Eesti Arhitektide Liit
Uudised
Eesti arhitektuur
Dokumendid
Võistlused
Publikatsioonid
Arhitektuuripoliitika
Kutsekoda
Lingid
Kuulutused
Foorum
Kalender
Kontakt
Muuda profiili
Muuda loominguid
Liikmele

Foorum

EAL Forum :: Foorum :: vabadussammas
Mine Leheküljele: 123Järgmine
Olemasolev lehekülg: 1 koguarvust 3
vabadussammas
Postitaja: mina (IP Logitud)
Kuupäev: 15.08.2007 23:19

Huvitaks, et mida arvavad arhitektid kui linnakujundajad sellest valitud vabadussambast?

[www.postimees.ee]

Ise pean seda äärmiselt ebaõnnestunud valikuks. Nagu ajast ja arust oleks see. Kahtlen ka zhürii otsutusvõimes. Minu meelest pidanuks zhüriis olema just arhitektid, skulptorid ja teised kunsti haridusega inimesed. Hetkel olid enamasti seal poliitikud ning sellist asja ei saa poliitikud küll otsustada. Sellist sammast peaks valima kas rahvas või siis kunstiharidusega inimesed, kes oskavad vaadata, kas selline sammas ikka sinna sobib jne...

ise olen arhitekt. ning küsides lihtsate inimeste käest, et mida nad arvavad sellest sambast, siis vastused olid sellised - Natsirist või hauatähis, mis sobiks kuhugi surnuaeda.
Olgu see rist vabadusrist, kuid inimesed ei saa sellest aru ning seostavad natsisümboliga. Mis teha, inimesed on sellised. Kuid kuna inimesed on erinevad, siis ei saaks sellist ausammast ka ju teha. Pooltele inimestele see sammas ei meeldi. Ma siiralt loodan, et seda sammast ehitama ei hakata. Kuid paraku see tehakse vist ikka valmis...


aga ootaks teise vastu ja poolt arvamusi ka.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: vabadussammas
Postitaja: Tuulelohe (IP Logitud)
Kuupäev: 16.08.2007 15:52

Hindamiskomisjoni koosseis:

Peapiiskop Andres Põder
Kaitseminister Jaak Aaviksoo
Kultuuriminister Laine Jänes
Eesti Keskerakonna poliitiline sekretär Küllo Arjakas
Riigikogu liige Urmas Reinsalu
Eesti Kunstnike Liidu president Jaan Elken
Eesti Kunsnike Liidu esindaja Mare Mikkof
Eesti Arhitektide Liidu esimees Ülar Mark
Eesti Arhitektide Liidu esindaja Andres Alver
Tallinna ablinnapea Taavi Aas
Eesti Vabadusvõitlejate Liidu esimees Gunnar Laev
Sihtasutuse Vabaduse Monument juhatuse liige Aivar Reivik

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: vabadussammas
Postitaja: Vaalo (IP Logitud)
Kuupäev: 23.08.2007 01:24

Minuarust on see samba projekt ülikõva. Kui millegi kallal üldse nuriseda, siis ainult kuju väiksuse üle. Nimelt võiks selle kõrgus ikka vähemalt 70 meetrit olla. Proportsioonid on ka suhteliselt head, ainult natuke jämedam võiks olla, praegu jätab liiga saleda mulje. See valgusmäng seal risti keskel eesti kaardiga on muidugi jura, mingisugune mõttetu moodne element, mis rikub kogu samba tervikliku idee. Rist olgu ikka korralik täispronksist ilma mingisuguste diletantlike vidinateta. Pealegi kes selle elektri eest maksma hakkab. Üldiselt kavandis potentsiaali on, peale nende loetletud tühiste asjade muutmist võiks juba kopa maasse lüüa.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: vabadussammas
Postitaja: kuul (IP Logitud)
Kuupäev: 05.10.2007 12:35

See näeb välja nii, et kohe-kohe tormavad sinna nahkpükstes mehed ja piitsadega naised, et end kasside moel vastu sammast nühkida. Ega keegi juhuslikult ei mäleta, millised näevad välja natsisaksamaa aurahad? Mis sajandil me elame? Räme fetish.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: vabadussammas
Postitaja: Matti Masing (IP Logitud)
Kuupäev: 29.02.2008 12:25

Ma ei poolda seda sammast ja sellisesse kohta. Kalli samba ehitamine keset pealinna eeldaks kestvamat arutelu kogu u"hiskonna osavo~tul. Seda pole olnud. Nt minul on kunstiharidus, paljude muude hariduste ko~rval. Ent minu arvamust pole keegi ku"sinud ega na"e ma vo~imalust, et seda arvestataks. Toetan arhitektide liidu seisukohta, kus esiteks tuleb selgitada samba eesma"rk ning alles seeja"rel on mo~tet arutada-otsustada milline ta teha ja kuhu asetada. Ko~ike seda pole olnud ning ja"relikult vo~in tolle samba u"mber praegu toimuvat ma"rkida lu"hidalt kui "pask ja paabulind".

Vaatleja

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: vabadussammas
Postitaja: Vlad Florea (IP Logitud)
Kuupäev: 02.01.2009 22:27

