vastavat tegevusluba.
Teema algatajale - kindlasti tehke enne lepingu sõlmimist kindlaks, kas valitud tegija ka vastavat tegevusluba (registreering MTR-s) omab.Vastasel korral võite saada projekti, millele omavalitsus ehitusluba andmast keeldub.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: eramu projekt
Postitaja: Point (IP Logitud)
Kuupäev: 01.10.2009 14:29

Projekt võib ehitusloa saada, kui ta leiab vastutava spetsialisti, kes alla kirjutab aga kui firmal MTR puudub, siis ei tohiks ta rahalist teenust osutada sel alal. Või mis?

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: eramu projekt
Postitaja: jüri (IP Logitud)
Kuupäev: 01.10.2009 15:35

vaatasin ka MTRist ja tõesti, "UÜ Arhitektuuribüroo M.Laikask" registreeringut justkui polegi. või on siis mingi teise nime all? äkki on sarnane juthum, siingi foorumis laineid löönud mister Konti ja M.O.T.T-iga.
samas on ka huvitav, et firma tegevusaladena on märgitud ekspertiis ja ehitusjärelevalve.
kui ma 8 aastat tagasi oma firmat registreerisin, siis oli selline komme, et kui tahtsin panna tegevusalaks registreeringut nõudvat tegevusala, siis tuli kõigepealt teha registreering (ma ei mäleta kas siis oli juba MTR, aga majandusministeeriumi vahet jooksmist oli küll) ja alles siis sai notari juures firma ära vormistada.
ei tea kuidas praegu on? tundub, et asjad on lõdvemaks läinud, kui ilma MTRita saab firmale sellised tegevusalad kirja panna.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: eramu projekt
Postitaja: noh (IP Logitud)
Kuupäev: 01.10.2009 16:01

vaatasin Laikaski kodukat ka,kas see on esimese vastaja kodulehekülg? Karp jäi igatahes lahti.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: eramu projekt
Postitaja: niih (IP Logitud)
Kuupäev: 01.10.2009 16:11

nii margusprojekteerija end ehitusfoorumis reklaamib jah...

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: eramu projekt
Postitaja: David Vincent (IP Logitud)
Kuupäev: 01.10.2009 16:20

Respect!

Leian selle humoorika saidi olevat minu uue äriplaani nurgakiviks. Nimelt kui tellin talt eramu ehitusprojekti säärase hinnaga siis ju ka tean mida peaksin talt saama. Kui leping õigesti vormistada ja korralik eskiis mehele ette anda siis ju võib imesid sünida. Säästuimesid. Soovitan kõigile säästuime.

Ära seleta vali mind! [www.valimind.eu]

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: eramu projekt
Postitaja: Von Bon (IP Logitud)
Kuupäev: 01.10.2009 16:40

Ka minu kahjustatud ajupoolkera lihvis välja mõtte, et teen Oü VahendanLaikaskiProjektiPoolekallimahinnaga

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: eramu projekt
Postitaja: Enn (IP Logitud)
Kuupäev: 01.10.2009 23:53

Jürile:
Ütled: "...on ka päris selge, kui inimene plaanib 1Meek eest ehitada maja, siis ta ei investeeri 150Keek projekti. Ma kardan, et selliste numbritega hirmutatakse lihtsalt inimesed ära. 1Meek maksev, tavasuuruses maja ei saa olla nii keeruline, et selle ehitamiseks oleks vaja tööprojekti "

Minu kommentaarisse täpsemalt süvenedes näeksid kahte eeldust:
1) tegemist ei oleks lihtsa majaga ´a la "sein-katus-aken", vaid ikkagi erilahendusehga ning tellija soovidele täpselt kohandatud kvaliteetse majaga-projektiga
2) Toodud summad kehtivad 200 m²-se pinnaga maja kohta. 1 MEEK-ga ei ehita mingil moel sellist.
Vaat' sellise maja projekt maksab umbes nii palju nagu oma eelnevas kommentaaris kirjeldasin ehk midagi 8-10% ehitusmaksumusest.

Samas viidatud number arusaamatu terminiga "ehitusprojekt" eest tundub ka mõttetu olevat - mida siis selle 15 000.- eest saab? Mulle tundub, et ainult probleeme! Inimesed-tellijad ei teadvusta, mis hakkab toimuma, kui ostavad sellise summa eest projekti. Kahjuks...!

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: eramu projekt
Postitaja: Von Bon (IP Logitud)
Kuupäev: 02.10.2009 10:03

Kahjuks näevad paljud kliendid projekti kui mõtetut vahendit, mille abil saab seadusega pealesurutud toimingud tehtud ehk sellele soovitakse "raisata" võimalikult vähe. Füüsilise hoone ju ehitab ehitaja!! ????

Olen sellist arvamust kuulnud rohkem kui selleks oleks isu olnud....