Mõtisklused vabadussambast


28 nov. 2008 a. Pidi Eestimaal,Riigi südame keskmes, aset leidma midagi frandiooset, ajaloolist. Isegi looduse jõud olid selleks valmis. Suured lumekogud tormiliste tuulte saatel valmistusid tervituse märgiks emmata uue tulnuka-sõbra, jäise Vabaduse Samba. Ja mitte ainult. Pidi saabuma aeg, mil „iga hinna eest kraapsjala tegemise ja võõrastele meele järele olemise tahe võiks juba taanduda, iseseisvusaega on selleks piisavalt olnud.“ (p.m.20-11-07) Ja igasugune vaimustusest punnisilmne Kurrunurru maa keiser seks ürituseks-persoona „non grata“. Kuid otsustaval ajaloolisel hetkel ümber. Seit vahepeal „Valitsuse vääramatu kurss“, mil puudus igasugune reaalsuse taju, pidi loovutama koha tervele mõistusele, eesmärgi poole, mille ümber on vuhisenud nii palju skandaale,
arusaamatusi, lahinguid eesmärgi poole, mis on lõhestanud ühiskonna (70% rontra 30%?) Vabaduse samba peamised voorud on klaas ja aumärk kui vabaduse sümbol. Esmapilgul (algatuseks) igati positiivne. Kuid see ongi kõik. Selle toore idee kehastumis kaitseks on olnud toodud sisutühjad argumente, ignoreeritud vastutav ala asjatundjate obiektiivne arvamus. Riigi tähtsama asja juures „askeldavad“ kõigest kaks-kolm isikut. Nende ühine tegevus on otsustatud eos. Tähtaeg ja nõuded. Kuidas, millise hinnaga ja vahenditena - pole tähtis. Segajad, kriitikud, barjäärid – pühitud! Võidukalt sammub see tahumatu poliitiline vääramatu ambitsioon fiinišele. Kuid – kes vastutab selle esteetilise, funktsionaalse kvaliteedi eest? Visuaalse , harmoonilise sobivuse ümbrisevaga? Kui valmistatu ahistab, trauumeerib? Kogu vastutus võtavad enda peale kaks noort autorit (kuigi nad on saanud enneolematu proteeže osaks riigi „Jumalate“ näol)? See on ju kohutav vastutus! Kuid siiski, milles seisnevad selle monumendi vaieldamatud väärtused? Üks on selge – Tilluke vabaduspist milljard kordi suurendatud originaal – on suur väärtus. Kuid kas ülikoolis võõras materiaal võib arvata väärtuse hulka? Autorid väidavad, et neid ei huvita raha, nad tegeleva kunstiga. Kuidas saavad nad mind (kedagi) veenda, et see on tõsi? Et see on kunst? Kuid jälgida antud kunsti arenemise kulgu, võib näha, et iga uue esitlusega toodi esile „aina parimad“ lahendusi. „Monumedi kavand sihvakam ja õhulisem, väga täpsed proportsioonid. Millega mõõta (mõista) see täpsus? Midagi ei ole ju muudetud (ainult ettearvamatu samba anturaaž). Ikka sama (kohutav) pilt. Virutaks see talumatu raske kamakas viiekümne meetri kõrgusele,siis võib-olla saaks rääkida mingitest proportsioonidest. Kuskil, ütleme, tulevase „Soläärise“ venna ja endise parteimaja vahelise naabruses. (Umbes seal ,kust viidi ära ühe hästi tuntud kuju.) Sammas tuleks teha nii, et lõhutud plokke saaks asendada! (Täiesti ennekuulmatu, midagi radikaalselt uus!) Iga päevuus plokk – vaat see oleks kunstiga tegelemine. (Püha paratamatus, siin on vihje „Rahva vaenlaste“ mõistega, seega ette arvestatud need „ vaenlased“ võivad olla kestahes: kunstnikud, muinasjututegelased ja teised nendetaolised. Kerkivad silma ette prosailised katki pekstud bussi peatuste paviljonid – hunnik klaasikilde. Kuid, nii seal, kui meil siingi - NO PROBLEMS!, vahetus imelihtne. Tuleb pidada meeles „vaid“ ühe klaasplokki hinda. Noh, ja selle hõlpsa hankimine, koos vahetajaga. Idee väärib PATENDEERIMIST!)
Lehitsen ajalehteit, loen artikleid, jälgin kogu selle mõtte(tuse) ajalugu. Võite ise veenduda – kirju ja sumburne on se lugu. Kujutlegem, mis juhtuks, kui „vääramatu kurss“ ei potsatanuks pilvedelt õigel ajal? Furror, häbi, segadus, sõda? Jäädvustab meie vabaduse ikkagi sõbra käed, mitte iseenda omad. Võõrad käed, võõrad materialid, võõral maal, võõrad püstitavad (järele vaatavad?); võõrad juhivad paraadi. Export – rahvuslik väärtus. Kas peaksime tundma uhkust? Kuidas on „võõrastele meele järele olemise“-ga? „Võidusamba rajame ikka endile, mitte välismaalaste ees eputamiseks.“(P.M. 20-11-07a) Kujutagem aga ette, et sõbra käsi muutub mitte enam eriti sõbralikuks (võimatu?), Rohkemgi, ta näpud vormivad hästi tuntud kuju. Kus on garant, et sõber (äripartner) ei katkesta lepingut, ei tühista oma kohustused? Kippub ju ta käsi lõdvestadasõbraliku pigistust. Süüüdlane maksab trahvi, kannataja kahju kompensatsiooni – mis edasi? Tasuks küsida, millega argumenteeritakse eri funktsioonidega nii samba kui ka risti valmistamine ühest ja samast materiaalist? Siin on põhimõtteline vastuolu.
Kuidas õigustada liigjulget riski, juhul kui valmis pilt ei toimi oodatud konspepsioonina? Kui kahju linna miljoole on korvamata? Kuulis nraadio intervju, tehtud noorte autoritega. Nagu alati,on nad ikka täis kuraaži, enesekindlad. Veendudun, et „kurss“ on priima, seega pidevas sügavasmures oma „lapsuke“ kunstilise kvaliteedi pärast. Nende peamine mure on kamaka jäisus! Nende sõnade järgi võiks veel palju katesetada uusi jäisuse variante, kuid pole mõtet, seegi on päris nunnu. Küsimustele, kuidas on lugu „muretsejatega, et kunstiline tase pole küllalt kõrge“ - vastati, et nemad näärukesed ootavad näha, mis tuleb. Sena aga vaikivad. Kuid, autatud autorid, te pidite ka vaiksed olevat. Teiegi ei tea mis tuleb. Palju ju selle protsessi juures käib suva järgi. Eksperimenteeritakse, proovitakse, ennustatakse. Mis või kes garanteerib rahuldavat (suurepärast) tulemust? Hiljem ei saa ju enam midagi teha!
Kas selle rajatise maksumus on tähtis või mitte? Anti mõista, et valitsus on valmis ohverdada ükskõik milline summa (et lõpule viia alustatu). Kõik teame et see oli see ümmargune 100 mln. (Kaitseministeeriumi helde enampakkumise puhul – 140 mln. ja rohkemgi). Usun, et paljud hõiskasid rõõmsalt, kuuldes, et see summa ei olegi isegi 100 mln. Üllatus milline – vaid mõnedkavalad 99,3 mln! (nii suur soov lisada sellele veel mingi 0,03 mln. juurde). Kõik on suhteline, võiks keegi targalt märkida. Nõus, võrdleme siis, armas vaidleja. Ära oli laisk, võtta kätte P.M. 18 okt. 08 a. Vaata, loe artikli „Põhja Rootsi mägedesse ilmub Trooja põder“. Noppime sealt mõni fragment. „... targad inimesed kavatsevad püstitada midagi unikaalset(nagu meiegi siin Tallinnas), hiiglaslikku põdra, rahvusliku sümbolit. Üleni puidust, seest õõnsana trooja hobust meenutavat elukat kohalikus dialektis Stoorn – suur 45 meetri kõrgusena väärib see oma nime igati“. „Kõhu kolmele korrusele mahuvad kontserdsaal 350 inimesele, näituse ja konverentsiruumid. Korruste vahel liikumine põdra jalgades olevat keerdtreppi või liftidega. Sarvede tipus on välisterrassiga kohvik, millest avaneb vaade mägedele ja orgdele, ning isegi meri peaks kätte paistma.“ „Ametkonnad kaalusik kaua, kuidas selline monstrum maasikupildile mõjub“ . „uhkete kõverate seintega puitinterjööga konverentsikeskuste ja glamuurse restorani kõrval kavatseb Holmlund pakkuda seiklusturismi“. „Eesti rahas ligi 90 mln. maksev ehitus peaks algama selle aasta (2008) lõpus. Kogu raha tuleb erakätest. Projekti autorid rõhutavad selle tähtsust ka ümbritsevale puidutööstusele, sest kogu ehitusmaterial on kohalik.“
Naaseme nüüd koju,oma samba juurde, hindame-võrdleme. Meie „võidusammas“ ei küüni isegi selle põdra esipaari jalgadeni! Üks on rahva vabaduse sümbol teine on rahvuslik sümbol. Kas nad on võrreldavad? Loomulikult, ei ole välistatud ka see ime, et pärast seda kui ära võetaks kaltsud poole aastaks kinni seotud samba ümber ja te peiskub kaugele oma pimestavat ilu, hakkabgi see „pärl“ meeldima. Siinkohal meenub mulle sõjateenistuse ajal kamraadi kutse kogu roodule oma pulmale. Vanemad olevat ostnud talle pruudi, kannatlikult ootab ta oma saatust peigmehe kodus. Küsimustele, kuidas on armastusega, vastas see sõbralik tadžik alandlikult: „küll ta hakkab meeldima.“ Artavasti oli asama meelt ka tema kotiriides pruut.
Idanaabritelgi on taoline creedo, - sljubitia, ütlevad nad. Vastaspoolel oleks vägisi asendatud „ühises kooselamises rakkes“jääb „vaba“ valik „armastada“ ja „armastatud“ olla. Kõik võib ju sündida siin ilmas. Isegi sellist, et olle üleni „pühendunud“ õilsa eesmärgile, unustada sootuks neid, kellele kuuluks esmalt suur rõõm ja tunnustust; need, kelle kätega (verega) oli saavutatud vabadus. Ups, unustasime(olid nad meeles?) vabadussõja veterane! Küsimusele. Kuidas see „tühine“ aps „tühistatakse“ vastasid ülioptimislikud autorid et „aeg näitav, küll mõtleme midagi välja (samasugune „tühine“ mure on risti helendamise kahendusega) – mõned „tühised“ (ultra) moodsad liftid. Kui seni mõni veteran jaksab oodata. Vahepeal aga võivad platsile ilmuda Tõnismäe veteranid, kes, teadagi ei vaja lifte. Oleks kavand alguses peale tõsiselt läbi mõeldud, „madalamat profiili“ hoitud, võinuks välistada palju tarbetuid probleeme. Näiteks, alustanuks sammas oma lend nulljoonest, võimaldanuks see lihtne ligipääs nii väikestele, kui suurtele, haigetele kui tervetele, veteranidele ja muidu rahvale. (Kindralite ja rahva juhtidele võib ju püstitada elementaarne tagasihoidlik tribüün, kuid kas see on vajalik?) Platsi pind (nulljoon) kui samba alus võimaldaks mäe minimaalset kajustamist, majesteetlikum vaatepilt, vabam liikumine. (Mõelge, kui ebamugav, trotsi tekkitab võib olla mõnelgi, trepistikku aluselt avaneb monument vaid poolest saadik!)
Pompoosne trepistik äratab veel mõne assotsioon. Silmitsedes eri (aina paremaid) variante, mil kõikidel on tugev maik Lasnamäe urbanistikast, näiteks vastav artikkel ja pilt, (P.M. 20 nov. 2007, P.M. 6 sept. 2008 a.). Võib kõiki õnnitleda peatse ühiskondliku, vabadage, peldiku piduliku avamisega – tasuta, ideaalne koht, kus mahub korraga üsna palju hättasattujaid. Artiklis P.M.20 nov. 2007 väidab autor, et „viimaks, on leitud kunstnikultja linnaehituslikult parim variant, midag pole põhjust enam muuta.“ selliseid amatöörlikuid avaldusi autorite (ja protežee) suust võib leida palju!
Vist ei peaks kedagi üllatada, et nii palju vastuolusion vabaduse monumendi ümber. Arvan et see „Pole paha!“, nagu ilusasti röökis üks tuntud poliitik. Kuid samas on selge, et palju selles on tarbetu, võiks ju nii palju tarkust jätkuda isikutele, kes vastutavad, kelle kätte on rahvas usaldanud seda ülesannet, et eristada obiektiivsust subiektiivsust. Tarkust rumalusest. Siiski üllatas mind keegi , kelle käest küll ei ootaks niisugust arvamust. Juba eelmise aasta 2008 suvel kuulsin tuntud „raadio 7“ tegelaste arutlust(vabaduse) sümbolite teemal. Seesama teema kordati 4 detsembril, nii et seega usun et kuulajaid olid rohkem kui üks. Teema arutlejad läksid nii kaugele, et (ühiselt ülistades risti ja haakristi kui iidse valguse sümbolit) nimetasid samba risti vastase satanistideks, võib järeldada, et eestis tegutseb üle 200 000sataniste (umb. 30% elanikest). Kui nii, jäägu see hirmuäratav statistika nende loojate südametunnistuse peale. Kuid tahaks sel juhul tähele panna, et suure risti silmadega silmitsemine (väljendati veendumust, et see kasvatab patrioote), või väikese (puust, kullast) risti kaela ümber kandmine tähendaks samapalju kui ma käiksin ringi kosmonaudina riietatult.kannavad ju seda püha märki(mida, või keda sümboliseerib vabadussõja võidusambarist?) nii head kui ka kurjad. On kaelas kandva mõrtsuka,prostituudi, või kelle tahes kurjategija risti koht südames? Kui mitte, siis mida ta sümboliseerib? Miks me siis võitleme nii ägedalt selle kivi (klaasi) pärast?
Äratab vaikselt nördimust suhtumine. Küll monumendi üks nimi (Libertas?) küll teine ( ... sõja Vabadussammas?), küll kolmas – vabadussõja võidusammas. Avamine – kord novembris, kord augustis, või mine tea millal. Selline tunne, et suurt vahet pole. Võiks ju neljas nimi järgneda, kuna samba naabruses on ju mitu „Plazza“-D „Moskva“, „Soläris“,ine, sammaski võiks ju kanda, ütleme „Libero“ nime. Pidulik avamine – ükskõik millal. Veelmiksid. Miks klaas, Tšehhid? Miks mitte ühest kulla tükist, kellegi araablaste käest? Võib-olla kulla puhul peitub oht, et vaestunud alametle tuleb riigil muretsema sama nimeline Firma, lumivalged „Libero“-d ? kui ma esmakordselt sattusin Harjumäe serval; umbes sama kohal kus peaaegu ilutseb poolik memoriaal, ja puhkasin puupingil, mind valdas eriline tunne. Hämmastas paiga neitsilik puhtus ja vaikus. Nüüd, kolmkümmend aastat tagasi, üksainus mõtte sellesama paiga seotu äratab ängistust. Sobimatu atribuutika vägivaldne implanteerimine keskaeg linnamaastikku, täpsemalt, selle keskse elementi üüratud mõõdud tõestan seda, et vähemalt ühe neljandiku eesti elanikele püütakse üürida (kristlust?) nii nagi kord sajandeid tagasi – ikka tule ja mõõgaga „Postimees“ kutsus jagada oma arvamust et möödunud aasta olulist. Üllataski kõige rohkem mind teatud võimuesindajate ignoreeriv, autoritaarne suhtumine (kunsti) inimeste vastu. Miks mitte nõustuda kunstiteadlastest pr. Kr.Kodesega: „meeldib see või mitte, aga küsitlused näitavad ju sedagi, et samba saaga jooksul on monumendi tähendus muutunud, ning on karta, et paljude jaoks mitte paremuse poole. Minu silmis kipub võidusammas juba ammu diskretiteerima olulist ajaloosündmust ja aaret, mille jaoks teda püstitatakse.“ p.m. 6 aug. 2008. Mina olen ükse nendest „paljude“ seast.
„Pärast suuri vaidlusi ja skandaale sai vabadussammas 20 septembril lõpuks nurgakivi“ p.m. 30 dets. 2008a. Tähendusrikas daatum minu jaoks. Täpselt aasta tagasi, 20 sep. 2007a. Viisin postimehe toimetusse artikli „Vabadus – kõige kallim aare.“ Selles artiklis avaldasin (nagu paljudki minusugused) oma arvamust. Pakkusin (alternatiivina) samba jaoks must graniit, valged marmorist dekoori- detailid, ja (sinine) klaas ristile. Selge, tahtsin kaasata trikoloori. Idee sisaldas risti helendamist. Uskusin, et lubatu järgi kutsutakse – räägitakse minuga asjast, sest kiri oli käsitsi kirjutatud, võib-olla vigane. Jooksutati aga kahe kuu väitel, lubades küll seda, tüll toda, küll tutvustamist hr. E.Bahovskiga. Lõpuks nõudsin oma kirja tagasi. Pärast väiksemat sorti jooksutamist teatati, et mu kiri on hävitatud, mul on õigus kohtusse p.m. Anda, olen aga kindel kaotaja. 20. nov. 2007 kaotas „alati usaldusväärne P.M.“ oma usaldusväärsuse vähemalt ühe temale truu olnud kliendi silmi.