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: eramu projekt
Postitaja: noh (IP Logitud)
Kuupäev: 02.10.2009 10:50

Veel huumorit. Vaatasin sellel kodulehel pilte tehtud töödest, eranditult on kõik fotod tehtud mobiiliga ning aia tagant, suhteliselt ohutust kaugusest. Ei tea kas lähemale minnes oleks endine tellija tervisele ohtlik... grinning smiley

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: eramu projekt
Postitaja: David Vincent (IP Logitud)
Kuupäev: 02.10.2009 10:54

Tegelikkuses võikski ju EAL tegeleda avalikkuse harimisega arhitektuurse projekteerimise erinevate etappide ning hindade ja muu teemal. Klubi eesmärgina tundub aga hetkel olevat ordenite jagamine ning riigihangete ja konkursside piiramine.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Ennule
Postitaja: jüri (IP Logitud)
Kuupäev: 02.10.2009 13:21

ok, ei pannud seda 200m² juttu tähele.
kuigi antud juhul ma arvan, et tegu just ongi "_ ´a la "sein-katus-aken",_" majaga.

see 8-10% ehk 80...100Keek on realistlik küll, kui eeldada, et selle eest tehakse tööprojekt (mitte kuigi keerulisele majale). projekteerimise maksumuse % ehitusmaksumusest muutub ehituse maksumusega, mida odavam ehitus seda suhteliselt kallimaks läheb projekteerimise maksumus (kahtlemata on sellest reeglist igasugu erandeid).

minu kommentaari mõte oli, et kui inimene on arvestanud, et tal on 1Meek suurune eelarve, kuhu kõik peab ära mahtuma, siis peaks tegema eeltööd ja läbi mõtlema, mida tal ikkagi vaja on. pole mõtet tellida tööjooniseid, mida keegi nagunii kunagi ei vaata, kuna ehitajad on neid lihtsaid sõlmi juba kümneid kordi ehitanud. samas on selge, et mingite erilahendustega tavasuurusega elamut ei ehita isegi masendava masu ajal miljoniga (eeldades, et kõik trassid, viimistlused, santehnika, vent.seade jne on kõik selle milli sees).

mis puudutab seda, et selle 15000 ehitusprojektiga tuleb kindlasti probleeme, siis see on nagu loterii. kui tellija on hingelt mängur, kes tunneb rõõmu igast kroonist, mis ta nt naabriga võrreldes kokku hoiab, siis miks ka mitte. samas võib ta ka kõik kaotada, st maksta ehitajale ümbertegemiste eest lõpuks mitu korda rohkem ja saada majaks paraja käki. mängur ei mõtle pika perspektiiviga vaid keskendub hetkele. inimesi on igasuguseid. selliseid mänguri tüüpi tegelasi on hullude päevade jms kampaaniate ajal poed täis. ega tea, aga võib olla õnnestub? ja saab pärast kokkuhoitud raha eest, õnnest uimasena seina suuruse teleka osta. või mercedese.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: eramu projekt
Postitaja: Von Bon (IP Logitud)
Kuupäev: 02.10.2009 13:34

Ma pakun, et pildid webis on mööda erinevaid rajoone sõites tehtud pildid - kiirelt vaja tööstaazi siis ju lihtne lahendus olemas - oleks võinud Viru Hotelli pildi ka siis juba panna...

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: eramu projekt
Postitaja: katrin (IP Logitud)
Kuupäev: 02.10.2009 19:09

Mis mehed norite. Kusagilt peab ju ükskord alustama. Mõelge oma esimesele projektile, mille kooliväliselt tegite!

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: eramu projekt
Postitaja: Von Bon (IP Logitud)
Kuupäev: 02.10.2009 23:50

Kui see firma on tehtud 2002 aastal siis ... keegi on 7 aastaks istuma jäetud koolis...

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: eramu projekt
Postitaja: Laikask (IP Logitud)
Kuupäev: 05.10.2009 20:02

selline mees... [www.valimind.eu] ?

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: eramu projekt
Postitaja: katrin (IP Logitud)
Kuupäev: 06.10.2009 22:56

Nujahsad smiley

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: eramu projekt
Postitaja: "arhtekjt" (IP Logitud)
Kuupäev: 13.10.2009 11:18

Näidiseid tippklassi tegijatelt - eeldatavalt V klassi arhitekt

[www.arkones.ee]

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: eramu projekt
Postitaja: ets (IP Logitud)
Kuupäev: 13.10.2009 16:33

rakendusarhitekt rakendus.jokk.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: eramu projekt
Postitaja: David Vincent (IP Logitud)
Kuupäev: 18.10.2009 15:11

Härral hinnad langevad!
Masu on säästuprojektidelgi söönud rasva ära.
Radiaatoreid ostes sattusin mingisse foorumisse ja näe, eramu hind nüüd 8 tuhat juba.
[www.e-ehitus.ee]

LONG LIVE SPACERACE!

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: eramu projekt
Postitaja: Ruubikum3 (IP Logitud)
Kuupäev: 19.10.2009 00:10

Nu aru ma ei saa.. Kui tellija soovib et projekteerija konstrueeriks talle lihtsa maja ja ta kavatseb selle maja ise hiljem ehitada, siis miks ei võiks selle arhitektuurse projekti hinnaks olla 15000.-?
Nu ja mis probleemid siis hiljem ilmnevad? Ehitusvead- need ei ole enamjaolt tingitud ju arhitektuurist?
Enamus "lihtsa maja" tellijad on omale eelnevalt valmis vaadanud mingi projekti(vaated/plaanid) millelt võetakse šnitti, mis võib tähendada ka seda, et Teie "suur" arhitektide mõtet on lihtsalt muudetud ja kohandatud vastavaks uuele tellijale.
Minu arvates "lihtsa" maja projekti võiks võrrelda Fiati ja Mersuga vaid hinna tasandil, kõik muu on minu arvates poosetamise küsimus. Fiatiga sõita on mõistlikum kui sõita arukalt. Kui on palju raha siis sõida Mersuga. "Hea"maja ehitamine ei eelda palju raha vaid mõistliku kalkulatsiooni!
Keerukas projekt sisaldab ka keerulist konstruktsiooni, keeruline konstruktsioon on aga tihti liigne luksus. Võimalik liigne luksus teebki AE kalliks.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Mine Leheküljele: 123Järgmine
Olemasolev lehekülg: 1 koguarvust 3


Teie Nimi: 
Teie Emailiaadress: 
Teema: 
CAPTCHA