P.S. Mõni nädal-kaks pärast minu pöördumist Postimehesse ilmus esimene lühike teade meedia veergudel: autorid otsustasid teha samba klaasist. Kas Postimees, kellele ma usaldasin oma mõtted, võib mind veenda selles, et autorite sõnad, „et rist, seestpoolt valgustatuna mõjub lummavalt ja põhjamaiselt“ ei ole minu artikli mõttete kaja...?
Kõigest sellest olen varemgi kirjutanud.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: vabadussammas
Postitaja: Vlad Florea (IP Logitud)
Kuupäev: 03.01.2009 00:12

Vlad Florea Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Mõtisklused vabadussambast
>
>
> 28 nov. 2008 a. Pidi Eestimaal,Riigi südame
> keskmes, aset leidma midagi frandiooset,
> ajaloolist. Isegi looduse jõud olid selleks
> valmis. Suured lumekogud tormiliste tuulte saatel
> valmistusid tervituse märgiks emmata uue
> tulnuka-sõbra, jäise Vabaduse Samba. Ja mitte
> ainult. Pidi saabuma aeg, mil „iga hinna eest
> kraapsjala tegemise ja võõrastele meele järele
> olemise tahe võiks juba taanduda, iseseisvusaega
> on selleks piisavalt olnud.“ (p.m.20-11-07) Ja
> igasugune vaimustusest punnisilmne Kurrunurru maa
> keiser seks ürituseks-persoona „non grata“.
> Kuid otsustaval ajaloolisel hetkel ümber. Seit
> vahepeal „Valitsuse vääramatu kurss“, mil
> puudus igasugune reaalsuse taju, pidi loovutama
> koha tervele mõistusele, eesmärgi poole, mille
> ümber on vuhisenud nii palju skandaale,
> arusaamatusi, lahinguid eesmärgi poole, mis on
> lõhestanud ühiskonna (70% rontra 30%?) Vabaduse
> samba peamised voorud on klaas ja aumärk kui
> vabaduse sümbol. Esmapilgul (algatuseks) igati
> positiivne. Kuid see ongi kõik. Selle toore idee
> kehastumist kaitseks on olnud toodud sisutühjad
> argumente, ignoreeritud vastutav ala asjatundjate
> obiektiivne arvamus. Riigi tähtsaima asja juures
> „askeldavad“ kõigest kaks-kolm isikut. Nende
> ühine tegevus on otsustatud eos. Tähtaeg ja
> nõuded. Kuidas, millise hinnaga ja vahenditega -
> pole tähtis. Segajad, kriitikud, barjäärid –
> pühitud! Võidukalt sammub see tahumatu
> poliitiline vääramatu ambitsioon fiinišele.
> Kuid – kes vastutab selle esteetilise,
> funktsionaalse kvaliteedi eest? Visuaalse ,
> harmoonilise sobivuse ümbrisevaga? Kui valmistatu
> ahistab, trauumeerib? Kogu vastutus võtavad enda
> peale kaks noort autorit (kuigi nad on saanud
> enneolematu proteeže osaks riigi „Jumalate“
> näol)? See on ju kohutav vastutus! Kuid siiski,
> milles seisnevad selle monumendi vaieldamatud
> väärtused? Üks on selge – Tilluke vabaduspist
> milljard kordi suurendatud originaal – on suur
> väärtus. Kuid kas ülikallis võõras materiaal
> võib arvata väärtuse hulka? Autorid väidavad,
> et neid ei huvita raha, nad tegeleva kunstiga.
> Kuidas saavad nad mind (kedagi) veenda, et see on
> tõsi? Et see on kunst? Kuid jälgida antud kunsti
> arenemise kulgu, võib näha, et iga uue
> esitlusega toodi esile „aina parimad“
> lahendusi. „Monumendi kavand sihvakam ja
> õhulisem, väga täpsed proportsioonid." Millega
> mõõta (mõista) see täpsus? Midagi ei ole ju
> muudetud (ainult ettearvamatu samba anturaaž).
> Ikka sama (kohutav) pilt. Virutaks see talumatu
> raske kamakas viiekümne meetri kõrgusele,siis
> võib-olla saaks rääkida mingitest
> proportsioonidest. Kuskil, ütleme, tulevase venna
> „Solärise“ ja endise parteimaja
> vahelise naabruses. (Umbes seal ,kust viidi ära
> ühe hästi tuntud kuju.) "Sammas tuleks teha nii,
> et lõhutud plokke saaks asendada." - pakuvad autorid (Täiesti
> ennekuulmatu, midagi radikaalselt uus!) Iga
> päevuus plokk – vaat see oleks kunstiga
> tegelemine. (Püha paratamatus, siin on vihje
> „rahva vaenlaste“ mõistega, seega ette
> arvestatud. Need „ vaenlased“ võivad olla
> kestahes: kunstnikud, muinasjututegelased ja
> teised nendetaolised. Kerkivad silma ette
> prosailised katki pekstud bussi peatuste
> paviljonid – hunnik klaasikilde. Kuid, nii seal,
> kui meil siingi - NO PROBLEMS!, vahetus
> imelihtne. Tuleb pidada meeles „vaid“ ühe
> klaasplokki hinda. Noh, ja selle hõlpsa
> hankimine, koos vahetajaga. (Idee väärib
> patenteerimist!)
> Lehitsen ajalehteit, loen artikleid, jälgin
> kogu selle mõtte(tuse) ajalugu. Võite ise
> veenduda – kirju ja sumburne on se lugu.
> Kujutlegem, mis juhtuks, kui „vääramatu
> kurss“ ei potsatanuks pilvedelt õigel ajal?
> Furror, häbi, segadus, sõda? Jäädvustab meie
> vabaduse ikkagi sõbra käed, mitte iseenda omad.
> Võõrad käed, võõrad materialid, võõral
> maal, võõrad püstitavad (järele vaatavad?);
> võõrad juhivad paraadi. Export – rahvuslik
> väärtus. Kas peaksime tundma uhkust? Kuidas on
> „võõrastele meele järele olemise“-ga?
> „Võidusamba rajame ikka endile, mitte
> välismaalaste ees eputamiseks.“(P.M. 20-11-07a)
> Kujutagem aga ette, et sõbra käsi muutub mitte
> enam eriti sõbralikuks. (Võimatu?), Rohkemgi, ta
> näpud vormivad hästi tuntud kuju. Kus on garant,
> et sõber (äripartner) ei katkesta lepingut, ei
> tühista oma kohustused? Kippub ju ta käsi
> lõdvestadasõbraliku pigistust. Süüüdlane
> maksab trahvi, kannataja saab kahju kompensatsiooni –
> mis edasi? Tasuks küsida, millega
> argumenteeritakse eri funktsioonidega nii samba
> kui ka risti valmistamine ühest ja samast
> materiaalist? Siin on põhimõtteline vastuolu.
> Kuidas õigustada liigjulget riski, juhul kui
> valmis pilt ei toimi oodatud konsteptsioonina? Kui
> kahju linna miljoole on korvamata? Kuulsin raadio
> intervjud, tehtud noorte autoritega. Nagu alati,on
> nad ikka täis kuraaži, enesekindlad. Veendunud,
> et „kurss“ on priima, seega "pidevas
> sügavas mures" oma „lapsuke“ kunstilise
> kvaliteedi pärast. Nende peamine mure on kamaka
> jäisus! Nende sõnade järgi võiks veel palju
> katsetada uusi jäisuse variante, kuid pole
> mõtet, seegi on päris "nunnu". Küsimustele,
> kuidas on lugu „muretsejatega, et kunstiline
> tase pole küllalt kõrge“ - vastati, et nemad
> näärukesed ootavad näha, mis tuleb. Seni aga
> vaikivad. Kuid, austatud autorid, te pidite ka
> vaiksed olevat. Teiegi ei tea mis tuleb. Palju ju
> selle protsessi juures käib suva järgi.
> Eksperimenteeritakse, proovitakse, ennustatakse.
> Mis või kes garanteerib rahuldavat (suurepärast)
> tulemust? Hiljem ei saa ju enam midagi teha!
> Kas selle rajatise maksumus on tähtis või
> mitte? Anti mõista, et valitsus on valmis
> ohverdada ükskõik milline summa (et lõpule viia
> alustatu). Kõik teame, et see oli see ümmargune
> 100 mln. (Kaitseministeeriumi helde enampakkumise
> puhul – 140 mln. ja rohkemgi). Usun, et paljud
> hõiskasid rõõmsalt, kuuldes, et see summa ei
> olegi isegi 100 mln. Üllatus milline – vaid
> mõnedkavalad 99,3 mln! (nii suur soov lisada
> sellele veel mingi 0,03 mln. juurde). Kõik on
> suhteline, võiks keegi targalt märkida. Nõus,
> võrdleme siis, armas vaidleja. Ära oli laisk,
> võtta kätte P.M. 18 okt. 08 a. Vaata, loe
> artikli „Põhja Rootsi mägedesse ilmub Trooja
> põder“. Noppime sealt mõni fragment. „...
> targad inimesed kavatsevad püstitada midagi
> unikaalset,
> hiiglaslikku põdra, rahvusliku sümbolit. Üleni
> puidust, seest õõnsana trooja hobust meenutavat
> elukat kohalikus dialektis Stoorn – Suur. 45
> meetri kõrgusena väärib see oma nime igati“.
> „Kõhu kolmele korrusele mahuvad kontserdsaal
> 350 inimesele, näituse ja konverentsiruumid.
> Korruste vahel liikumine põdra jalgades olevat
> keerdtreppi või liftidega. Sarvede tipus on
> välisterrassiga kohvik, millest avaneb vaade
> mägedele ja orgdele, ning isegi meri peaks kätte
> paistma.“ „Ametkonnad kaalusik kaua, kuidas
> selline monstrum maasikupildile mõjub“ .
> „uhkete kõverate seintega puitinterjööga
> konverentsikeskuste ja glamuurse restorani kõrval
> kavatseb Holmlund pakkuda seiklusturismi“.
> „Eesti rahas ligi 90 mln. maksev ehitus peaks
> algama selle aasta (2008) lõpus. Kogu raha tuleb
> erakätest. Projekti autorid rõhutavad selle
> tähtsust ka ümbritsevale puidutööstusele, sest
> kogu ehitusmaterial on kohalik.“
> Naaseme nüüd koju,oma samba juurde,
> hindame-võrdleme. Meie „võidusammas“ ei
> küüni isegi selle põdra esipaari jalgadeni!
> Üks on rahva vabaduse sümbol, teine on rahvuslik
> sümbol. Kas nad on võrreldavad? Loomulikult, ei
> ole välistatud ka see ime, et pärast seda kui
> ära võetakse kaltsud poole aastaks kinni seotud
> samba ümbert ja ta paiskab kaugele oma "pimestavat
> ilu", hakkabgi see „pärl“ meeldima. Siinkohal
> meenub mulle sõjateenistuse ajal kamraadi kutse
> kogu roodule oma pulmale. Vanemad olevat ostnud
> talle pruudi, kannatlikult ootab ta oma saatust
> peigmehe kodus. Küsimustele, kuidas on
> armastusega, vastas see sõbralik tadžik
> alandlikult: „küll ta hakkab meeldima.“
> Artavasti oli sama meelt ka tema kotiriides
> pruut.
> Idanaabritelgi on taoline creedo, - sljubitsia,
> ütlevad nad. Vastaspoolel olles vägisi asendatud
> „ühises kooselamises rakkes jääb „vaba“
> valik „armastada“ ja „armastatud“ olla.
> Kõik võib ju sündida siin ilmas. Isegi sellist,
> et olla üleni „pühendunud“ õilsa
> eesmärgile, unustada sootuks neid, kellele
> kuuluks esmalt suur rõõm ja tunnustust; need,
> kelle kätega (verega) oli saavutatud vabadus.
> Ups, unustasime(olid nad meeles?) vabadussõja
> veterane! Küsimusele, kuidas see „tühine“
> aps „tühistatakse“ vastasid ülioptimislikud
> autorid et „aeg näitab, küll mõtleme midagi
> välja (samasugune „tühine“ mure on risti
> helendamise kahendusega) – mõned „tühised“
> (ultra) moodsad liftid. Kui seni mõni veteran
> jaksab oodata. Vahepeal aga võivad platsile
> ilmuda Tõnismäe veteranid, kes, teadagi ei vaja
> lifte. Oleks kavand alguses peale tõsiselt läbi
> mõeldud, „madalamat profiili“ hoitud,
> võinuks välistada palju tarbetuid probleeme.
> Näiteks, alustanuks sammas oma lend nulljoonest,
> võimaldanuks see lihtne ligipääs nii
> väikestele, kui suurtele, haigetele kui
> tervetele, veteranidele ja muidu rahvale.
> (Kindralite ja rahva juhtidele võib ju püstitada
> elementaarne tagasihoidlik tribüün, kuid kas seegi
> on vajalik?) Platsi pind (nulljoon) kui samba alus
> võimaldaks mäe minimaalset kajustamist,
> majesteetlikum vaatepilt, vabam liikumine.
> (Mõelge, kui ebamugav, trotsi tekitav võib olla
> mõnelgi, trepistikku aluselt avaneb monument vaid
> poolest saadik!)
> Pompoosne trepistik äratab veel mõni
> assotsiatsioon. Silmitsedes eri (aina paremaid)
> variante, mil kõikidel on tugev maik Lasnamäe
> urbanistikast, näiteks vastav artikkel ja pilt,
> (P.M. 20 nov. 2007, P.M. 6 sept. 2008 a.) võiks
> kõiki õnnitleda peatse ühiskondliku, vabandage,
> peldiku piduliku avamisega – tasuta, ideaalne
> koht, kus mahub korraga üsna palju
> hättasattujaid. Artiklis P.M.20 nov. 2007 väidab
> autor, et „viimaks, on leitud kunstlikult
> linnaehituslikult parim variant, mida pole
> põhjust enam muuta.“ Selliseid amatöörlikuid
> avaldusi autorite (ja protežee) suust võib leida
> palju!
> Vist ei peaks kedagi üllatada, et nii palju
> vastuolulisusi vabaduse monumendi ümber. Arvan et
> see „pole paha!“, nagu ilusasti röökis üks
> tuntud poliitik. Kuid samas on selge, et palju
> selles on tarbetu, võiks ju nii palju tarkust
> jätkuda isikutele, kes vastutavad, kelle kätte
> on rahvas usaldanud seda ülesannet, et eristada
> obiektiivsust subiektiivsust. Tarkust rumalusest.
> Siiski üllatas mind keegi , kelle käest küll ei
> ootaks niisugust arvamust. Juba eelmise aasta 2008
> suvel kuulsin tuntud „raadio 7“ tegelaste
> arutlust(vabaduse) sümbolite teemal. Seesama
> teema kordati 4 detsembril, nii et seega usun et
> kuulajaid olid rohkem kui üks. Teema arutlejad
> läksid nii kaugele, et (ühiselt ülistades risti
> ja haakristi kui iidse valguse sümbolit)
> nimetasid samba risti vastase satanistideks. Võib
> järeldada, et eestis tegutseb üle 200
> 000sataniste (umb. 30% elanikest). Kui nii,
> jäägu see hirmuäratav statistika nende loojate
> südametunnistuse peale. Kuid tahaks sel juhul
> tähele panna, et suure risti silmadega
> silmitsemine (väljendati veendumust, et see
> kasvatab patrioote), või väikese (puust,
> kullast) risti kaela ümber kandmine tähendaks
> samapalju kui ma käiksin ringi kosmonaudina
> riietatult.kannavad ju seda püha märki(mida,
> või keda sümboliseerib vabadussõja
> võidusambarist?) nii head kui ka kurjad. On
> kaelas kandva mõrtsuka,prostituudi, või kelle
> tahes kurjategija risti koht südames? Kui mitte,
> siis mida ta sümboliseerib? Miks me siis
> võitleme nii ägedalt selle kivi (klaasi)
> pärast?
> Äratab vaikselt nördimust suhtumine. Küll
> monumendi üks nimi (Libertas?) küll teine ( ...
> sõja Vabadussammas?), küll kolmas –
> vabadussõja võidusammas. Avamine – kord
> novembris, kord augustis, või mine tea millal.
> Selline tunne, et suurt vahet pole. Võiks ju
> neljas nimi järgneda, kuna samba naabruses on ju
> mitu „Plazza“-D „Moskva“,
> „Soläris“,ine, sammaski võiks ju kanda,
> ütleme „Libero“ nime. Pidulik avamine –
> ükskõik millal. Veel miksid. Miks klaas,
> tšehhid? Miks mitte ühest kulla tükist, kellegi
> araablaste käest? Võib-olla kulla puhul peitub
> oht, et vaestunud alametle tuleb riigil muretsema
> samanimeline firma lumivalged „Libero“-d ?
> kui ma esmakordselt sattusin Harjumäe serval,
> umbes sama kohal kus peaaegu ilutseb poolik
> memoriaal, ja puhkasin puupingil, mind valdas
> eriline tunne. Hämmastas paiga neitsilik puhtus
> ja vaikus. Nüüd, kolmkümmend aastat tagasi,
> üksainus mõtte sellesama paiga seotu äratab
> ängistust. Sobimatu atribuutika vägivaldne
> implanteerimine keskaegse linnamaastikku,
> täpsemalt, selle keskse elementi üüratud
> mõõdud tõestan seda, et vähemalt ühe
> neljandiku eesti elanikele püütakse üüruda
> (kristlust?) nii nagi kord sajandeid tagasi –
> ikka tule ja mõõgaga „Postimees“ kutsus
> jagada oma arvamust möödunud aasta olust.
> Üllataski kõige rohkem mind teatud
> võimuesindajate ignoreeriv, autoritaarne
> suhtumine (kunsti) inimeste vastu. Miks mitte
> nõustuda kunstiteadlastest pr. Kr.Kodesega:
> „meeldib see või mitte, aga küsitlused
> näitavad ju sedagi, et samba saaga jooksul on
> monumendi tähendus muutunud, ning on karta, et
> paljude jaoks mitte paremuse poole. Minu silmis
> kipub võidusammas juba ammu diskretiteerima
> olulist ajaloosündmust ja aaret, mille jaoks teda
> püstitatakse.“ p.m. 6 aug. 2008. Mina olen
> ükse nendest „paljude“ seast.
> „Pärast suuri vaidlusi ja skandaale sai
> vabadussammas 20 septembril lõpuks nurgakivi“
> p.m. 30 dets. 2008a. Tähendusrikas daatum minu
> jaoks. Täpselt aasta varem, 20 sep. 2007a.
> viisin "Postimehe" toimetusse artikli „Vabadus –
> kõige kallim aare.“ Selles artiklis avaldasin
> (nagu paljudki minusugused) oma arvamust. Pakkusin
> (alternatiivina) samba jaoks must graniit, valged
> marmorist dekoori- detailid, ja (sinine) klaas
> ristile. Selge, tahtsin kaasata trikoloori. Idee
> sisaldas risti helendamist. Uskusin, et lubatu
> järgi kutsutakse – räägitakse minuga asjast,
> sest kiri oli käsitsi kirjutatud, võib-olla
> vigane. Jooksutati aga kahe kuu väitel, lubades
> küll seda, tüll toda, küll tutvustamist hr.
> E.Bahovskiga. Lõpuks nõudsin oma kirja tagasi.
> Pärast väiksemat sorti jooksutamist teatati, et
> mu kiri on hävitatud, mul on õigus kohtusse "P.M."
> Anda, olen aga kindel kaotaja. 20. nov. 2007
> kaotas „alati usaldusväärne P.M.“ oma
> usaldusväärsuse vähemalt ühe temale truu olnud
> kliendi silmi.
>
> P.S. Mõni nädal-kaks pärast minu artikli viimist "Postimehesse" ilmus esimene lühike teade meedia
> veergudel: autorid otsustasid teha samba klaasist.
> Kas "Postimees", kellele ma usaldasin oma mõtted,
> võib mind veenda selles, et autorite sõnad,
> „et rist, seestpoolt valgustatuna mõjub
> lummavalt ja põhjamaiselt“ ei ole minu artikli
> mõttete kaja...?
> Kõigest sellest olen varemgi kirjutanud.

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: vabadussammas
Postitaja: anntabares1988@163.com (IP Logitud)
Kuupäev: 13.04.2017 16:14

http://www.airmax90shoes-uk.org.uk/
http://www.monclerjacketsoutletsuk.co.uk/
http://www.monclerjacketsoutletsshop.org.uk/
http://www.fitflopsandalsclearances.org.uk/
http://www.cheapairmaxshoes2016.us/
http://www.airmax90shoes2017-uk.co.uk/
http://www.nikeairhuarachefemmeshommes.fr/
http://www.airmax90hyperfuseonsales.co.uk/
http://www.nikerunningshoesforwomen2016.us/
http://www.cgparkajackets.co.uk/
http://www.salomon-pas-cher.fr/
http://www.canadagooseparkaoutletuk.org.uk/
http://www.louboutinoutletstore2015.org/
http://www.2016airmax90.us/
http://www.officielmax90boutique.fr/
http://www.salomonspeedcross3chaussure.fr/
http://www.rosherun-france.fr/
http://www.rosherunonesale-uk.org.uk/
http://www.airmax90pascher2017.fr/
http://www.monclerjacketscoatsoutlets2016.co.uk/
http://www.airmax2016-suisse.ch/
http://www.airmaxthea2017.us/
http://www.fitflopsandalsclearance.org.uk/
http://www.newdrdrebeatsheadphones.org.uk/
http://www.max90femmehommes.fr/
http://www.fitflopsale-australia.com.au/
http://www.chaussuresalomon-france.fr/
http://www.beatsheadphones2017.co.uk/
http://www.airhuaraches-uk.org.uk/
http://www.nouvelle2016max90.fr/
http://www.2016max90femmehomme.fr/
http://www.belleatherjacket2017.org.uk/
http://www.chaussuresroshepascher.fr/
http://www.nikeshoesfactoryoutletukstores.org.uk/
http://www.hermesbeltsbirkinbag.co.uk/
http://www.louboutinonlineshops.com/
http://www.fitflopsandalsclearances.us/
http://www.airmaxshoes2016.org/
http://www.2017max90.org.uk/
http://www.nikeairmaxthea2016.us/
http://www.newcheapjordansshoes.us/
http://www.2017airmax90.us/
http://www.airmax90shoes2017.us/
http://www.nikefactoryoutletstoresonline.us/
http://www.maxonlinestore.us/
http://www.nikerosheruns2016.us.com/
http://www.nikeairmax2015outlet.us/
http://www.cgparka2017.org.uk/
http://www.fitflopsandalsclearances.org/
http://www.hermesbeltsbirkinkellybag.co.uk/
http://www.beatsheadphones2017.org.uk/
http://www.nikeshoesfactorystore.us/
http://www.2016salomonspeedcross3.fr/
http://www.jordans11forsales.us/
http://www.doudounefemmehomme2017.fr/
http://www.nikeairmax2016sales.us/
http://www.max90hyperfuses.co.uk/
http://www.max90pascher2016.fr/
http://www.cgparkajacketcoat.co.uk/
http://www.louboutinoutletsonline.us/
http://www.doudoune-canadagoosepas-cher.fr/
http://www.airhuaracherun2017.us/
http://www.rosherunswomenforsales.us/

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: vabadussammas
Postitaja: anntabares1988@163.com (IP Logitud)
Kuupäev: 13.04.2017 20:18

[www.rosherunswomenforsales.us]
[www.jordans11forsales.us]
[www.2016max90femmehomme.fr]
[www.nouvelle2016max90.fr]
[www.airmax90pascher2017.fr]
[www.airmaxthea2017.us]
[www.fitflopsandalsclearances.us]
[www.canadagooseparkaoutletuk.org.uk]
[www.rosherun-france.fr]
[www.beatsheadphones2017.org.uk]
[www.salomonspeedcross3chaussure.fr]
[www.doudoune-canadagoosepas-cher.fr]
[www.chaussuresalomon-france.fr]
[www.nikeshoesfactorystore.us]
[www.nikerosheruns2016.us.com]
[www.salomon-pas-cher.fr]
[www.monclerjacketsoutletsuk.co.uk]
[www.nikeairmax2015outlet.us]
[www.louboutinoutletsonline.us]
[www.newdrdrebeatsheadphones.org.uk]
[www.maxonlinestore.us]
[www.louboutinoutletstore2015.org]
[www.fitflopsandalsclearance.org.uk]
[www.nikeshoesfactoryoutletukstores.org.uk]
[www.belleatherjacket2017.org.uk]
[www.louboutinonlineshops.com]
[www.airmax90hyperfuseonsales.co.uk]
[www.airmax2016-suisse.ch]
[www.rosherunonesale-uk.org.uk]
[www.monclerjacketsoutletsshop.org.uk]
[www.2017airmax90.us]
[www.cgparka2017.org.uk]
[www.2016salomonspeedcross3.fr]
[www.hermesbeltsbirkinbag.co.uk]
[www.airhuaraches-uk.org.uk]
[www.officielmax90boutique.fr]
[www.cheapairmaxshoes2016.us]
[www.airmax90shoes2017-uk.co.uk]
[www.doudounefemmehomme2017.fr]
[www.max90femmehommes.fr]
[www.airmaxshoes2016.org]
[www.fitflopsandalsclearances.org]
[www.max90hyperfuses.co.uk]
[www.nikeairmaxthea2016.us]
[www.nikerunningshoesforwomen2016.us]
[www.airhuaracherun2017.us]
[www.2016airmax90.us]
[www.nikefactoryoutletstoresonline.us]
[www.fitflopsandalsclearances.org.uk]
[www.nikeairhuarachefemmeshommes.fr]
[www.monclerjacketscoatsoutlets2016.co.uk]
[www.2017max90.org.uk]
[www.beatsheadphones2017.co.uk]
[www.hermesbeltsbirkinkellybag.co.uk]
[www.newcheapjordansshoes.us]
[www.airmax90shoes-uk.org.uk]
[www.cgparkajackets.co.uk]
[www.cgparkajacketcoat.co.uk]
[www.nikeairmax2016sales.us]
[www.airmax90shoes2017.us]
[www.chaussuresroshepascher.fr]
[www.max90pascher2016.fr]
[www.fitflopsale-australia.com.au]

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: vabadussammas
Postitaja: anntabares1988@163.com (IP Logitud)
Kuupäev: 13.04.2017 20:24

http://www.nikerunningshoesforwomen2016.us/
http://www.nikeairmax2016sales.us/
http://www.rosherun-france.fr/
http://www.jordans11forsales.us/
http://www.rosherunonesale-uk.org.uk/
http://www.fitflopsandalsclearances.org/
http://www.monclerjacketsoutletsuk.co.uk/
http://www.airmax90shoes-uk.org.uk/
http://www.airhuaracherun2017.us/
http://www.beatsheadphones2017.org.uk/
http://www.cgparkajacketcoat.co.uk/
http://www.nikerosheruns2016.us.com/
http://www.airmax2016-suisse.ch/
http://www.officielmax90boutique.fr/
http://www.fitflopsandalsclearances.org.uk/
http://www.2017airmax90.us/
http://www.monclerjacketscoatsoutlets2016.co.uk/
http://www.airhuaraches-uk.org.uk/
http://www.nikefactoryoutletstoresonline.us/
http://www.cheapairmaxshoes2016.us/
http://www.salomon-pas-cher.fr/
http://www.max90hyperfuses.co.uk/
http://www.nikeshoesfactorystore.us/
http://www.canadagooseparkaoutletuk.org.uk/
http://www.airmax90shoes2017-uk.co.uk/
http://www.fitflopsandalsclearances.us/
http://www.nikeshoesfactoryoutletukstores.org.uk/
http://www.nikeairmax2015outlet.us/
http://www.salomonspeedcross3chaussure.fr/
http://www.doudoune-canadagoosepas-cher.fr/
http://www.cgparka2017.org.uk/
http://www.maxonlinestore.us/
http://www.louboutinoutletstore2015.org/
http://www.louboutinonlineshops.com/
http://www.2017max90.org.uk/
http://www.newcheapjordansshoes.us/
http://www.chaussuresroshepascher.fr/
http://www.2016salomonspeedcross3.fr/
http://www.newdrdrebeatsheadphones.org.uk/
http://www.nikeairmaxthea2016.us/
http://www.beatsheadphones2017.co.uk/
http://www.airmax90shoes2017.us/
http://www.max90femmehommes.fr/
http://www.louboutinoutletsonline.us/
http://www.fitflopsandalsclearance.org.uk/
http://www.cgparkajackets.co.uk/
http://www.airmaxthea2017.us/
http://www.nikeairhuarachefemmeshommes.fr/
http://www.doudounefemmehomme2017.fr/
http://www.airmaxshoes2016.org/
http://www.nouvelle2016max90.fr/
http://www.hermesbeltsbirkinkellybag.co.uk/
http://www.chaussuresalomon-france.fr/
http://www.belleatherjacket2017.org.uk/
http://www.2016airmax90.us/
http://www.monclerjacketsoutletsshop.org.uk/
http://www.fitflopsale-australia.com.au/
http://www.hermesbeltsbirkinbag.co.uk/
http://www.airmax90pascher2017.fr/
http://www.2016max90femmehomme.fr/
http://www.airmax90hyperfuseonsales.co.uk/
http://www.max90pascher2016.fr/
http://www.rosherunswomenforsales.us/

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: vabadussammas
Postitaja: acalabrese1979@163.com (IP Logitud)
Kuupäev: 13.04.2017 23:11

http://www.newcheapjordansshoes.us/
http://www.nikeairmax2016sales.us/
http://www.nikeairmaxthea2016.us/
http://www.nikeairmax2015outlet.us/
http://www.nikerunningshoesforwomen2016.us/
http://www.maxonlinestore.us/
http://www.airmax2016-suisse.ch/
http://www.monclerjacketsoutletsuk.co.uk/
http://www.cgparka2017.org.uk/
http://www.2016salomonspeedcross3.fr/
http://www.max90hyperfuses.co.uk/
http://www.airmax90shoes2017.us/
http://www.officielmax90boutique.fr/
http://www.cgparkajackets.co.uk/
http://www.monclerjacketscoatsoutlets2016.co.uk/
http://www.salomon-pas-cher.fr/
http://www.airmax90pascher2017.fr/
http://www.chaussuresalomon-france.fr/
http://www.max90pascher2016.fr/
http://www.newdrdrebeatsheadphones.org.uk/
http://www.nikefactoryoutletstoresonline.us/
http://www.cheapairmaxshoes2016.us/
http://www.nikerosheruns2016.us.com/
http://www.fitflopsandalsclearance.org.uk/
http://www.rosherunswomenforsales.us/
http://www.beatsheadphones2017.co.uk/
http://www.cgparkajacketcoat.co.uk/
http://www.salomonspeedcross3chaussure.fr/
http://www.beatsheadphones2017.org.uk/
http://www.airmax90hyperfuseonsales.co.uk/
http://www.fitflopsandalsclearances.org.uk/
http://www.canadagooseparkaoutletuk.org.uk/
http://www.nikeshoesfactorystore.us/
http://www.2017airmax90.us/
http://www.belleatherjacket2017.org.uk/
http://www.2017max90.org.uk/
http://www.louboutinoutletstore2015.org/
http://www.hermesbeltsbirkinbag.co.uk/
http://www.fitflopsandalsclearances.org/
http://www.rosherun-france.fr/
http://www.2016max90femmehomme.fr/
http://www.hermesbeltsbirkinkellybag.co.uk/
http://www.chaussuresroshepascher.fr/
http://www.airmax90shoes-uk.org.uk/
http://www.louboutinoutletsonline.us/
http://www.airmax90shoes2017-uk.co.uk/
http://www.doudoune-canadagoosepas-cher.fr/
http://www.airmaxshoes2016.org/
http://www.nikeairhuarachefemmeshommes.fr/
http://www.nikeshoesfactoryoutletukstores.org.uk/
http://www.max90femmehommes.fr/
http://www.airmaxthea2017.us/
http://www.fitflopsale-australia.com.au/
http://www.rosherunonesale-uk.org.uk/
http://www.2016airmax90.us/
http://www.airhuaracherun2017.us/
http://www.louboutinonlineshops.com/
http://www.nouvelle2016max90.fr/
http://www.monclerjacketsoutletsshop.org.uk/
http://www.fitflopsandalsclearances.us/
http://www.jordans11forsales.us/
http://www.doudounefemmehomme2017.fr/
http://www.airhuaraches-uk.org.uk/

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: vabadussammas
Postitaja: acalabrese1979@163.com (IP Logitud)
Kuupäev: 14.04.2017 10:44

http://www.belleatherjacket2017.org.uk/
http://www.nikeairmaxthea2016.us/
http://www.nouvelle2016max90.fr/
http://www.canadagooseparkaoutletuk.org.uk/
http://www.nikeshoesfactorystore.us/
http://www.chaussuresalomon-france.fr/
http://www.airmax90pascher2017.fr/
http://www.max90hyperfuses.co.uk/
http://www.nikerosheruns2016.us.com/
http://www.hermesbeltsbirkinbag.co.uk/
http://www.fitflopsandalsclearances.us/
http://www.maxonlinestore.us/
http://www.fitflopsandalsclearances.org/
http://www.rosherunswomenforsales.us/
http://www.beatsheadphones2017.org.uk/
http://www.airmax90shoes-uk.org.uk/
http://www.salomon-pas-cher.fr/
http://www.louboutinoutletstore2015.org/
http://www.newdrdrebeatsheadphones.org.uk/
http://www.max90pascher2016.fr/
http://www.nikeshoesfactoryoutletukstores.org.uk/
http://www.newcheapjordansshoes.us/
http://www.2016airmax90.us/
http://www.airmaxthea2017.us/
http://www.officielmax90boutique.fr/
http://www.nikeairmax2015outlet.us/
http://www.monclerjacketscoatsoutlets2016.co.uk/
http://www.fitflopsandalsclearance.org.uk/
http://www.max90femmehommes.fr/
http://www.doudoune-canadagoosepas-cher.fr/
http://www.nikefactoryoutletstoresonline.us/
http://www.cgparkajacketcoat.co.uk/
http://www.louboutinoutletsonline.us/
http://www.rosherunonesale-uk.org.uk/
http://www.doudounefemmehomme2017.fr/
http://www.cgparka2017.org.uk/
http://www.rosherun-france.fr/
http://www.2016salomonspeedcross3.fr/
http://www.airmax2016-suisse.ch/
http://www.nikeairmax2016sales.us/
http://www.2017airmax90.us/
http://www.cgparkajackets.co.uk/
http://www.airhuaracherun2017.us/
http://www.beatsheadphones2017.co.uk/
http://www.salomonspeedcross3chaussure.fr/
http://www.2017max90.org.uk/
http://www.hermesbeltsbirkinkellybag.co.uk/
http://www.fitflopsale-australia.com.au/
http://www.fitflopsandalsclearances.org.uk/
http://www.airmax90shoes2017.us/
http://www.monclerjacketsoutletsuk.co.uk/
http://www.2016max90femmehomme.fr/
http://www.airmax90hyperfuseonsales.co.uk/
http://www.airhuaraches-uk.org.uk/
http://www.monclerjacketsoutletsshop.org.uk/
http://www.louboutinonlineshops.com/
http://www.cheapairmaxshoes2016.us/
http://www.airmax90shoes2017-uk.co.uk/
http://www.nikeairhuarachefemmeshommes.fr/
http://www.airmaxshoes2016.org/
http://www.jordans11forsales.us/
http://www.nikerunningshoesforwomen2016.us/
http://www.chaussuresroshepascher.fr/

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: vabadussammas
Postitaja: ann_35perez@163.com (IP Logitud)
Kuupäev: 14.04.2017 12:20

http://www.nikeairhuarachefemmeshommes.fr/
http://www.rosherun-france.fr/
http://www.salomon-pas-cher.fr/
http://www.cgparka2017.org.uk/
http://www.hermesbeltsbirkinbag.co.uk/
http://www.airmax90shoes-uk.org.uk/
http://www.nikerosheruns2016.us.com/
http://www.doudoune-canadagoosepas-cher.fr/
http://www.nikefactoryoutletstoresonline.us/
http://www.airmax90pascher2017.fr/
http://www.beatsheadphones2017.co.uk/
http://www.cgparkajackets.co.uk/
http://www.airmax90shoes2017.us/
http://www.rosherunswomenforsales.us/
http://www.cgparkajacketcoat.co.uk/
http://www.louboutinoutletstore2015.org/
http://www.nikerunningshoesforwomen2016.us/
http://www.fitflopsandalsclearances.us/
http://www.nikeairmaxthea2016.us/
http://www.louboutinoutletsonline.us/
http://www.cheapairmaxshoes2016.us/
http://www.airhuaracherun2017.us/
http://www.fitflopsale-australia.com.au/
http://www.airhuaraches-uk.org.uk/
http://www.jordans11forsales.us/
http://www.newdrdrebeatsheadphones.org.uk/
http://www.monclerjacketsoutletsuk.co.uk/
http://www.max90hyperfuses.co.uk/
http://www.2016max90femmehomme.fr/
http://www.doudounefemmehomme2017.fr/
http://www.2017airmax90.us/
http://www.nikeshoesfactoryoutletukstores.org.uk/
http://www.airmax90shoes2017-uk.co.uk/
http://www.monclerjacketscoatsoutlets2016.co.uk/
http://www.fitflopsandalsclearances.org/
http://www.airmax2016-suisse.ch/
http://www.nikeairmax2016sales.us/
http://www.fitflopsandalsclearance.org.uk/
http://www.louboutinonlineshops.com/
http://www.fitflopsandalsclearances.org.uk/
http://www.max90femmehommes.fr/
http://www.airmaxshoes2016.org/
http://www.chaussuresroshepascher.fr/
http://www.airmax90hyperfuseonsales.co.uk/
http://www.2017max90.org.uk/
http://www.rosherunonesale-uk.org.uk/
http://www.belleatherjacket2017.org.uk/
http://www.hermesbeltsbirkinkellybag.co.uk/
http://www.maxonlinestore.us/
http://www.beatsheadphones2017.org.uk/
http://www.canadagooseparkaoutletuk.org.uk/
http://www.nikeairmax2015outlet.us/
http://www.newcheapjordansshoes.us/
http://www.airmaxthea2017.us/
http://www.nikeshoesfactorystore.us/
http://www.2016salomonspeedcross3.fr/
http://www.chaussuresalomon-france.fr/
http://www.nouvelle2016max90.fr/
http://www.officielmax90boutique.fr/
http://www.monclerjacketsoutletsshop.org.uk/
http://www.salomonspeedcross3chaussure.fr/
http://www.max90pascher2016.fr/
http://www.2016airmax90.us/

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Re: vabadussammas
Postitaja: anntabares1988@163.com (IP Logitud)
Kuupäev: 14.04.2017 13:40

[www.nikeshoesfactoryoutletukstores.org.uk]
[www.beatsheadphones2017.co.uk]
[www.nikeairmaxthea2016.us]
[www.airmaxthea2017.us]
[www.rosherunonesale-uk.org.uk]
[www.cheapairmaxshoes2016.us]
[www.nikerunningshoesforwomen2016.us]
[www.fitflopsandalsclearances.org.uk]
[www.2016salomonspeedcross3.fr]
[www.nikeairmax2016sales.us]
[www.2016airmax90.us]
[www.max90hyperfuses.co.uk]
[www.nikerosheruns2016.us.com]
[www.monclerjacketscoatsoutlets2016.co.uk]
[www.2016max90femmehomme.fr]
[www.newcheapjordansshoes.us]
[www.cgparkajackets.co.uk]
[www.airmax90shoes-uk.org.uk]
[www.salomonspeedcross3chaussure.fr]
[www.airmax90shoes2017-uk.co.uk]
[www.monclerjacketsoutletsuk.co.uk]
[www.newdrdrebeatsheadphones.org.uk]
[www.2017max90.org.uk]
[www.cgparkajacketcoat.co.uk]
[www.chaussuresalomon-france.fr]
[www.chaussuresroshepascher.fr]
[www.louboutinonlineshops.com]
[www.louboutinoutletsonline.us]
[www.louboutinoutletstore2015.org]
[www.rosherun-france.fr]
[www.nikeairmax2015outlet.us]
[www.maxonlinestore.us]
[www.nikeshoesfactorystore.us]
[www.salomon-pas-cher.fr]
[www.2017airmax90.us]
[www.airhuaraches-uk.org.uk]
[www.airmax2016-suisse.ch]
[www.beatsheadphones2017.org.uk]
[www.fitflopsandalsclearance.org.uk]
[www.fitflopsandalsclearances.org]
[www.nouvelle2016max90.fr]
[www.airmaxshoes2016.org]
[www.fitflopsale-australia.com.au]
[www.fitflopsandalsclearances.us]
[www.hermesbeltsbirkinbag.co.uk]
[www.nikeairhuarachefemmeshommes.fr]
[www.hermesbeltsbirkinkellybag.co.uk]
[www.monclerjacketsoutletsshop.org.uk]
[www.airmax90hyperfuseonsales.co.uk]
[www.canadagooseparkaoutletuk.org.uk]
[www.doudoune-canadagoosepas-cher.fr]
[www.max90femmehommes.fr]
[www.rosherunswomenforsales.us]
[www.airmax90shoes2017.us]
[www.airhuaracherun2017.us]
[www.airmax90pascher2017.fr]
[www.jordans11forsales.us]
[www.nikefactoryoutletstoresonline.us]
[www.max90pascher2016.fr]
[www.cgparka2017.org.uk]
[www.belleatherjacket2017.org.uk]
[www.officielmax90boutique.fr]
[www.doudounefemmehomme2017.fr]

Häälestus: Vasta sõnumile | Tsiteeri Teadet
Mine Leheküljele: 123Järgmine
Olemasolev lehekülg: 1 koguarvust 3


Teie Nimi: 
Teie Emailiaadress: 
Teema: 
CAPTCHA